Rockowe pokrzepienie i muzyka ze snów

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Rockowe pokrzepienie i muzyka ze snów
Luna, czyli Aleksandra WielgomasFoto: PAP/Radek Pietruszka

Goszczący w tym wydaniu audycji muzycy zespołu Prosta Sprawa chcą swymi funkowo-rockowymi utworami nieść nadzieję ludziom tracącym sens życia. Z kolei wokalistka Luna czuje się mocno związana z kosmosem, a muzyczne inspiracje czerpie najczęściej ze snów.

Formacja Prosta Sprawa powstała w połowie lat 90. z inicjatywy wokalisty Waldemara Bieniaka. Miał on już wtedy za sobą występy w zespole Zgoda, w składzie którego byli również Kayah i Piotr Nalepa. Fanom bluesrockowych brzmień dał się poznać także jako frontman grupy Outsider. Prostą Sprawę założył, chcąc grać nieco ostrzejszą i bardziej funkującą muzykę.

Uwolniony ze szponów nałogu

Najnowsza płyta tego zespołu powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury dla fundacji Pasja Życia, w której udziela się Bieniak. Wokalista, który sam kiedyś był uzależniony od narkotyków, dziś pomaga innym uwolnić się z tego nałogu. Jego najnowsze muzyczne dzieło powstało m.in. po to, by nieść otuchę i nadzieję ludziom doświadczonym przez pandemię. – Wielu moich znajomych poumierało, wielu też rozchorowało się z poważnymi konsekwencjami. Wiem, że ludzie w tym czasie cierpieli i tracili sens życia – mówił gość "Naszej tonacji".

Płyta podzielona jest tematycznie na dwie części. Pierwsza z opowiada o życiu w cieniu narkotykowego nałogu i nawiązuje luźno do biografii przedwcześnie zmarłych rockmanów, takich jak Jimi Hendrix czy Jim Morrisson. – To byli moi idole, na których się wychowałem. Gdy umierali, byłem wściekły, że przerwali swój życiowy lot w taki głupi sposób. Ja też kiedyś tak leciałem, ale chciałem żyć i nie kończyć tak, jak oni – wyznał Waldemar Bieniak. Wokalista wyjaśnił też, że druga część albumu jest skierowana do ludzi poszukujących duchowego rozwoju i chrześcijańskich korzeni, oraz tych, którzy utracili wiarę i nadzieję.

Kosmitka z krainy snów

22-letnia wokalistka Aleksandra Wielgomas nieprzypadkowo wybrała za swój artystyczny pseudonim słowo Luna, oznaczające księżyc. Jak przyznała w rozmowie z Michałem Kirmuciem, jej fascynacja kosmosem trwa od wczesnego dzieciństwa – Czuję trudne do zdefiniowania połączenie z przestrzenią kosmiczną, a szczególnie z księżycem. Od dziecka czułam, jakby on był jakimś moim stróżem, przyjacielem, któremu mogłam się czasem wygadać, do którego mogłam sobie pośpiewać i potańczyć.

W kwietniu ukazał się debiutancki album Luny "Nocne zmory", wypełniony w większości piosenkami zainspirowanymi przez senne marzenia. – Sny są dla mnie niesamowitą sferą, bardzo inspirującą, angażującą, wręcz magnetyzującą. Mogłabym śnić i śnić, czasem nawet zatracam się w sferze snu i muszę się wybudzić, żeby zapisać piosenkę, żeby ona gdzieś nie uleciała – mówiła młoda wokalistka. Jeden z zaprezentowanych w Trójce utworów, zatytułowany "Elon Musk (W ogniu się unoszę)", był ponoć owocem snu, który zakończył się dokładnie o 3.33 nad ranem.


Posłuchaj

48:54
Rockowe pokrzepienie i muzyka ze snów (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. HARLEM – "Crazy Town"
 2. PROSTA SPRAWA WALDEMAR BIENIAK – "Mówisz, że życie jest twarde"
 3. PROSTA SPRAWA WALDEMAR BIENIAK – "Znowu szary dzień"
 4. LUNA – "Elon Musk (W ogniu się unoszę)"
 5. LUNA – "Nocne zmory"
 6. KRZYSZTOF CUGOWSKI – "Panaceum"
 7. PERFECT – "Niepokonani"
 8. LUXTORPEDA – "Hydra"
 9. MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ – "Giną ludzie"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane