Cykl Agnieszki Ciecierskiej poświęcony walce z rakiem. "To spotkanie zmieniło moją perspektywę"
2023-05-05, 07:05 | aktualizacja 2023-05-05, 07:05
- Jestem mamą dwójki dzieci, szczęśliwą żoną swojego męża, no i posiadaczką niechcianego, ale raka piersi - mówiła Anna Giera, bohaterka pierwszej odsłony bardzo osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego "oswajaniu" choroby nowotworowej.
Agnieszka Ciecierska o walce z nowotworem piersi
Październik to miesiąc, w którym cały świat skupia się na walce z rakiem piersi. To właśnie w październiku 2021 roku dziennikarka radiowej Jedynki Agnieszka Ciecierska zdecydowała się opowiedzieć w audycji "Cztery pory roku" o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową. Wówczas również narodził się pomysł na cykl poświęcony "oswajaniu" choroby nowotworowej, opary na historiach kobiet, które przeszły lub przechodzą trudną drogę leczenia.
- Mam nowotwór złośliwy luminarny typu A, hormonozależny, zrazikowy. Zanim odebrałam wyniki biopsji, sprawdzałam, czytałam artykuły, nawet na zagranicznych stronach. Modliłam się "byle nie trójujemny, byle luminarny", ponieważ jest na niego sposób - ma receptory, które pokazują, że można na niego dać hormony i będą one wygaszały, co trzeba, żeby nie miał się czym karmić - tłumaczyła Anna Giera.
Posłuchaj
"Bardzo ważne jest systematyczne badanie mammograficzne"
Agnieszka Ciecierska rozmawiała z Anną Gierą w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Jego spotkane na miejscu pracownice tłumaczyły, dlaczego tak ważne jest, by zgłaszać się na badania mammograficzne.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
W kolejnej odsłonie cyklu onkologicznego Agnieszki Ciecierskiej przyjrzeliśmy się stereotypom dotyczącym raka. O chorobach nowotworowych wiele się mówi, ale wciąż dużo jest niepewności i znaków zapytania. I strachu. Czy mity na temat raka są zgodne z prawdą? Czy faktycznie „rak to wyrok“, czy „rak zawsze zabija“?
Posłuchaj
Posłuchaj
Zdecydowana większość pacjentów onkologicznych szuka informacji w internecie. To naturalne działanie, chcemy jak najwięcej wiedzieć o chorobie, z którą mamy do czynienia. Internet jest pełen stron i forów poświęconych tematyce raka. Niestety, na części z nich znajdziemy niesprawdzone, a często nieprawdziwe informacje. Ale internet to tez miejsce, gdzie można szukać wsparcia. Wspólna onkologiczna historia łączy kobiety. Bywa początkiem prawdziwych przyjaźni w realnym świecie. Z grup wsparcia korzystają także te kobiety, które chorobę onkologiczna mają już za sobą. Tak jak autorka cyklu o raku piersi, Agnieszka Ciecierska.
Posłuchaj
Eksperci są zgodni – nie ma dwóch takich samych nowotworów. Ta sama terapia zastosowana u różnych osób, może przynosić skrajnie różne odpowiedzi. Dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym możliwe stało się zbadanie dynamiki oraz stopnia złośliwości zmian nowotworowych, a nawet określenie ryzyka wystąpienia przerzutów. Po informacje na temat badań genetycznych Agnieszka Ciecierska wybrała się do Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Posłuchaj
W amerykańskich ośrodkach onkologicznych funkcjonuje wzruszająca ceremonia. Po zakończonym leczeniu pacjent onkologiczny uderza w Dzwon Zwycięzcy, aby obwieścić światu szczęśliwy koniec terapii.
Historia dzwonów na oddziałach onkologicznych zapoczątkowana została przez Kontradmirała Marynarki Wojennej USA Irve Charles’a, który będąc pacjentem ufundował dzwon okrętowy na placu szpitala. Bicie w dzwon ma obwieścić wszystkim iż etap leczenia onkologicznego został zakończony.
Takie dzwony pojawiają się także w Polsce. Jeden z nich wisi w Siedleckim Centrum Onkologii. Do Siedlec wybrała się Agnieszka Ciecierska.
Posłuchaj
***
Przygotowała: Agnieszka Ciecierska
Materiały wyemitowano w audycji "Cztery pory roku"
pg