10 kwietnia – czarna data w historii Polski. Rocznica katastrofy smoleńskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
10 kwietnia – czarna data w historii Polski. Rocznica katastrofy smoleńskiej
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Równo 12 lat temu, a była to sobota, o godzinie 8.00 nikt z nas nie przeczuwał jeszcze, że za niecałą godzinę tak dramatycznie zmieni się historia Polski" – tymi słowami Magdalena Złotnicka rozpoczęła audycję specjalną w Trójce poświęconą pamięci osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. 

– Niektórzy spali, inni z włączonymi do śniadania telewizorami czekali na przemówienie prezydenta Polski nad grobami oficerów zamordowanych przez Sowietów. Przemówienia nigdy nie było mu dane wygłosić. Do Smoleńska nie dotarli on, jego małżonka, politycy i generałowie. Lot okazał się ostatni również dla załogi samolotu – powiedziała Magdalena Złotnicka. 

10 kwietnia 2010 roku to jedna z najczarniejszych dat w historii Polski. W katastrofie samolotu zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, a także członkowie rodzin katyńskich, kombatanci, wojskowi, duchowni, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Polacy w geście solidarności

W geście solidarności z tymi, którzy zginęli, oraz ich rodzinami tysiące Polaków wyszło na ulice. Warszawiacy tłumnie gromadzili się przed Pałacem Prezydenckim.

– To były zwykłe, naturalne emocje. Ludzie chcieli być blisko z tym miejscem i z tymi ludźmi. Chcieli też zobaczyć, czy inni odczuwają tak samo. To były bardzo proste reakcje – powiedział w Trójce Józef Orzeł, szef klubu Ronina.

– Zginęło wielu moich bliskich i dalszych znajomych oraz ludzi, o których wiedziałem z mediów czy rozmów z innymi. Do głowy nie przychodził mi wtedy używany teraz wyraz "elita". To byli bliscy Lechowi Kaczyńskiemu jego współpracownicy oraz ludzie z tzw. politycznej elity – zaznaczył gość Programu 3. 

12. rocznica 

"Mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne" - napisał Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w przeddzień 12. rocznicy katastrofy. 

W audycji specjalnej na antenie Trójki wybrzmiały wspomnienia ofiar, fragmenty przemówień, archiwalia oraz fragmenty albumów "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" oraz "Smoleńsk - ostatnia misja", wydanych przez Polskie Radio. 

Posłuchaj

51:05
10 kwietnia - czarna data w historii polski. Rocznica katastrofy smoleńskiej (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal PolskieRadio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zebrane zostały najważniejsze cytaty oraz nagrania przemówień Lecha Kaczyńskiego z lat jego prezydentury. Serwis uzupełnia bogata kolekcja archiwalnych nagrań poświęconych postaci prezydenta oraz galeria zdjęć z najważniejszych uroczystości i wystąpień.

W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Przez cały dzień na antenach Polskiego Radia emitowana jest specjalna ramówka, poświęcona pamięci ofiar, które zginęły w Smoleńsku. 

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna 
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Józef Orzeł (szef Klubu Ronina)
Data emisji: 10.04.2022
Godzina emisji: 8.08

IAR/zch

Polecane