Wojna na Ukrainie. Jakie wnioski może wyciągnąć z niej Polska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna na Ukrainie. Jakie wnioski może wyciągnąć z niej Polska?
Siła obronna Ukrainy polega nie tylko na armii i jej wyposażeniu, ale także na olbrzymim poświęceniu ludności cywilnej, która potrafiła się błyskawicznie przygotować na nadejście RosjanFoto: East News/Abaca

W ostatnich tygodniach codziennie śledzimy bieżące informacje o wojnie na Ukrainie, jej polityczne i wojskowe aspekty. Do głosu dochodzi ważna, jeżeli nie decydująca o naszych losach, szeroko rozumiana geopolityka. W obliczu agresji wojsk rosyjskich na naszych wschodnich sąsiadów przechodzimy przyspieszony obywatelski kurs doświadczania wojny u naszych granic. 

Przenieść doświadczenia Ukrainy na nasze potrzeby

Trwa 44. dzień rosyjskiego ataku na Ukrainę. Jak zwraca uwagę generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku Leon Komornicki, w obliczu wojny i okrucieństwa, jakiego doświadcza ludność cywilna, należy "budować świadomość na temat wojny i interpretować wszystko, co w tej przestrzeni zachodzi".

– Wnioski, które wynikają z doświadczeń wojennych Ukrainy, są istotne dla nas, żebyśmy je wykorzystali i przetransponowali na nasze potrzeby – nie tylko budowania świadomości, ale i siły obronnej państwa. Jesteśmy w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. To ważne, żebyśmy stanowili wiarygodny potencjał narodowy w myśl artykułu 3. NATO. Należy nie tylko liczyć na NATO, ale też samemu demonstrować swoje zdolności – mówił generał w "Klubie Trójki".

Najczęściej czytane

Rola Wojsk Obrony Terytorialnej

Wiemy już, że siła obronna Ukrainy polega nie tylko na armii i jej wyposażeniu, ale także na olbrzymim poświęceniu ludności cywilnej, która potrafiła się błyskawicznie przygotować na nadejście Rosjan. W momencie ataku Rosji na Ukrainie natychmiast pojawiły się Wojska Obrony Terytorialnej.

– Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają tam najbardziej istotną rolę. To lekka piechota dysponująca małą techniką przeciwpancerną, przeciwlotniczą, oparta o doskonałe rozeznanie w terenie. Ci żołnierze stają w obronie własnego domu, własnej ziemi i to jest niesamowita motywacja – powiedział gen. Leon Komornicki.

Senat w czwartek 17 marca jednogłośnie przyjął bez poprawek ustawę o obronie ojczyzny, jej głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Obecnie mamy 112 tys. żołnierzy zawodowych plus 30 tys. żołnierzy służby terytorialnej. Ustawa umożliwi zwiększenie tej liczebności dwukrotnie - do 250 tys. żołnierzy zawodowych i ok. 50 tys. WOT.

Posłuchaj

48:41
Wojna na Ukrainie. Jaki przykład powinniśmy wziąć z ukraińskiej armii? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: gen. Leon Komornicki (generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku), Jan Parys (minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego w latach 1991-1992)
Data emisji: 08.04.2022
Godzina emisji: 21.09

IAR/kr

***

.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Data emisji: 07.04.2022
Godzina emisji: 22.09

IAR/kr

Polecane