W jaki sposób wygrać walkę o pamięć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W jaki sposób wygrać walkę o pamięć?
Turyści przed pomnikiem warszawskiego Małego PowstańcaFoto: Shutterstock/Andriy Blokhin

Ten "Klub Trójki" poświęcony był nie tylko usunięciu pozostałości systemu komunistycznego z przestrzeni publicznej, ale także swoistej "dekomunizacji umysłów". O tym ze swoimi gośćmi rozmawiała prowadząca, Magdalena Drohomirecka.

Tzw. gruba kreska i brak odpowiedniej edukacji, a nawet likwidowanie kolejnymi reformami lekcji historii, brak polityki historycznej i polityki pamięci, spowodowały, że część społeczeństwa nie rozumie, że na przykład: zlikwidowanie ulicy Inki i powrót do nazwy ul. Małego Franka jest propagowaniem totalitaryzmu i uczczeniem sowieckiego okupanta.

– Nie dokonaliśmy bardzo wyrazistego odcięcia PRL-u od III Rzeczypospolitej, nie doprowadziliśmy do tego, aby jednoznacznie stwierdzić, że PRL nie był elementem polskiej państwowości, ale elementem sowieckiej spuścizny imperialnej, natomiast Polska niepodległa była na uchodźstwie, Polska niepodległa była w podziemiu, w opozycji. I tego zabrakło: jednoznacznego wskazania, gdzie w PRL-u była tradycja niepodległościowa, a gdzie mieliśmy zdrajców – mówi dr Filip Musiał, dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Krakowskiego IPN. – Skutkiem było coś, co możemy nazwać rodzajem historycznej schizofrenii. To znaczy funkcjonowanie w porządku publicznym dwóch porządków obok siebie: z jednej strony zatem odwołania do bohaterów polskiej niepodległości, a z drugiej strony utrzymywanie odwołań do przedstawicieli reżimu totalitarnego, którzy działali w Polsce w interesie Moskwy – wskazuje.

Efektem są także wyroki sądów, które karzą opozycjonistów za protesty pod sowieckimi pomnikami (Nowy Sącz) czy wspomniana powyżej sprawa wyroku NSA uchylająca decyzję wojewody mazowieckiego o likwidacji ulicy "bohatera" Gwardii Ludowej czy alei Armii Ludowej.


Posłuchaj

49:52
Jak wygrać walkę o pamięć? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: dr Filip Musiał (dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Krakowskiego IPN), Adam Borowski (działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca i działacz społeczny), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk, publicysta, prezes fundacji "Łączka")
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane