Jest czas milczenia i czas mówienia. "Trójka pod księżycem" na Wielki Piątek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jest czas milczenia i czas mówienia. "Trójka pod księżycem" na Wielki Piątek
Radiowy ogródek nocą okiem Barbary MarcinikFoto: Barbara Marcinik/PR

Wielki Piątek na antenie Trójki rozpoczął się spotkaniem w "Trójce pod księżycem". – Trzy dni kończące Wielki Post są dla wierzących czasem milczenia, ciszy, niedosłownej jednak – powiedziała prowadząca audycję Barbara Marcinik i zaprosiła do wspólnego zagłębienia się w – często niedosłowną – ciszę.   

Słowa Księgi Eklezjastesa w sposób szczególny przemawiają do nas dzisiaj, choć zostały przez mędrca wygłoszone prawdopodobnie w III wieku p.n.e. Niosą one otuchę mimo powtarzającej się frazy "marność nad marnościami, wszystko marność". Uczą więc zarazem dystansu do naszych pragnień, ale też do niepowodzeń, momentów poczucia spełnienia i spektakularnych upadków.

Prezydent Ukrainy apelował, by pomagać wszystkim, tylko nie ciszą. Trzy dni kończące Wielki Post są dla wierzących czasem milczenia, ciszy, niedosłownej jednak. Człowiek lęka się pustki (horror vacui), nie jest poza tym możliwa próżnia doskonała, szczególnie w naszej cywilizacji.

Cisza 

Jak zatem zagospodarować czas Wielkiego Piątku w radiowej przestrzeni? Pytanie to postawiliśmy sobie także w pierwszych dwóch godzinach naszego spotkania. Ciszę, milczenie musimy jednak potraktować symbolicznie.

Przypominaliśmy więc podzieloną na fragmenty Księgę Eklezjastesa, ale w wyjątkowym wykonaniu – Eryka Lubosa wraz z Kormoranami. Ten niezwykły monodram stanowił część spektaklu Piotra Cieplaka, zrealizowanego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w 2001 roku.

Posłuchaj

1:54:09
Tradycja, muzyka pasyjna i wielkanocne rozmowy w pierwszych godzinach Wielkiego Piątku (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tradycja

Przygotowując się do świąt, odwołujemy się do tradycji. Ta kultywowana jest zazwyczaj poza wielkimi miejskimi centrami, stąd atrakcyjne wydaje się zwrócenie ku małym ojczyznom. Do tych mniej znanych należą tradycje kaszubskie. Do "Trójki pod księżycem" ponownie zaprosiliśmy Tomasza Fopkego, dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Nie zapomnieliśmy również o tym, co dzieje się na terenach przygranicznych na wschodzie  na Podlasiu czy Podkarpaciu.

Muzyka pasyjna 

Posłuchaliśmy także muzyki pasyjnej, udostępnionej nam przez naszego gościa. Porozmawialiśmy o specyfice praktyk postnych, które następują po karnawałowych uciechach, kiedy to za sprawą tragicznych okoliczności "czas wypada z ram".

Pamiętając o toczącej się wojnie, w sposób szczególny kierujemy naszą uwagę ku prawosławiu oraz greckokatolickim obrzędom. Na ręce Oleny Leonenko-Głowackiej złożyliśmy więc życzenia tym, którzy Wielkanoc będą obchodzili za tydzień. Wielkanoc we wschodniej tradycji jest celebrowana, podobnie jak nasza, po pierwszej wiosennej pełni, ale według kalendarza juliańskiego. 

Wielkanocne rozmowy 

Do tradycji naszych spotkań poprzedzających Wielkanoc należą rozmowy z księdzem dr. Krzysztofem Niedałtowskim, duszpasterzem środowisk twórczych Gdańska. Bezradni wobec spraw ostatecznych, proponujemy wsłuchać się w głos uczonej osoby duchownej, nawet jeżeli daleko nam do Kościoła i praktyk religijnych.

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 15.04.2022
Godzina emisji: 0.06

mb/zch/kr

Polecane