Patriotyzm współcześnie. Na czym polega?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Patriotyzm współcześnie. Na czym polega?
Patriotyzm. Jak postrzegamy go współcześnie? Foto: shutterstock.com

W jakim stopniu część społeczeństwa uległa presji tzw. nowoczesnego patriotyzmu? Na ile udało się zaszczepić w niej politykę wstydu odrzucającą wszystko, co stanowi istotę miłości do ojczyzny? Czy w obliczu wojny na Ukrainie i postawy Ukraińców jest szansa weryfikacji takich poglądów? Odpowiedzi na te pytania w audycji "Klub Trójki" udzielili goście Magdaleny Drohomireckiej. 

Jak miłość do ojczyzny okazują Polacy mieszkający na Ukrainie i Białorusi? Jak patriotyzm okazywano w stanie wojennym? – Środowiska, które od lat kreują coś, co nie ma nic wspólnego z patriotyzmem, nadal będą próbowały wmawiać młodym ludziom, że są obywatelami świata, Europy, różnych miast, ale Polakami już mniej. Dni majowe skłaniają do refleksji i zadania pytania o nasz patriotyzm. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, doskonale ukazuje inną kwestię: pamiętajmy, że patriotyzm to wspólnota i solidarność. Trudno mówić więc o nim bez tych dwóch pojęć. Dziś Polacy pokazali, że w obliczu tej potwornej sytuacji na Ukrainie potrafią tworzyć wspólnotę i że są solidarni. To jest nasz element patriotyzmu – mówił w "Klubie Trójki" Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Polityka pamięci 

– W rozmowie pojawia się nam pytanie o skuteczność polityki historycznej Polski, zarówno tej skierowanej do wewnątrz, jak i na zewnątrz kraju. To też pytanie o skuteczność działania obozu przeciwnego, czyli ludzi, którzy uważają, że polski patriotyzm jest szkodliwy z jakichś powodów. Po wybuchu wojny na Ukrainie możemy mówić, że ludzie, którzy przeciwdziałają polskiemu patriotyzmowi, działają na szkodę naszego kraju. Pytanie o skuteczność należy zadać sobie jednak w kontekście historycznym. Trzeba zastanowić się, na ile dezinformacja, która idzie w świat, jest skuteczna. Na szczęście mamy teraz więcej narzędzi do jej zwalczania. Mamy nieodległe państwo, które może utwardzać nasz polski patriotyzm. Pamiętajmy, że niszczenie patriotyzmu to niszczenie naszego bezpieczeństwa – podkreślił Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Miłość do ojczyzny przez pryzmat solidarności z Kresami 

– To, co się dzieje się teraz, na naszych oczach, jest niebywałe. Od wielu lat organizujemy paczki i wysyłamy je na Kresy. Gdy kończyliśmy akcję pomocową, przyszła do nas starsza pani, która chciała podzielić się produktami i wysłać je potrzebującym. Powiedziała nam, że jest potomkinią kogoś, kto leży na cmentarzu w Charkowie, mieście zaatakowanym tego dnia, a ona nie wie, czy ten grób przetrwał. Wszyscy oniemieliśmy. Ta pani dała nam lekcję patriotyzmu. Liczę, że nadchodzi dla nas czas przełomu. Moment, którego może dożyją moje dzieci i wnuki. Czas, w którym będziemy żyć w rzeczywistości mocniejszej niż ta obecna – podsumował Cezary Jurkiewicz z Polskiej Fundacji Narodowej.

Posłuchaj

52:41
Patriotyzm współcześnie. Na czym polega? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka 
Goście: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), Cezary Jurkiewicz (Polska Fundacja Narodowa), Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia)
Data emisji: 2.05.2022
Godzina emisji: 22.06

Polecane