Dzień Kolorowej Skarpetki: wsparcie osób z zespołem Downa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Kolorowej Skarpetki: wsparcie osób z zespołem Downa
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

  • Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem
  • Osoby z zespołem Downa potrzebują od opiekunów ogromnej uwagi, serca, wielkiej wrażliwości i empatii. Jednocześnie bardzo ważne jest wyrabianie w nich samodzielności i wspieranie w dążeniu do niej

Najważniejsza jest samodzielność

Jak wygląda edukacja z zespołem Downa? – Właściwie tak samo jak innych dzieci, ale z większym sercem, wrażliwością i empatią. Chodzi o to, aby traktować te dzieci jak wszystkie inne, żeby poczuły się tak samo ważne, tak samo bezpieczne, jak w innej szkole zdrowe dzieci – mówi Oliwia Jarnot, dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczego w Juszczynie. – Największe siły kierujemy na rozwój samodzielności, kształtowanie odpowiednich zachowań i komunikację. Trzeba dopasować tę komunikację, bo nie wszystkie dzieci mogą komunikować się werbalnie – wyjaśnia.

– To bardzo ważne od samego początku – nie wyręczać dzieci. Wspieramy rodziców w tym, aby dzieci z zespołem Downa i z każdą inną niesprawnością traktować jak najbardziej naturalnie. I – na tyle, na ile ich możliwości pozwalają – dać im dużo samodzielności oraz możliwości, żeby to ćwiczyć – tłumaczy gość Anny Popek. – Jeśli wcześnie się zacznie budować tę samodzielność, wspierać ją, to te dzieci później świetnie sobie dają radę. Przez ten brak wyręczania w późniejszym życiu mają poczucie sprawstwa, samodzielności, satysfakcji z tego, co potrafią osiągnąć, czują się dowartościowane, odnoszą sukcesy – dodaje.

Wyjątkowe kolorowe skarpetki

Data Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa: wada genetyczna powodująca zespół Downa związana jest z występowaniem w 21. parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca. Natomiast kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa z powodu kształtu chromosomu. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

Ponadto w audycji

  • rozmowa Doroty Piotrowskiej z Olgą Pasieczną w związku z koncertem "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem"
  • rozmowa z Wojciechem Kozłowskim, wicedyrektorem Instytutu Pileckiego

Posłuchaj

48:23
Jak pomóc i wesprzeć dzieci z Zespołem Downa? (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 20.03.2022
Godzina emisji: 11.07

pr

Polecane