79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Hołd i pamięć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Hołd i pamięć
Uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce razem z Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskim Instytutem Historycznym im. E. RingelblumaFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po II wojnie światowej przez lata historia powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, była pomijana. Nie było państwowych uroczystości, składania kwiatów i apeli poległych. Wśród mieszkańców stolicy nie brakowało jednak osób, które pielęgnowały pamięć o tragicznych wydarzeniach, także dziś jest ona wciąż żywa. 

W rocznicę wybuchu przed pomnikiem Bohaterów Getta gromadzą się kombatanci, rodziny poległych, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, posłowie i senatorowie i warszawiacy. Po wspólnej modlitwie i złożeniu wieńców uczestnicy wzięli udział w Marszu Pamięci. Zatrzymywali się przy miejscach pamięci, związanych z gettem warszawskim: pomniku Żegoty, płycie Szmula Zygielbojma, Bunkrze Anielewicza i Umschlagplatzu.

 

Warszawiacy tłumnie uczestniczyli w uroczystościach. – Od 70. lat chodziłam z doktorem Edelmanem, więc nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tu nie być. Cieszę się, że mogę się przyczynić do upamiętniania powstania w getcie. Warto upamiętniać takie chwile – podkreślają ci, z którymi rozmawiała reporterka Trójki. Wielu z nich przyniosło żonkile, będące symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie

Przeczytaj także


. .

Jak zwraca uwagę Jan Józef Kasprzyk, wydarzenia na Ukrainie w symboliczny sposób nawiązują do tragedii sprzed 79 lat. – Agresja Rosji na Ukrainę to również sytuacja, w której ci, którzy rządzą obecnie na Kremlu, popierani przez naród rosyjski uważają, że są narody lepsze i gorsze. Te drugie nie mają prawa do wolności – zwraca uwagę. 

Posłuchaj

2:54
Rocznica powstania w getcie warszawskim. "Wciąż dochodzi do dzielenia narodów na lepsze i gorsze" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 15.39

gs

Polecane