70. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie wdarli się do Azowstalu [ZAPIS RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
70. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie wdarli się do Azowstalu [ZAPIS RELACJI]
Od 5 do 7 maja potrwa zawieszenie broni na terenie zakładów AzowstalFoto: ANDREY BORODULIN/AFP/East News

Rosjanie przedarli się na tereny zakładów Azowstal w Mariupolu. Ukraińscy żołnierze utrzymują obronę - poinformował dowódca pułku Azow. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej wojny na Ukrainie. 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Twitter/Facebook

01:20

Ołeksandr Machow był weteranem wojennym i rezerwistą. Po raz pierwszy trafił na front po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Ponownie znalazł się w wojsku - jako ochotnik - 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. 

01:16

Ukraiński dziennikarz Ołeksandr Machow zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału w okolicach miasta Izium we wschodniej Ukrainie. Pracował miedzy innymi dla kanału telewizyjnego Ukraina24 i Dom TV.

01:15

- Ostatnie ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie nie wpłynęły na zdolność do dostarczania wsparcia wojskowego żołnierzom ukraińskim - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że pomoc cały czas jest wysyłana. - Wiemy, że materiały, broń i amunicja docierają do Ukraińców - oświadczył.

00:57

Ambasador Kanady na Ukrainie Larisa Galadza wkrótce wróci do Kijowa - poinformowała kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

00:35

Siły ukraińskie zniszczyły w obwodzie charkowskim rosyjski czołg T-90M. Jego koszt jest szacowany na 3,5-4,5 miliona dolarów - donosi Nexta.

00:30

Zełenski poinformował w swoim przemówieniu, że rosyjscy okupanci zniszczyli na Ukrainie 1584 placówki oświatowe. 

Przekazał też, że Rosjanie zabili już 220 ukraińskich dzieci i - jak dodał - nie wiadomo, czy są to pełne dane.

00:29

Zełenski: marzenie o pokoju musi się spełnić. Nasze i Wasze marzenie. Tak jak było 77 lat temu. Teraz na Ukrainie rozstrzyga się, jak ludzie będą żyć na naszym kontynencie.

00:28

Zełenski: po II wojnie światowej cały świat miał nadzieję, że była to ostatnia wojna. Ale teraz wojna dotarła na Ukrainę i nie zatrzyma się na naszej ziemi.

00:25

Rosyjski helikopter naruszył fińską przestrzeń powietrzną na południu kraju - podał publiczny nadawca "Yle", powołując się na ministerstwo obrony Finlandii. Wcześniej podobny incydent odnotowała Szwecja.

Czytaj więcej: Rosyjski śmigłowiec naruszył fińską przestrzeń powietrzną. To kolejny incydent w regionie

00:23

Rosja i Ukraina ustaliły zawieszenie broni na terenie zakładów Azowstal na 5-7 maja. Ma to pozwolić na ewakuację cywilów, którzy w dalszym ciągu znajdują się na terenie fabryki.

23:47

Portal Ukraińska prawda podał, że w obwodzie chersońskim okupanci chcą uniemożliwić Ukraińcom dostęp do Facebooka i Instagrama.

23:14

 - Jeśli dostaniemy odpowiednią broń od zachodnich sojuszników, jesteśmy w stanie wygrać wojnę z Rosją - powiedział brytyjskiej stacji Sky News minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kułeba skrytykował reakcję NATO na rosyjską napaść na Ukrainę, mówiąc, że to nie sojusz pomaga jego krajowi, lecz poszczególne państwa, zwłaszcza Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja. - Powodem, dla którego tak wiele osób w krajach NATO, w tym politycy, podziwia Ukrainę jest to, że Ukraina nie boi się Rosji. A oni się boją. Wszyscy chcieli skopać Rosji tyłek. Każdy. Ale nikt się nie odważył. Nie mieliśmy wyboru - powiedział.


Wykluczył możliwość jakichkolwiek ustępstw terytorialnych w ramach rozmów pokojowych, bo jak wyjaśnił, dla Ukrainy stawką jest przetrwanie jako państwo, więc nie ma ona innego wyjścia, jak tylko wygrać tę wojnę.

23:08
23:02

Posłuchaj

0:51
Atak na teatr w Mariupolu to jedna z wielu zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Prokuratorzy Międzynarodowego Trybunału Karnego od kilku tygodni gromadzą dostępne materiały. Śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni prowadzi też sama Ukraina - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

22:40
22:38
22:29

Jak podaje Radio Swoboda, mer kijowa Witali Kliczko wezwał mieszkańców stolicy, aby nie ulegali panice z powodu zadymienia w mieście, które powodują okoliczne pożary.

22:27

 - Nasze marzenie o pokoju musi się spełnić, nie może urzeczywistnić się wola Rosji - powiedział wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przemawiał do Duńczyków w związku z obchodami Dnia wyzwolenia Danii spod okupacji niemieckiej - Nasze marzenie o pokoju musi się spełnić, nie może urzeczywistnić się wola Rosji - powiedział wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przemawiał do Duńczyków w związku z obchodami Dnia wyzwolenia Danii spod okupacji niemieckiej22:10

 - W miejscowości Szandryhołowe w obwodzie donieckim w wyniku działań wojsk rosyjskich zginęły w środę dwie osoby; oprócz tego ogółem 11 osób na terenie obwodu donieckiego zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

Szef obwodu poinformował także, że są doniesienia o pięciu zabitych i dwóch rannych w Mariupolu, jednak w mieście tym nie jest obecnie możliwe ustalenie dokładnej liczby ofiar. 

22:09

 - Żołnierze pułku Azow utrzymują obronę zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował dowódca pułku Denys Prokopenko w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze. Potwierdził, że oddziały rosyjskie przedarły się na teren zakładów.

- Trwają ciężkie i krwawe walki - oznajmił. Dodał, że jego oddział czyni "nadludzkie wysiłki", by powstrzymać atak rosyjski. Przyznał, że sytuacja jest "bardzo trudna", jednak - jak dodał - żołnierze "nadal wykonują rozkaz i utrzymują obronę".

21:40

Posłuchaj

0:16
Rosjanie kontynuują ostrzał Charkowa. Z powodu ataków wybuchły pożary. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, gospodarcze oraz samochody - (IAR).
+
Dodaj do playlisty
+

 

21:36

 - Mimo skoncentrowania się na wschodniej Ukrainie Rosja nadal prowadzi ataki rakietowe na całym terytorium kraju, by utrudnić zaopatrzenie, a celując w obiekty niewojskowe próbuje osłabić determinację Ukraińców - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.


21:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o pomoc w wywiezieniu rannych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, szturmowanych przez wojska rosyjskie. W Azowstalu są żołnierze ukraińscy i cywile.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o pomoc w wywiezieniu rannych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, szturmowanych przez wojska rosyjskie. W Azowstalu są żołnierze ukraińscy i cywile.
21:22

- W Rosji co raz częściej dochodzi do podpaleń wojskowych urzędów rekrutacyjnych.

21:14

 - Wojska rosyjskie ostrzelały w środę wieczorem centrum miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie - przekazał mer Borys Fiłatow. Celem ataku była infrastruktura kolejowa.

"Ostrzał samego centrum Dniepru. Nie wychodźmy ze schronów! Czekamy na oficjalne informacje od administracji wojskowej" - napisał Fiłatow.

21:13
- W Kijowie, w 70. dniu wojny, otwarty został w środę dla zwiedzających kompleks cerkiewny i jeden z najcenniejszych zabytków ukraińskiej stolicy - Ławra Peczerska. Zwiedzający mogą wejść do soboru katedralnego i licznych cerkwi znajdujących się na terenie ławry
- W Kijowie, w 70. dniu wojny, otwarty został w środę dla zwiedzających kompleks cerkiewny i jeden z najcenniejszych zabytków ukraińskiej stolicy - Ławra Peczerska. Zwiedzający mogą wejść do soboru katedralnego i licznych cerkwi znajdujących się na terenie ławry
21:02

- A dzisiaj wyszłam i zobaczyłam niebo - historia Ukrainki uratowanej z Azowstali.

20:56

Jedna z firm, częściowo należąca do Putina, jest odpowiedzialna za 27 % światowego wydobycia diamentów.

20:49

Prezydent Andrzej Duda uda się do Wilna. W trakcie jednodniowej, roboczej wizyty weźmie udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa w miejscowości Jauniunai, gdzie znajduje się tłocznia gazu.

Interkonektor gazu, który pozwala na przesył błękitnego paliwa w obu kierunkach, działa od 1 maja tego roku. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku.

20:40

 - Polska straż pożarna stoi na czele pomocy międzynarodowej dla straży ukraińskiej - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że nasz kraj jest pewnego rodzaju hubem pomocowym, skąd sprzęt, który trafia do nas z różnych stron świata, jest transportowany do Lwowa i dalej na wschód Ukrainy.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w środę w TVP Info, nawiązując do Międzynarodowego Dnia Strażaka, podziękował strażakom zawodowym i ochotnikom za ich służbę.

Podkreślił, że jest dumny, że w MSWiA może nadzorować straż pożarną. Przypomniał też pomoc, jaką polscy strażacy niosą swoim kolegom na Ukrainie.

20:36
20:30

Posłuchaj

0:18
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba określił kraje sprzeciwiające się embargu na rosyjską ropę naftową jako współwinne rosyjskich zbrodni popełnianych na terytorium Ukrainy. W wideo opublikowanym na Twitterze ukraiński szef dyplomacji podkreślił, że w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie to nie czas na stosowanie półśrodków, a unij
+
Dodaj do playlisty
+

 

20:20

 - Były dowódca ukraińskiego pułku Azow Maksym Żorin powiedział, że wojska rosyjskie atakujące zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu "zdołały się częściowo przebić na jednym z kierunków" natarcia. Dodał, że na terenie kombinatu trwają ciężkie walki i że są tam cywile.

- Zbyt wcześnie jest, by mówić, że coś zajęli bądź nie, nasi bohaterowie - tylko tak ich można nazwać - bronią terenu - poinformował Żorin w ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne. Jak opisywał, trwają walki, walczący idą do przodu bądź cofają się i sytuacja dopiero się wyjaśni.

20:04

- Ponad 90 proc. haubic, jakie USA przeznaczyły dla Ukrainy dotarło już na miejsce - poinformował w środę wysokiej rangi przedstawiciel Pentagonu cytowany przez CNN. 

Rozmówca CNN dodał, że ponadto na Ukrainę trafiło już 90 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej przeznaczonej do haubic, ze 144 tys. sztuk, które mają zostać dostarczone w tej partii pomocy.

Władze USA nie monitorują transportu amerykańskich dział od chwili, gdy zostają one dostarczone na Ukrainę. - To, dokąd trafi (broń) i jak zostanie wykorzystana zależy od Ukraińców - wyjaśnił przedstawiciel Pentagonu.

20:02

Papież Franciszek w udzielonym w tym tygodniu wywiadzie przestrzegł patriarchę moskiewskiego Cyryla przed pełnieniem funkcji polegającej na byciu "ministrantem Putina".

19:56

 - Celem papieża jest zakończenie wojny na Ukrainie - tak watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odpowiedział na pytanie, co chce osiągnąć Franciszek deklarując wolę udania się do Moskwy i spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podczas rozmowy z dziennikarzami kardynał Parolin oświadczył: cel papieża jest ten sam, jak wtedy gdy "poszedł do ambasady rosyjskiej, gdy dokonał publicznego gestu prosząc o to, by zakończyła się wojna". Tak przywołał bezprecedensową wizytę Franciszka w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

19:51

Ukraińskie władze potwierdziły, że Rosjanie wdarli się na teren zakładów Azowstal. Rosjanie oblegają i bombardują fabrykę od kilku tygodni. Jest to ostatni bastion obrony ukraińskich wojsk w Mariupolu nad Morzem Azowskim. W piwnicach fabryki znajduje się kilkuset cywilów.

O tym, że rosyjskie wojska znajdują się na terytorium Azowstali poinformował Dawyd Arachamija - jeden z przedstawicieli Ukrainy na rozmowach pokojowych z Rosją i szef frakcji rządzącej partii Sługa Narodu. Jak zaznaczył, on sam otrzymał te informacje od dowództwa broniącego zakładów pułku Azow. Jak dodał szturm i intensywny ostrzał Azowstali trwa od wczoraj.

Wcześniej ukraińskie media informowały, że na terenie fabryki trwają zaciekłe walki. Zakłady metalurgiczne Azowstal zajmują terytorium około 11 kilometrów kwadratowych.

Broniący jej żołnierze zapowiedzieli, że nie poddadzą się Rosjanom. W ostatnich dniach, dzięki czasowemu wstrzymaniu ognia z fabryki udało się wyprowadzić część chroniących się tam cywilów. Rosjanie jednak wznowili intensywne bombardowania fabryki. Znajduje się tam wciąż kilkuset cywilów, wśród nich około 30 dzieci.

19:48

- To było przerażające, ponieważ ciągle nas ostrzeliwali, a wciągu dnia i nocy dzieci nie spały tylko płakały - powiedziała Ukrainka, której udało się ewakuować z Azowstalu.

19:35

Posłuchaj

0:26
Przedstawiciele samorządów po pierwszym spotkaniu zespołu doraźnego ds. uchodźców z Ukrainy w MSWiA - (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

19:33

Na granicy obwodu sumskiego, na północy Ukrainy, znajduje się rosyjska dywizja czołgów - podał w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, nie wykluczając, że Rosjanie mogą zintensyfikować ostrzał regionu.

"W pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej w rejonie miejscowości Kozino w obwodzie kurskim wróg rozmieścił pododdziały 90. dywizji pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego" - podano.

Według ukraińskiego dowództwa jest to manewr mający zapobiec przerzucaniu rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy na inne kierunki.

19:18

- Wojska rosyjskie są na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - potwierdził w środę wpływowy ukraiński parlamentarzysta i negocjator na rozmowach z Rosją, Dawyd Arachamija. Dodał przy tym, że władze mają kontakt z ukraińskimi obrońcami Azowstalu.

- Próby szturmowania zakładów trwają drugi dzień. Rosyjskie wojska przebywają już na terytorium Azowstalu - powiedział Arachamija w komentarzu dla Radia Swoboda.

Wcześniej portal Ukrainska Prawda podał, że wojska rosyjskie przedarły się do Azowstalu i że trwają tam ciężkie walki.

19:17

Posłuchaj

0:25
Ukraińscy uczniowie kończący w tym roku edukację będą mieli możliwość zdawania egzaminów końcowych poza granicami kraju. W każdym kraju, gdzie przebywają ukraińscy uchodźcy zostanie stworzony specjalny ośrodek. Jak poinformował szef ukraińskiego resortu edukacji Sierhij Szkarlet, w Polsce powstanie sześć takich placówek - (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

19:07

- Z obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Rosjanie wywieźli bądź zniszczyli taką ilość ziarna, jaka pokrywa około trzyletnie zapotrzebowanie mieszkańców regionu - poinformował w środę w komunikatorze Telegram szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

18:57

Komentatorzy portugalskiej telewizji SIC uważają, że planowane hucznie na 9 maja w Moskwie uroczystości 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej będą parodią potęgi militarnej Rosji.

- Kreml dotychczas nie odniósł żadnych sukcesów podczas tzw. operacji specjalnej na Ukrainie, co oznacza, że ewentualne ogłoszenie wojny będzie oznaczać przyznanie się władz Rosji do tego, że akcja ta zakończyła się niepowodzeniem - ocenili.

18:30

 - Dowództwo wojsk rosyjskich stara się zwiększyć tempo ofensywy na wschodniej Ukrainie w celu dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego, a także rozwinąć działania w kierunku Zaporoża i Krzywego Rogu - podał w czwartek w podsumowaniu sytuacji operacyjnej sztab generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

- Aby osiągnąć określone cele, przeciwnik stara się zadawać straty jednostkom Sił Obronnych, przegrupować i wzmocnić swoje wojska (...). Wróg zintensyfikował ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę transportową Ukrainy - czytamy w komunikacie.

18:18
18:15
W obwodzie kijowskim ekshumowano ciała 4 osób zabitych podczas ataków rosyjskich, wśród ofiar jest 10-letnia dziewczynka - poinformowała w środę policja obwodu kijowskiego. Dziewczynka została zabita odłamkiem, gdy jej dom we wsi Szybyne został ostrzelany W obwodzie kijowskim ekshumowano ciała 4 osób zabitych podczas ataków rosyjskich, wśród ofiar jest 10-letnia dziewczynka - poinformowała w środę policja obwodu kijowskiego. Dziewczynka została zabita odłamkiem, gdy jej dom we wsi Szybyne został ostrzelany
18:13

BBC przekazało informację, że Rosja zaprzecza, że wypowie Ukrainie wojnę 9 maja.

18:05

- Nastawienie 69 proc. Ukraińców do mieszkańców Rosji jest negatywne; to wzrost o 28 pkt. proc. w ciągu roku - wynika z opublikowanego w środę sondażu, którego wyniki przytoczył portal RBK.

Według badania przeprowadzonego przez instytut Rating, Ukraińcy wciąż jeszcze postrzegają mieszkańców Białorusi w lepszym świetle niż mieszkańców Rosji. Jednak obie kategorie straciły wiele zaufania w oczach Ukraińców z powodu wojny.

Pozytywny stosunek do Rosjan deklaruje 8 proc. Ukraińców (rok temu było to 30 proc.); negatywny - 69 proc. (+28 pkt. proc.); neutralny - 20 proc. (-11 pkt. proc.).

18:04
 Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w rozmowie z tygodnikiem “The Economist”, że jej kraj nie ma obecnie aspiracji, aby ubiegać się o członkostwo w NATO. Stwierdziła, że obawia się, że inicjatywa taka mogłaby doprowadzić do zbrojnej reakcji ze strony Rosji Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w rozmowie z tygodnikiem “The Economist”, że jej kraj nie ma obecnie aspiracji, aby ubiegać się o członkostwo w NATO. Stwierdziła, że obawia się, że inicjatywa taka mogłaby doprowadzić do zbrojnej reakcji ze strony Rosji
18:02
Prezydent USA Joe Biden poinformował w środę, że jeszcze w tym tygodniu będzie rozmawiał z przywódcami krajów G7 na temat nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w związku z agresją na Ukrainę Prezydent USA Joe Biden poinformował w środę, że jeszcze w tym tygodniu będzie rozmawiał z przywódcami krajów G7 na temat nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w związku z agresją na Ukrainę
18:00

- Władze Rosji werbują na wojnę z Ukrainą "Kozaków i bezrobotnych", którzy stracili pracę wskutek nałożonych na ich kraj sankcji - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W celu uzupełnienia braków w siłach zbrojnych rosyjskie władze starają się zwerbować "ochotników" wywodzących się z "Kozactwa" - twierdzi HUR. Główna uwaga skupiona jest na "Kozakach" z obwodu rostowskiego i Kraju Krasnodarskiego. Kampania prowadzona jest również w innych regionach, np. w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie, a także w obwodach briańskim, kurskim i biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą.

17:59

Posłuchaj

0:57
Bez porozumienia zakończyło się pierwsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów w Brukseli w sprawie najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Propozycje przewidują przede wszystkim wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy i wstrzymanie zakupów produktów naftowych do końca roku. Kolejne spotkanie ambasadorów odbę
+
Dodaj do playlisty
+

 

17:57

Co najmniej 186 szpitali i placówek służby zdrowia zaatakowała Rosja od początku inwazji na Ukrainę - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.

WHO zaapelowała też do rosyjskich władz, by umożliwiły ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola.

Od początku napaści rosyjskie wojska ostrzeliwują cele cywilne, w tym szpitale i placówki służby zdrowia. Najgłośniejszym przypadkiem był atak na szpital położniczy w Mariupolu z którego w pośpiechu wynoszono ciężarne kobiety. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że do tej pory zanotowano 186 takich ataków, choć ich rzeczywista liczba może być większa.

17:55

Krewni rosyjskich żołnierzy poległych w wojnie na Ukrainie twierdzą, że bronili oni obu krajów przed faszystami.

17:52

- Rosjanie nie przyszli po to, aby zdobyć miasto, przyszli po to, aby je zniszczyć - powiedziała kobieta, która była świadkiem zbombardowania teatru w Mariupolu, w wyniku którego śmierć poniosło kilkaset osób - w tym dzieci.

17:45

Portal Ukraińska Prawda przywołuje słowa ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kuleby, który powiedział, że UE wyśle ​​Putinowi wyraźny sygnał, przyznając Ukrainie status kandydata.

17:32

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie na amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal" wskazał konieczność kontynuacji wspierania Ukrainy mimo gróźb ze strony Rosji.

Podkreślił znaczenie obecności wojsk amerykańskich w naszym regionie jako - jak ujął - "gwaranta przeciwko rozszerzaniu się imperialnej polityki Rosji".

W swoim pierwszym wywiadzie udzielonym zachodniej prasie od czasu wizyty złożonej w Kijowie w zeszłym miesiącu, prezydent Andrzej Duda powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powinni utrzymywać przepływ broni i pomocy do Ukrainy i nie dać się powstrzymać rosyjskim groźbom sugerującym możliwość odwetu, nuklearnego czy innego.

- Nie możemy bać się gróźb Rosji - podkreślił. Dodał, że "jeśli chcemy osiągnąć jakikolwiek sukces w naszych stosunkach z Rosją w sytuacji, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, o sukcesie będziemy mogli mówić tylko wtedy, gdy użyjemy brutalną siłę, ponieważ tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję".

17:23

Wielka Brytania nałożyła sankcje na rosyjskiego producenta samochodów ciężarowych KAMAZ.

17:18
17:16

Rozpoczęła się nowa ewakuacja cywilów z Mariupola. Autobusy z Ukraińcami miały według lokalnych źródeł wyruszyć w kierunku Zaporoża. W samym Mariupolu prawdopodobnie toczą się teraz ciężkie walki o ostatnie miejsce w którym chronią się jeszcze ukraińscy żołnierze.

O rozpoczęciu kolejnej tury ewakuacji poinformował miejscowy gubernator. Pawlo Kyrylenko oświadczył jedynie, że autobusy z cywilami wyruszyły na północ. Wiadomo też, że wśród ewakuowanych nie ma osób, które chroniły się w hucie Azowstal. Więcej szczegółów na razie brak.

17:12

- Szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę, który w środę oficjalnie przedstawiła szefowa KE Ursula von der Leyen, zawiera szereg postulatów od początku podnoszonych przez Polskę - powiedział stały przedstawiciel RP przy UE, Andrzej Sadoś.

- Pozytywne jest to, że w tym projekcie widzimy cały szereg postulatów, które były podnoszone przez Polskę i popierające nas państwa od początku wojny. To bardzo ważne, że sankcjonujemy rosyjską ropę naftową i produkty przemysłu petrochemicznego. Jest to istotne źródło dochodów dla rosyjskiego budżetu - ocenił.


16:58

Prezydent Rosji Władimir Putin całkowicie się przeliczył w swoich wojennych kalkulacjach - stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środę po dwudniowym zamkniętym posiedzenia rządu RFN na zamku Meseberg w Brandenburgii. Scholz obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Zdaniem Scholza Putin popełnił "błąd w kalkulacjach". Stało się jasne, że "Putin całkowicie przeliczył się w swojej brutalnej agresji wobec Ukrainy" – powiedział Scholz. Putin ma teraz "silniejsze NATO (...), ma zjednoczoną Unię Europejską" - dodał.

16:54

Na okupowanych przez Rosjan terenach znajduje się około tysiąca ukraińskich szkół oraz 10-11 tysięcy nauczycieli – poinformował w środę minister edukacji Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez portal hromadske.

Według szefa resortu, na Ukrainie jest łącznie 13,8 tys. szkół, z których obecnie działa 12,7 tys. Szkarłet ocenił, że większość dyrektorów szkół na terenach okupowanych zwolniła się z pracy i nie współpracuje z Rosjanami. Około 24 tys. ukraińskich pedagogów wyjechało za granicę.

16:37

Około 600 osób w tym dzieci zginęło w wyniku zbombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu, który służył za schron dla cywilów - podaje agencja AP.

16:34

W litewskiej przestrzeni powietrznej, na lądzie i morzu rozpoczyna się cykl międzynarodowych ćwiczeń wojskowych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie – poinformowały w środę Litewskie Siły Zbrojne.

W czwartek zainaugurowane zostaną dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia Iron Wolf 2022 z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy z Litwy i innych krajów NATO i około 1000 pojazdów wojskowych.

15:57

Wojska rosyjskie nadal blokują oddziały ukraińskie w rejonie zakładów Azowstal i podejmowały próby szturmu - powiedział w środę rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Wcześniej media podały, że Rosjanie przedarli się na teren zakładu

"Rosja nadal blokuje nasze oddziały w rejonie zakładów Azowstal. Były próby szturmu. Trwają co pewien czas ostrzały artyleryjskie i rakietowo-bombowe przy użyciu lotnictwa" - powiedział Motuzianyk na briefingu dla prasy.

15:39

Dramatyczne nagrania z Charkowa. Rosjanie ostrzelali osiedle mieszkaniowe. Uderzyli także w plac zabaw. 

15:30
15:24

"Japonia i Włochy są zjednoczone, jeśli chodzi o stosowanie surowych, nie mających precedensu sankcji" wobec Rosji oraz "zwiększenie pomocy dla Ukrainy" - oświadczył japoński premier Fumio Kishida po spotkaniu z szefem rządu Włoch Mario Draghim w Rzymie w środę.

Wojna na Ukrainie była jednym z głównych tematów rozmowy premierów obu krajów należących do G7.

Mario Draghi poinformował po rozmowie: "Ponownie potępiliśmy rosyjską inwazję na Ukrainę. Włochy i Japonia są zaangażowane, aby jak najszybciej doprowadzić do rozejmów, także lokalnych po to, by umożliwić ewakuację cywilów i sprzyjać negocjacjom pokojowym".

15:19

Kijowski pomnik księżniczki Olgi pozostaje otoczony workami z piaskiem na Placu św. Michała, aby chronić go przed rosyjskimi bombami. Moskwa nie tylko próbuje przejąć kontrolę nad Ukrainą, ale próbuje zniszczyć także jej kulturę. 

15:10

Miasto Setubal, rządzone przez polityków Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP), wypłaciło dwóm organizacjom powiązanym z Kremlem kilkaset tysięcy euro, podały w środę portugalskie media.

Lizboński dziennik “Publico” dotarł do sprawozdań finansowych ratusza w Setubalu, z którego wynika, że tylko od 2019 r. powiązana z Kremlem organizacja zrzeszająca Rosjan pod nazwą Stowarzyszenie Imigrantów Państw Wschodu odebrała z samorządowej kasy ponad 90 tys. euro. Wypłata pieniędzy prowadzona była od 2005 r.

15:04

Wojska rosyjskie przedarły się do zakładów Azowstal, ostatniego punktu oporu sił ukraińskich w Mariupolu - podał w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na własne źródła. Władze miasta potwierdziły, że na terenie zakładów trwają ciężkie walki.

Szturm Azowstalu rozpoczął się we wtorek, po częściowej ewakuacji cywilów z terenu zakładów. W środę wojska rosyjskie przedarły się do kombinatu, który dotąd bombardowały i ostrzeliwały. Trwają ciężkie walki, nie ma kontaktu z żołnierzami ukraińskimi - relacjonuje Ukraińska Prawda.

14:57
14:52

Od początku wojny Rosjanie stracili już prawie 25 tys. żołnierzy i setki sztuk sprzętu.

14:35

Projekt Biełaruskij Hajun, który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk na terytorium Białorusi, podał na Twitterze, że w środę rano zauważono przemieszczanie białoruskiego sprzętu wojskowego w stronę granicy litewskiej i ukraińskiej.

Według tej informacji o godz. 6 czasu lokalnego (5 czasu polskiego) kolumna około 30 sztuk sprzętu wojskowego białoruskich sił zbrojnych zmierzała z Mińska w stronę rejonu oszmiańskiego, czyli w kierunku granicy litewskiej, trasą M7. Na zamieszczonym nagraniu pokazano transportery opancerzone BTR-82A oraz BTR-80K.

14:28

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o najnowszej sytuacji na froncie. 

14:17

1200 (1).png
Rosja: ogromny pożar w fabryce chemikaliów. To kolejny incydent w ostatnim czasie
14:13

Brytyjczycy wprowadzają kolejne sankcje przeciwko Rosji. Na celowniku są kolejni dziennikarze. Rosjanie nie będą też mogli korzystać z części usług oferowanych np. przez biura zajmujące się budową pozytywnego wizerunku.

"Robienie interesów z reżimem Putina to moralne bankructwo" - przekonuje w oświadczeniu szefowa brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Liz Truss. Dodaje, że interesy te "napędzają wojenną machinę" Rosji. I odcina ją od części brytyjskich usług. Efekt? Koniec z korzystaniem z pomocy brytyjskich firm zajmujących się księgowością, konsultantów od marketingu, PR i zarządzania.
Kolejny raz na celowniku znalazła się też rosyjska dezinformacja. Na liście są między innymi rządowe radio i telewizja oraz agencja InfoRos.

Do tego konkretni ludzie: Jewgienij Poddubny, Aleksandr Koc, Dmitrij Steszyn. Pierwszy pracuje dla rosyjskich mediów rządowych, pozostali dla gazety Komsomolskaja Prawda.

14:05
13:48

W rosyjskim Niżniewartowsku obrzucono wojskową komendę uzupełnień koktajlami mołotowa. Butelki z benzyną poleciały także w kierunku policyjnego autobusu więziennego, który stał w okolicach placu Rewolucji w centrum Moskwy - podał portal Meduza.

Wcześniej część zachodnich i niezależnych rosyjskich mediów poinformowała, że 9 maja Władimir Putin może ogłosić w Rosji powszechną mobilizację, która objęłaby około dwóch milionów młodych mężczyzn.

13:45

Rosyjska ropa z syberyjskich złóż płynie tankowcem do Zatoki Perskiej. Jak informuje Reuters, tankowiec wypełniony 740 tysiącami baryłek ropy wydobywanej na Syberii wypłynął wczoraj z naftoportu Kozmino w pobliżu Władywostoku i kieruje się do Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

13:34

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA.

We wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.

13:21

W strefie przemysłowej rosyjskiego miasta Dzierżyńsk pali się cysterna z rozpuszczalnikiem.

12:59

Straż pożarna w IJsselmuiden we wschodniej Holandii przekazała swoim ukraińskim kolegom z Użhorodu siedem wozów strażackich. Transport dotarł w środę na Ukrainę.

12:41

Belgijski gigant browarniczy AB InBev wprowadza na lokalny rynek popularne ukraińskie piwo Chernigiwske, informuje firma w komunikacie prasowym. Właściciel największych belgijskich marek piwnych deklaruje, że całkowity zysk ze sprzedaży przeznaczy na pomoc Ukrainie.

12:39

Narodowa Prokuratura Antyterrorystyczna (Pnat) wszczęła piąte śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie między 26 marca a 7 kwietnia - pisze w czwartek dziennik "Le Figaro". Poszkodowana ranna ofiara jest Francuzem.

Zbrodnie wojenne, o których mowa, odpowiadają w szczególności "umyślnym zamachom na życie, umyślnym zamachom na fizyczną lub psychiczną integralność osoby" oraz "kradzieżom lub wymuszeniom" popełnionym "przeciwko osobie chronionej przez międzynarodowe prawo dotyczące konfliktów zbrojnych na mocy ustaw i zwyczajów wojennych i międzynarodowego prawa humanitarnego" - poinformowała prokuratura.

12:26

Rosyjscy okupanci w Mariupolu szykują paradę wojskową na 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

- Mariupol, według planów raszystów (Rosjan), ma się stać centrum "uroczystości". W tym celu w mieście trwa gorączkowe uprzątanie centralnych ulic z gruzów, ciał zabitych i rosyjskich niewybuchów - napisał wywiad.

12:19

Rosja obłożyła sankcjami 63 obywateli Japonii, wśród nich premiera Fumio Kishidę, szefa MSZ Yoshimasę Hayashiego oraz ministra obrony Nobuo Kishiego i zabroniła im wstępu na jej terytorium. Jak wyjaśnił resort spraw zagranicznych w Moskwie, sankcje są odpowiedzią na "niedopuszczalną retorykę" przeciwko Rosji.

Jak podała agencja Reutera, na liście osób objętych sankcjami, są też japońscy dziennikarze i profesorowie.

12:11

- Nie można sobie wyobrazić piekła, jakie przeszliśmy - powiedziała dziennikowi "Wall Street Journal" 54-letnia Elina Cybułenko, której udało się ewakuować po tygodniach spędzonych w bunkrach pod fabrykami Azowstalu w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

Cybułenko przybyła we wtorek do Zaporoża w konwoju ewakuacyjnym ze 150 cywilami uciekającymi z Azowstalu. Z jej relacji wynika, że od początku marca ukrywała się w jednym z podziemnych bunkrów wraz z około 100 innymi osobami, jedząc chleb i makaron.

- Nie można sobie wyobrazić warunków, jakie znosiliśmy (…) Prawdziwe piekło zaczęło się 7 kwietnia, gdy co sekundę czuliśmy kolejne bomby trzęsące fundamentami naszego bunkra - powiedziała Cybułenko, która wcześniej pracowała w Azowstalu.

12:07

Węgry oceniają, że plan unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe nie zapewnia im bezpieczeństwa energetycznego. Komisja Europejska przedstawiła założenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. To między innymi embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe, które ma zacząć obowiązywać do końca roku. O rok dłużej z rosyjskiej ropy mają móc korzystać najbardziej uzależnione od niej kraje - Słowacja i Węgry.

11:59

- Kilkunastu żołnierzy z Kanady wspiera ochotników z dwóch mazowieckich brygad WOT w punktach recepcyjnych i informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformowała rzeczniczka 5. Brygady WOT w Ciechanowie Aneta Szczepaniak.

11:50

- Jedenaście osób przetrzymywanych przez siły rosyjskie w piwnicy szkoły w Jahidnem na północy Ukrainy zmarło z powodu głodu i zaduchu – powiedział portalowi Suspilne prokurator kozieleckiej prokuratury okręgowej Roman Pererwa.

11:49

- Nie potrzebujemy tchórzliwych listów obwiniających ofiary, lecz odważnych listów potępiających rosyjskie barbarzyństwo i wzywających do bojkotu rosyjskiej ropy, gazu i węgla - pisze brat mera Kijowa Wołodymyr Kliczko na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w odpowiedzi na list 28 przedstawicieli niemieckich elit, nawołujący do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę.

11:36

Program "Domy dla Ukrainy", który jest jedną z dwóch dróg oferowania schronienia Ukraińcom w Wielkiej Brytanii, daje mnóstwo możliwości do nadużyć i wykorzystywania, co próbują robić zwłaszcza samotni starsi mężczyźni – podała w środę stacja BBC.

11:17
11:08
11:08

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w Kiszyniowie, że Unia Europejska rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii.

10:56

Trzy rosyjskie media - Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International mają być objęte unijnymi sankcjami - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Szósty pakiet restrykcji ogłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Mówiła między innymi o sankcjach uderzających w kanały telewizyjne, ale nie wymieniła z nazwy, o jakie chodzi.

10:50

Z powodu rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjskojęzyczni Ukraińcy masowo porzucają swój język na rzecz ukraińskiego.

- W tym języku padł rozkaz ataku na moje miasto; odkąd to sobie uświadomiłam, stał się dla mnie nie do zniesienia - mówi 20-letnia Uliana z Charkowa.

10:43

9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, prezydent Władimir Putin może formalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie lub ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę – podała stacja CNN, powołując się na zachodnich urzędników i analityków.

10:43

Władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie – oświadczył w środę rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Reutera.

10:18

- Wojna na Ukrainie nie skończy się na tym kraju; na rosyjski atak powinny przygotować się także Kazachstan i Mołdawia – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla telewizji islandzkiej.

10:15

Europoseł PiS Beata Szydło zaapeluje do Komisji Europejskiej o stworzenie funduszu wsparcia dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. W Polskim Radiu 24 była premier zapowiedziała, że przedstawi taką propozycję dziś w Parlamencie Europejskim.

10:14

O zniszczeniu obiektów infrastruktury na skutek rosyjskich ataków rakietowych we wtorek wieczorem poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na dane władz obwodowych. Są zabici i ranni.

10:14

- Czas na dyskusje się skończył, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Europa musi solidarnie podjąć zdecydowane działania - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w środę w cypryjskim dzienniku "Cyprus Mail".

10:02

Ostatniej doby Rosjanie 12 razy szturmowali pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego rosyjskie wojsko ciągle ostrzeliwuje ukraińską armię z artylerii. Atakuje też w obwodach charkowskim, chersońskim i zaporoskim. Wczoraj Rosjanie ostrzelali rakietami szereg miast na terenie niemal całej Ukrainy.

09:47
09:41

Słowacja i Węgry będą mogły kupować rosyjską ropę na podstawie obowiązujących dziś kontraktów do końca 2023 roku - proponuje Komisja Europejska w nowym pakiecie sankcji wobec Moskwy.

09:35

- Konwój autobusów, którymi jest ewakuowana ludność cywilna z oblężonego Mariupola nad Morzem Azowskim, opuścił w środę miasto dzięki współpracy ukraińskiego rządu, ONZ i Czerwonego Krzyża - poinformował w mediach społecznościowych szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

09:31

Von der Leyen: proponujemy plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny.

09:17

Von der Leyen: trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym zakażemy emisji w krajach Unii Europejskiej.

09:16
09:08

Von der Leyen: szósty pakiet sankcji obejmie odcięcie Sbierbanku i innych dużych banków Rosji od systemu SWIFT, co umocni izolację rosyjskiego sektora finansowego.

09:08

Von der Leyen o szóstym pakiecie sankcji: proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku.

09:02

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 24,5 tys. żołnierzy, 1077 czołgów, 2610 pojazdów opancerzonych i 491 systemów artyleryjskich, a także 194 samoloty i 155 śmigłowców - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:57

- Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w ostatniej dobie na skutek rosyjskich ataków rakietowych i bombowych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, w tym na miasta Popasna, Siewierodonieck, Rubiżne i Lisiczańsk - poinformował w środę w mediach społecznościowych szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

08:53

Ukraińskie władze chcą dzisiaj ewakuować kolejną grupę cywilów z oblężonego Mariupola. Nie jest pewne, czy operacja dojdzie do skutku, bo Rosjanie wciąż bombardują miasto.

08:51
08:49

Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała 4,5 mld euro pomocy finansowej i ponad 300 tys. ton pomocy humanitarnej z zagranicy – podała w środę agencja Ukrinform, cytując premiera Denysa Szmyhala i doradczynię szefa kancelarii prezydenta Darię Zariwną.

08:44

Rosja prawdopodobnie zamierza kontynuować natarcie od północy na Kramatorsk i Siewierodonieck, a zdobycie tych miast umocniłoby jej kontrolę nad północno-wschodnim Donbasem - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:37

- Wojna na Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę – oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko, komentując dla portalu Hromadske słowa papieża Franciszka, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO".

08:36
08:25

Kreml jest zaniepokojony rosnącą liczbą znanych artystów, którzy sprzeciwiają się wojnie z Ukrainą - napisał portal Meduza.

W Rosji obowiązuje "cenzura wojskowa". Blokowany jest dostęp do niezależnych źródeł informacji.

08:23

Na łamach The Wall Street Journal prezydent Ukrainy wezwał zagraniczne firmy do całkowitego wycofania się z rosyjskiego rynku.

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że całkowita izolacja ekonomiczna rosyjskiego agresora pomoże Ukrainie w walce o ochronę jej praw. - Agresor musi być kompletnie, całkowicie odizolowany ekonomicznie - powiedział.

08:17

- Siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe w ośmiu obwodach Ukrainy w celu zniszczenia infrastruktury transportowej kraju – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

08:08

"Planowany test (gotowości bojowej) obejmuje przemieszczenie się znacznej liczby pojazdów wojskowych, co może spowolnić ruch na drogach publicznych" - zaznaczono w białoruskim komunikacie.

07:52

W siłach zbrojnych Białorusi rozpoczęła się nagła inspekcja sił reagowania. Białoruski resort obrony przekazał, że "ćwiczenia nie są zagrożeniem dla sąsiadów ani wspólnoty europejskiej".

07:36

- Przystawił mi do głowy pistolet. Powiedziałam, że przez cały ten czas będę patrzeć mu w oczy, żeby zapamiętał mój wzrok do końca życia – mówi Tatiana, 45-letnia mieszkanka Makarowa. W trakcie okupacji części położonego w obwodzie kijowskim miasta Rosjanie zamieszkali w jej domu, próbowali zabrać jej oszczędności i w końcu zagrozili śmiercią.

07:32

- To było okropne, traciliśmy nadzieję, że kiedykolwiek wyjdziemy – powiedziała BBC Keteryna, która wraz z dwójką dzieci spędziła dwa miesiące w bunkrze pod zakładami Azowstal w oblężonym przez wojsko rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

07:31

Ambasadorowie krajów członkowskich omówią dziś szósty pakiet sankcji wobec Rosji, który Komisja Europejska rozesłała w nocy do unijnych stolic. Szczegóły restrykcji ma przedstawić po 8:30 przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas wystąpienia na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

07:27
07:25

- Do polskich egzaminów maturalnych przystąpi w tym roku 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br. – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. CKE wprowadziła dla nich pewne ułatwienia na egzaminach, m.in. mogą mieć wydłużony ich czas.

07:17

- Symbolem zależności od Niemiec niech będzie przyjęcie przez Donalda Tuska medalu Walthera Rathenaua – powiedział w słowie wstępnym wywiadu w środowym tygodniku "Gazecie Polskiej" premier Mateusz Morawiecki.

Rathenau był jednym z autorów układu w Rapallo".

07:13

- Władimir Putin pokazał, że wojna surowcowa w przypadku Rosji jest przedłużeniem polityki. Udowodnił, że zamierza posługiwać się surowcami w celu wymuszania określonych zachowań państw – wskazał w "Gazecie Polskiej" premier Mateusz Morawiecki.

06:50

Posłuchaj

0:54
Parlament Europejski - dziś kolejne debaty o skutkach wojny na Ukrainie. Relacja Karola Surówki (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Wczoraj w porządku obrad znalazł się m.in. temat obrony przez rosyjskimi cyberatakami.

06:45

Ukraińskie Siły Zbrojne uderzyły w rosyjski konwój z amunicją i paliwem w obwodzie charkowskim.

06:37
06:33

Premier przyznał również, że Ukraińcy przebywający w naszym kraju pracują również dla Polski, a ich praca może stanowić "wartość dodaną w naszej gospodarce".

Poinformował, że w naszym kraju przebywa około 2,5 miliona ukraińskich uchodźców, z czego 90 procent to kobiety, dzieci i osoby starsze, a ponadto do tej liczby dochodzi około miliona obywateli Ukrainy, którzy mieszkali i pracowali w Polsce przed wybuchem wojny.

06:29

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w "Gazecie Polskiej", że Polska będzie domagała się od Rosji odszkodowań za zerwanie kontraktu gazowego i wstrzymanie dostaw tego surowca.

Zapewnił jednocześnie, że dzięki dywersyfikacji dostaw odbiorcy gazu w naszym kraju nie ucierpią z powodu braku rosyjskiego gazu - surowiec płynie do Polski poprzez interkonektory oraz gazoport w Świnoujściu, a wkrótce również popłynie przez gazociąg Baltic Pipe.

06:24

- Społeczeństwo w Stanach Zjednoczonych stoi po stronie Ukrainy i Polski - powiedział kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku, który w ostatnich dniach odwiedził Polskę, Słowację i Ukrainę. Celem wizyty było poznanie konkretnych potrzeb uchodźców.

Hierarcha zapewnił, że w Stanach Zjednoczonych będzie rzecznikiem ofiar wojny na Ukrainie.

06:18

Rodzina rosyjskiego oligarchy Olega Tinkowa, który ostro skrytykował agresję swojego kraju na Ukrainę, przekazała 50 tysięcy euro na wsparcie edukacji grupy dzieci ukraińskich uchodźców, przebywających w miasteczku w Toskanii. Poinformowały o tym władze włoskiej miejscowości Forte dei Marmi.

05:39

Mer Lwowa zamieścił zdjęcia z ostrzału miasta przez rosyjskie siły.

05:37

5 Kanal: ukraińskie siły zniszczyły rosyjski konwój z amunicją i paliwem

04:32

Ukraina przygotowuje na środę kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju - poinformował w nocy z wtorku na środę szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch na Telegramie.

04:31

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że liczne wtorkowe ataki rakietowe na Ukrainę są oznakami słabości Moskwy. - Najwyraźniej rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy - powiedział Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem.

03:15

Taras Wysocki, ukraiński minister rolnictwa: Rosjanie ukradli z okupowanych terenów 400 tys. ton zboża

03:13

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała w nocy z wtorku na środę agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.

02:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: wreszcie mamy pierwszy wynik naszej akcji ewakuacyjnej z zakładów Azowstal w Mariupolu, którą organizowaliśmy od bardzo dawna. Wymagało to dużo wysiłku, długich negocjacji i różnych mediacji.


Posłuchaj

0:31
Wołodymyr Zełenski: jestem wdzięczny wszystkim, od których zależało uratowanie tych ludzi, tym, którzy pomagali zabezpieczyć przemieszczanie się ewaluowanych w korytarzu humanitarnym (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
02:15

Posłuchaj

0:43
Rosyjskie ostrzały rakietowe we Lwowie i innych miastach. Relacja Pawła Buszki (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
02:00

Ukraińskie służby publikują zdjęcia po ataku Rosjan na Awdijewkę (zginęło tam 10 osób).

01:58

Prezydent Ukrainy: dążymy do pełnego odzyskania terytorium, włączając w to Krym

01:57

javelin1200.jpg
Biden o wsparciu USA dla Ukrainy: pozwala im bronić się przed Rosją bez ryzyka wywołania wojny światowej
01:54

Dla Polaków wolność, obok solidarności i poszanowania godności człowieka, jest wartością najważniejszą. Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu - mówił w Waszyngtonie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

01:36

Rosja zablokowała wszystkie porty i szlaki handlowe, którymi eksportowano ukraińskie zboże na cały świat. Takie działania Moskwy nieuchronnie prowadzą do kryzysu żywnościowego na świecie - podaje agencja Ukrinform, powołując się na słowa Wołodymyra Zełenskiego.

01:36

- Mamy wreszcie rezultat, pierwszy rezultat naszej akcji ewakuacyjnej z zakładów Azowstal w Mariupolu, którą próbowaliśmy zorganizować od bardzo dawna. Wymagało to wiele wysiłku, długich negocjacji i różnych mediacji. We wtorek do Zaporoża przybyło 156 osób. Kobiety i dzieci, które w schronach przebywały od ponad dwóch miesięcy - powiedział w cowieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

01:35

Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy, powiedział, że działalność Polskiego Radia dla Ukrainy spotka się z bardzo pozytywnym odzewem. - Od 2016 r. jesteśmy obecni poprzez serwis informacyjny także na Ukrainie. Mówimy o relacjach polsko-ukraińskich w każdym obszarze życia - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24.

Czytaj także: Działalność Polskiego Radia dla Ukrainy. Andrzej Rybałt: odzew jest bardzo pozytywny

01:34

The Institute for the Study of War opublikował najnowszą mapę obrazującą sytuację na froncie.

Polecane