Jak polskie gminy pomagają Ukrainie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak polskie gminy pomagają Ukrainie?
Akcja charytatywna "Pomagamy Ukrainie ze smakiem" na Małym Rynku w Krakowie, 2 kwietnia 2022. W programie wydarzenia znalazły się prezentacje potraw kuchni ukraińskiej oraz muzyki nawiązującej do kultury ukraińskiej. Inicjatywa ma na celu wsparcie uchodźców oraz ułatwienie integracji Ukraińców i PolakówFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Już 38 dni trwa wojna za naszą wschodnią granicą. I tyle samo dni pierwszym miejscem pomocy są przejścia graniczne. Jednak również w głębi kraju nie brakuje inicjatyw, których celem jest wsparcie ogarniętej wojną Ukrainy.

Szczególną rolę w pomocy odgrywają przygraniczne gminy Podkarpacia. – Koncentrujemy się na tym, aby na stronę ukraińską przekazywać pomoc, którą otrzymujemy z zewnątrz, także z zagranicy. Mamy rozwinięte kontakty z gminą Morszyn, przekazujemy też dary do schronisk we Lwowie, gdzie przebywają matki z dziećmi. Jest ogromna potrzeba żywności, ponieważ zostały przerwane łańcuchy dostaw, a w zachodniej części Ukrainy jest wielu przesiedleńców – mówi Krystian Kłysewicz z gminy Horyniec-Zdrój.

Nie tylko żywność

Z kolei w hali sportowej w Ustrzykach Dolnych żywność dla obywateli Ukrainy wydawana jest bezpłatnie. Odbywa się to trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Ponadto nie brakuje wsparcia finansowego. – Założyliśmy konto do wpłat dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory zgromadzone tam środki pozwoliły na wsparcie podmiotów czy osób prywatnych, które na terenie miasta przyjmują uchodźców – opisuje Bartłomiej Pacek z magistratu w Radymnie i dodaje, że w ramach wsparcia zorganizowano także piknik integracyjny dla ukraińskich i polskich dzieci.

Zaangażowanie społeczne 

– Jest duże zaangażowanie kół gospodyń, stowarzyszeń i wolontariuszy. I choć napływ uchodźców nie jest już tak duży, nadal potrzebujemy pomocy. Są osoby fizyczne, ale też firmy, które przekazują nam pomoc. Pomagamy na miejscu i wysyłamy potrzebne rzeczy do naszych zaprzyjaźnionych samorządów na terenie Ukrainy – tłumaczy Marek Łuszczyński, burmistrz Lubyczy Królewskiej, gdzie mieści się punkt recepcyjny.


Posłuchaj

5:05
Przygraniczne gminy pomagają Ukrainie (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pomoc z Opolszczyzny

Uchodźcom z Ukrainy pomoc oferują również gminy i miasta w innych częściach kraju. Tak jest na przykład w Kluczborku, w województwie opolskim. 

Czytaj także:

– Właściwie od pierwszego dnia wojny na Ukrainie prowadzimy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla naszego miasta partnerskiego, jakim są Brzeżany – mówi Dariusz Morawiec, zastępca burmistrza Kluczborka, i akcentuje, że pomoc z tego miasta trafia także do innych części Ukrainy, miedzy innymi do ośrodków medycznych w Kijowie czy Odessie.

Centrum przeładunkowe

Co istotne, w Kluczborku powstało także centrum przeładunkowe. – Nasi przyjaciele i partnerzy mieszkający w innych krajach, miedzy innymi we Włoszech i w Niemczech, chcieli pomóc ogarniętej wojną Ukrainie. Najłatwiejszym sposobem, dającym gwarancję sukcesu, okazało się dostarczenie darów do naszego miasta. My je segregujemy i przekazujemy dalej – dodaje Dariusz Morawiec. 

Z Opolszczyzny planowane są kolejne transporty. Potrzebne są przede wszystkim materiały opatrunkowe, ale także rzeczy trudniejsze do zdobycia, takie jak kamizelki kuloodporne czy hełmy.


Posłuchaj

4:18
Kluczborski "hub" z darami dla Ukrainy (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Pomagamy Ukrainie"
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autorzy materiałów reporterskich: Szymon Taranda, Witold Wośtak​
Data emisji: 2.04.2022
Godziny emisji: 10.20, 10.48

Polecane