Chorzy potrzebują wsparcia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chorzy potrzebują wsparcia
Foto: fot. sxc.hu

Coraz gorzej radzimy sobie z naszą psychiką. Stan psychiczny Polaków na początku nowego tysiąclecia bardzo się pogorszył.

Posłuchaj

Chorzy potrzebują wsparcia
+
Dodaj do playlisty
+

Jak zauważyła Grażyna Supel-Szczerbic z Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra w Warszawie, wiele osób w Polsce boryka się z różnymi problemami i chorobami psychicznymi. Można jednak z tym żyć i pracować. Ludzie ci często są jednak izolowani i sami się izolują, gdyż są przerażeni tym, co się z nimi dzieje. Często nie wiedzą do kogo mogą się zgłosić po pomoc, a jedynym sposobem na kontaktu ze światem jest dla ich Internet.  

Zdaniem Supel-Szczerbic, ludzi z zaburzeniami psychicznymi przybywa, ponieważ żyjemy w coraz trudniejszych czasach. Jest też drugi powód, mamy coraz więcej dobrych terapeutów i chorzy zgłaszają się do nich o pomoc. Jak podkreśliła, nadal nie wiadomo jakie są przyczyny tych zaburzeń. Szacuje się, że połowa z nich to wynik genetyki, a druga połowa to wpływ otoczenia. Dlatego tak ważna  jest pomoc psychoterapeuty, gdyż dzięki  niej możliwa jest naprawa naszych relacji ze światem.   

Piotr Chełchowski, twórca portalu społecznościowego trzymsie.pl stwierdził, że osoby z problemami psychicznymi mają duże problem z dostępem do służby zdrowia. Nie istnieje system opieki  na nimi.

Stwierdził, że tym, którzy ujawnili otoczeniu swoją chorobę wcale nie jest łatwiej, dlatego nie zachęca do mówienie o tym swojemu otoczeniu. Często reakcją jest jednoznaczne odrzucenie, bądź przesadna opiekuńczość. – Taka osoba  zaczyna tratować ciebie jako zaburzenie. Nie porozmawia już  z tobą o muzyce i o filmie tylko jesteś dla niej schizofrenią, depresją i nerwicą – powiedział.

Zachęcał za to do szukania pomocy u najbliższej rodziny.  Chorzy ,którzy korzystają  z jego portalu potrzebują wsparcia i normalnego traktowania przez innych.

Grażyna Supel-Szczerbic dodała, że decyzja o ujawnieniu swoich problemów może być trudna, ponieważ prowadzi to do zmiany całej sieci układów. Rodzina to blokuje, gdyż obawia się tego. Pomocny w rozwiązywaniu problemów jest Internet. Na portalach społecznościowych i w grupach dyskusyjnych spotykają się osoby z podobnymi problemami. Jak się potem okazuje, część z nich dobrze sobie radzi z chorobą i normalnie funkcjonuje w społeczeństwie.   

- Choroby psychiczne należy traktować jak inne choroby – powiedziała.  Leczenie i terapia często powodują zmianę życia na lepsze, choć na początku trudno w to uwierzyć.   

Piotr Chełchowski przestrzegał przed wpadaniem w pułapkę terapii w Internecie. – Celem mojego serwisu jest namówienie do leczenia się i sprowokowania do dyskusji. Nie może to być traktowane przez te osoby jako forma terapii – powiedział.

Aby wysłuchać rozmowy "Chorzy potrzebują wsparcia”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.


(miro)

Polecane