Po Oscarach: triumfująca "CODA", przegrane "Psie pazury", przewidywalna "Diuna"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po Oscarach: triumfująca "CODA", przegrane "Psie pazury", przewidywalna "Diuna"
Jessica Chastain dostała Oskara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie "Oczy Tammy Faye"Foto: EPA/ETIENNE LAURENT

Oscarowa gala 2022 już za nami. Jej niewątpliwym zwycięzcą - i mimo wszystko zaskoczeniem - jest niezależny film "CODA", który zdobył trzy statuetki, w tym tę najważniejszą – dla najlepszego filmu. Zaś największy przegrany to "Psie pazury", który otrzymał tylko jednego Oscara.

  • Najwięcej nominacji do Oscarów 2022 dostały "Psie pazury" w reżyserii Jane Campion: aż 12. "Diuna" wyreżyserowana przez Denisa Villeneuve'a dostała 10 nominacji'
  • Do Oscara w kategorii "najlepszy aktorski film krótkometrażowy" nominowany był film "Sukienka" Tadeusza Łysiaka.

Nieoczywista "CODA"

– Przez większość czasu obstawialiśmy, że wygrają "Psie pazury" Jane Campion. Ten film zdobył zresztą najwięcej nominacji, aż 12, a odchodzi tylko z jedną statuetką – za najlepszą reżyserię. Natomiast "CODA" była nominowana w trzech kategoriach (najlepszy film, aktor drugoplanowy i scenariusz adaptowany) i we wszystkich zdobyła Oscary. W tym tego najważniejszego: dla najlepszego filmu – wylicza filmoznawca Łukasz Kowalski.

"CODA" jest remakiem francuskiej komedii, która w polskich kinach wyświetlana była pod tytułem "Rozumiemy się bez słów". Nad Loarą film pobił rekordy oglądalności. – Jest to dosyć wiernie przeniesiona, bardzo ciepła historia, która opowiada o trudnym świecie osób niesłyszących. Ale również o trochę dysfunkcyjnej rodzinie: główną bohaterką jest córka niesłyszących rodziców, która ma wielki talent wokalny. Nie może jednak podzielić się swoją pasją z najbliższymi, z rodziną – opisuje gość Ryszarda Jaźwińskiego.

"Diuna" bez zdziwienia

– "Diuna" zdobyła aż sześć nagród. Właściwie wszystkie techniczne, a w tym dwie bardzo prestiżowe: dla najlepszej muzyki (Hans Zimmer – drugi Oscar w karierze) oraz za najlepsze zdjęcia. W tej drugiej kategorii przegrał niestety Janusz Kamiński i jego zdjęcia do "West Side Story" – wskazuje Trójkowy ekspert. – "Diuna" pod względem technicznym jest właściwie perfekcyjna, więc nie ma się czemu dziwić – podsumowuje.

Przeczytaj także

Noc Oscarów w radiowej Trójce – znamy laureatów! [POSŁUCHAJ]
Oscary 2022. Przesłanie miłości i tolerancji w nominowanej "Sukience"
Film "Sukienka" z nominacją do Oscara! Rozmowa z reżyserem [POSŁUCHAJ]


"Oczy Tammy Faye" doskonale dopasowane

– Ten film dostał dwie nominacje i zdobył dwa Oscary: za charakteryzację oraz Jessica Chastain dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. I chociaż może to nie jest wybitny film, to w tych dwóch kategoriach doskonale się spełnił. Charakteryzacja jest bardzo udana i pomaga Jessice Chastain w budowaniu bardzo intrygującej i ciekawej kreacji – tłumaczy Łukasz Kowalski.

Oczy Tammy Faye – zwiastun #1 [napisy]/YouTube 20th Century Studios Polska


Posłuchaj

4:15
Podsumowanie Oscarów (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Łukasz Kowalski (filmoznawca)
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 10.22

pr

Polecane