Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom III – "Wiosna" Władysława Stanisława Reymonta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom III – "Wiosna" Władysława Stanisława Reymonta
"Chłopi", tom III - "Wiosna" Władysława Stanisława Reymonta na kanale "Radiobook"Foto: "Radiobook"

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy - ponownie - po prozę Władysława Stanisława Reymonta - prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).

Akcja "Chłopów" trwa dziesięć miesięcy. To realistyczna epopeja życia wiejskiego, której kompozycja i przesłanie filozoficzne zostały oparte na rytmie natury i związanych z nim zajęciach i pracach na roli oraz na porządku liturgicznym świąt kościelnych. Rzecz dzieje się w autentycznej łowickiej wsi Lipce.

Pierwszy tom – który prezentowaliśmy w "Radiobooku" cztery tygodnie temu – zatytułowany "Jesień", to czas wykopków. Najbogatszy gospodarz w okolicy – dwukrotny wdowiec, Maciej Boryna – wbrew woli potomstwa, uderza w konkury do młodszej o 40 lat Jagny Paczesiówny oraz wypędza z domu najstarszego syna Antka z rodziną. Ślub Boryny z 18–letnią Jagną staje się wielkim wydarzeniem we wsi.

Drugi tom – który prezentowaliśmy dwa tygodnie temu – zatytułowany "Zima", to nie tylko święta Bożego Narodzenia. Antek Boryna nawiązuje romans ze swoją macochą Jagną, co odkrywa jego ojciec. Konflikty w rodzinie Borynów narastają. Tymczasem gwałtowny spór wsi z dworem o sprzedaż lasu powoduje bójkę pomiędzy wsią a dworskimi. Maciej Boryna zostaje ranny, Antek zabija borowego (który ranił ojca), wieśniacy trafiają do więzienia.

Trzeci tom – dostępny od 28 marca, od godz. 19.00 – zatytułowany "Wiosna", to okres intensywnych prac polowych. W Lipcach nie ma komu pracować, bo chłopi siedzą w więzieniu. Stary Boryna podupada na zdrowiu – do chałupy wraca Hanka, żona Antka, by się teściem opiekować. Jagna, zamiast się zajmować mężem, bałamuci wójta. Pewnej nocy Boryna wychodzi w pole i umiera.

Prezentowane nagranie powstało w 2018 roku, jako wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i FINA. Powieść zinterpretował swoim charakterystycznym, zapadającym w pamięć głosem Krzysztof Gosztyła, aktor znany z wielu seriali i filmów, ale przede wszystkim spektakli teatralnych.


"Chłopi – Tom III – Wiosna" Władysław Stanisław Reymont Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Polecane