Siergiej Łoźnica – ukraiński cybernetyk, który został reżyserem

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Siergiej Łoźnica – ukraiński cybernetyk, który został reżyserem
Siergiej ŁoźnicaFoto: Denis Makarenko/Shutterstock.com

Siergiej Łoźnica jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich reżyserów filmowych. Od początku XXI wieku mieszka w Niemczech i ma w dorobku kilkanaście filmów dokumentalnych oraz cztery fabularne. O jego twórczości ze swoim gościem w świątecznym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo" rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 

 • Siergiej Łoźnica został m.in. dwukrotnie nagrodzony Złotym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym: za filmy "Blokada" (2006) oraz "Pismo" (2013)
 • Debiut fabularny Łoźnicy, "Szczęście ty moje" (2010), trafił do konkursu głównego festiwalu w Cannes

Spojrzenie dokumentalisty

– Sergiej Łoźnica był twórcą zawsze kojarzonym z Ukrainą, aczkolwiek jego życie jest dość skomplikowane. Jest obywatelem Ukrainy, ale urodził się w Baranowiczach na Białorusi, studiował w Moskwie, a w końcu w Kijowie. Z wykształcenia jest cybernetykiem i dopiero później zrozumiał, że chciałby robić również filmy – o ukraińskim reżyserze opowiada Artur Liebhardt, dyrektor Festiwalu Docs Against Gravity. – Na początku swojej kariery zasłynął filmami dokumentalnymi, które przyniosły mu wiele nagród na festiwalach na całym świecie – dodaje.

– Sporą niespodzianką było, kiedy jego debiut fabularny, film "Szczęście ty moje", znalazł się w 2010 roku od razu w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Sam film był szokiem, ale został bardzo dobrze przyjęty. Uwagę krytyków zwróciło patrzenie na scenariusz i scenografię w sposób bardzo dokumentalny, dbałość o szczegóły, wiarygodność aktorów oraz scenografii. Ta ostatnia często była starannie wybranym rzeczywistym miejscem: bez poprawek, bez osób, aby prawda ekranu była jeszcze większa – tłumaczy.

Prawda o Donbasie

Niektóre filmy Łoźnicy są dostępne na platformie festiwalu Docs Against Gravity. Jednym z nich jest "Donbas", który swoją premierę miał w 2018 roku w konkursie "Un certain regard" na festiwalu w Cannes. Zdobył wtedy nagrodę reżyserską. – Film pokazuje świat w Donbasie po rosyjskiej agresji w 2014 roku: jak wygląda normalne życie, ale też jak fabrykuje się fake newsy i jaki jest tego efekt, w jaki sposób wykorzystuje się naiwność ludzi, których potem, kiedy są już niepotrzebni, po prostu się likwiduje – wyjaśnia rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Aby to uwiarygodnić, aby historia była bardziej prawdziwa i przerażająca, Łoźnica ze swoją ekipą filmową nagrał ją w Charkowie, który jest najbliżej Donbasu – dodaje.

– Film zrobił ogromne wrażenie na całym świecie. Jest oglądany przez widzów, którzy chcą zrozumieć tragizm ludzi, którzy tam mieszkają – niezależnie od tego, po której stronie się opowiadają – oraz kłamstwo, które jest wpisane w istnienie tzw. republiki donbaskiej – wskazuje.

Przeczytaj także


Prawda o puczu Janajewa

Na platformie są dostępne również filmy dokumentalne Łoźnicy, m.in. "Zmiana". To film, który z ocalonych amatorskich oraz studenckich filmów oraz materiałów odtwarza atmosferę i historię Petersburga, wtedy jeszcze Leningradu, w roku 1991 w czasie puczu Janajewa. – Świetny montaż, wiele lat pracy nad oczyszczeniem tych materiałów, nad stworzeniem struktury filmowej do tych materiałów pochodzących z wielu źródeł – opisuje Artur Liebhardt. – Po stłumieniu tego puczu zakończył się Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, a zaczęła się Federacja Rosyjska. Widzimy, w jaki sposób, absolutnie kontrolowany, ta tytułowa zmiana się odbyła. W pewnym momencie, przez kilka sekund, miga twarz pułkownika KGB Władimira Putina, który wtedy był kierowcą burmistrza Leningradu – wyjaśnia.


Ponadto w programie

 • świąteczne premiery filmowe  zapowiedzi;
 • filmowe święta w domu: premiery i pokazy specjalne online  zapowiedzi;
 • filmoznawczyni Izabela Wierzbińska opowie o amerykańskim filmie "Wszystko wszędzie naraz" Dana Cwana i Daniela Scheinerta oraz o francuskim dokumencie "Bigger Than Us" w reżyserii Flore Vasseur;
 • wiosenne festiwale filmowe  zapowiedzi wydarzeń rozpoczynających się pod koniec kwietnia;
 • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Posłuchaj

1:42:46
Kino Siergieja Łoźnicy, filmowe święta w domu, świąteczne premiery (Filmowe święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Filmowe święta
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.04.2022
Godziny emisji: 15.07, 16.08

pr

Polecane