Witalij Manski i jego punkt widzenia na władzę w Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witalij Manski i jego punkt widzenia na władzę w Rosji
Witalij Manski (w tle) uwiecznia pierwsze kroki Władimira Putina w roli prezydenta Rosji. Kadr z filmu "Świadkowie Putina"Foto: mat. pras.

Witalij Manski to pochodzący z Ukrainy reżyser doskonale już znany bywalcom festiwali w Polsce. Szczególnie teraz warto wrócić do niektórych z jego filmów, wciąż dostępnych u nas w sieci. Jaki wyłania się z nich obraz Rosji i Władimira Putina?

– Reżyser urodził się we Lwowie. Na naszym festiwalu widzowie mogli oglądać jego filmy już od wielu lat. Bywał w Polsce niejednokrotnie. Jest nie tylko reżyserem. Organizuje też bardzo znany festiwal filmowy w Rydze. Od dawna mieszka na Litwie. Nie jest mile widziany ani w Rosji, ani w Korei Północnej, o której zrobił film w 2015 roku – wyjaśniał w audycji "Fajny film" Karol Piekarczyk, selekcjoner Festiwalu Docs Against Gravity.

Władza w Rosji z bliskiej perspektywy 

 W świetle tego, co dzieje się dziś za naszą wschodnią granicą, niezwykle aktualnym i ważnym filmem staje się obraz "Świadkowie Putina". Powstanie tej produkcji spowodowało ogromną niechęć Rosji do Witalija Manskiego. Przez niektórych postrzegany jest on jako zdrajca – zaznaczył gość audycji. – Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych Manski został zatrudniony w charakterze przybocznego operatora Putina, który przejmował wówczas władzę w Rosji. Zatrudniono go, by tworzył filmy, które miały pomoc Putinowi wygrać wybory. W filmie mamy więc dostęp do materiałów, które nigdy nie zostały ujawnione. To ujęcia, które pokazują Putna w bardzo intymny sposób i obrazują też mechanizmy rodzenia się dyktatury oraz propagandy. Putin radził sobie bardzo dobrze. Doskonale widział, do kogo się odezwać i z kim się pokazać, by wytworzyć w narodzie poczucie, że kraj go potrzebuje, a tym samym przejąć władzę. Był to moment przełomowy w historii Rosji – wyjaśnił Karol Piekarczyk.

 Obejrzenie tego filmu z pewnością nie udzieli nam odpowiedzi na wszystkie nasze pytania związane z tym, co dzieje się teraz na Ukrainie. Pomoże nam jednak myśleć o tych wydarzeniach nie tylko z punktu trwających walk, ale też w znacznie szerszym ujęciu  podsumował gość audycji "Fajny film".

Posłuchaj

3:04
Witalij Manski i jego punkt widzenia na władzę w Rosji (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Świadkowie Putina" - polski zwiastun / Against Granity

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 10.16

zch

Polecane