Uchodźcy z Ukrainy: specjalistyczna pomoc organizacji pozarządowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uchodźcy z Ukrainy: specjalistyczna pomoc organizacji pozarządowych
Wśród uchodźców jest wiele osób z niepełnosprawnością. Często wymagają specjalnej opiekiFoto: shutterstock/michaeljung

Oprócz wszechstronnej pomocy w punktach, do których docierają uchodźcy, organizacje pozarządowe od samego początku podjęły działania pomocowe, związane ze specyfiką swojej pracy, doświadczeniami i możliwościami. I o tej właśnie działalności rozmawiała Elżbieta Korczyńska ze swoimi gośćmi.

Wszyscy harcerze pomagają

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przekierował teraz stworzone na czas pandemii i potrzeby z nią związane Pogotowie Harcerek i Harcerzy na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. PHH to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. W jaki sposób ZHR zaadaptował je do sytuacji związanej z wojną na Ukrainie?
– Przekierowaliśmy siły pomocowe wykorzystywane w czasie pandemii na działania związane z wojną w Ukrainie. Chodzi o wsparcie w punktach przygranicznych, zbiórkę i sortowanie darów, obsługę magazynów i wszelkiego rodzaju inne czynności, które są w tym wyjątkowym czasie bardzo potrzebne, często też wymagają świadomości koordynacyjnej i zdolności organizacyjnych – mówi Barbara Sobieska ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. – Dzięki strukturze już wcześniej utworzonej w całej Polsce, która świetnie się sprawdziła, mogliśmy działać szybko i jeszcze silniej rozszerzyć nasze struktury. Tak więc prowadzimy zintensyfikowane działania od 24 lutego 2022 roku, ale nieprzerwanie jesteśmy w pogotowiu od marca 2020 roku – dodaje.

Ważną rzeczą jest też współpraca różnych organizacji harcerskich. – Bardzo często na akcjach pojawiamy się razem. Dodatkowo jest wsparcie struktur ukraińskich skautowych Płastu, z którymi podpisaliśmy porozumienie i współpracujemy w zbiórkach i magazynowaniu sprzętu. Musimy też pamiętać, że na Ukrainie działa Harcerstwo Polskie na Ukrainie, którego członkowie częściowo zostali na Ukrainie, a częściowo dotarli do Polski – wylicza Barbara Sobieska. – Tak więc staramy się ramię w ramię w miarę możliwości współpracować miedzy sobą, ale także rozwijać tę współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi – wskazuje.

Dzieci z sierocińców znajdą opiekę w Polsce

Z kolei SOS Wioski Dziecięce w Polsce współpracą z SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie zajmują się od lat. Obecnie organizują miejsca dla kolejnych już grup z ukraińskich sierocińców i tworzą centrum specjalistyczne dla dzieci po traumach. – Jesteśmy organizacją międzynarodową, działamy w 137 krajach świata, również w Ukrainie. W tej chwili mamy w pieczy zastępczej 123 dzieci z Ukrainy, a w sumie 170 osób, które do nas przyjechały. To są rodziny zastępcze, które były do tej pory pod opieką SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie, a także jeden z sierocińców z Kijowa – wylicza Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Nasi koledzy w Ukrainie w tej chwili wspierają rodziny, które tam pozostały: nie tylko rodziny zastępcze, ale także rodziny w kryzysie. To jest pomoc natychmiastowa, związana po prostu z przeżyciem kolejnego dnia – opowiada.

Przeczytaj także


– Szykujemy kolejne miejsca dla dzieci, ponieważ doskonale wiemy, że duże grupy z sierocińców jeszcze do nas przyjadą. Razem z naszymi partnerami lokalnymi szykujemy więc jeszcze miejsca dla dzieci, ale mamy także plany długoterminowe. Czyli myślimy o centrach, które pozwolą leczyć dziecięce traumy: nie tylko te, które są traumami wojennymi, ale także te, które dzieci niosą ze sobą. To mają być oczywiście centra specjalistyczne dla dzieci ukraińskich i polskich – zapowiada.

Pomoc dla osób z niepełnosprawnością

Wśród tysięcy uchodźców są też dzieci i dorośli z niepełnosprawnościami. Gdzie mogą otrzymać wsparcie i pomoc? – Baza takich organizacji, które niosą pomoc, jest duża i ich liczba stale się powiększa. Integracja, która dysponuje portalem niepelnosprawni.pl, największą platformą informacyjną dla osób z niepełnosprawnościami, stworzyła hub informacyjny, zbiera informacje o tych organizacjach i ich działaniach. Chodzi o to, że osób z niepełnosprawnością jest bardzo wiele i mają bardzo różne potrzeby: inne potrzeby mają osoby na wózkach, inne osoby, które mają niepełnosprawność słuchu lub wzroku, a jeszcze inne np. osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. I te wszystkie osoby znajdują się wśród uchodźców – tłumaczy Mateusz Różański z Integracji. – Osoby z niepełnosprawnościami są w najgorszej sytuacji w czasie działań wojennych: bardzo trudno im się ewakuować, bardzo trudno im zapewnić pomoc, wiele z nich wymaga bardzo specjalistycznej pomocy, która w warunkach wojny jest wręcz niemożliwa – wskazuje.

– Dlatego stworzyliśmy "Listę wsparcia" – Перелік допомоги – gdzie osoby z Ukrainy mogą poszukać organizacji, która udzieli potrzebnego im wsparcia: np. pomoc tłumacza języka migowego, pomoc psychologiczna, pomoc w znalezieniu zakwaterowania – informuje Mateusz Różański. – Uruchomiliśmy jeszcze dwie dodatkowe bazy wsparcia. Pierwsza zawiera listę różnego rodzaju instytucji, publicznych, ale także pozarządowych, w których można otrzymać różnego rodzaju pomoc. Druga baza jest przeznaczona dla osób, które chcą pomagać uchodźcom z niepełnosprawnością. Tam z kolei są informacje na temat tego, gdzie mogą się zgłosić, jaka pomoc jest potrzebna, jak się przygotować – wymienia.


Posłuchaj

48:14
Pozarządowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jak działa? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Sobieska (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej), Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce w Polsce), Mateusz Różański (Integracja)
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 21.10

pr

Polecane