Wojna na Ukrainie. Jan Piekło: Rosja prowadzi wojnę terrorystyczną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Można było przewidzieć, że jeżeli nie uda się złamać Ukraińców, to Rosja pójdzie w wojnę terrorystyczną. Joe Biden słusznie powiedział, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym – zauważył na antenie Programu 3 Polskiego Radia były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również Jurij Banachewycz z Ukraińskiej Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrinform, były doradca NATO ds. wyszkolenia armii ukraińskiej gen. prof. Bogusław Pacek oraz Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Jan Piekło ocenił, że "Rosja właściwie zaczyna przegrywać wojnę". – Federacja Rosyjska nie jest w stanie zrealizować swojego scenariusza błyskawicznego zajęcia Ukrainy. Właściwie nie jest to zaskoczeniem, że ona w tej chwili stosuje swoją ulubioną metodologię, czyli ataki na cywilów, burzenie domów – mówił. 

Rosja prowadzi "wojnę terrorystyczną"

Gość radiowej Trójki poruszył też kwestie taktyki oraz strategii wykorzystywanych przez siły rosyjskie. Zwrócił uwagę na fakt, że "to nie jest nowy scenariusz, był on stosowany w Czeczenii oraz w Syrii". – Nie jestem tym zaskoczony, ponieważ mam świadomość tego, co Rosja robi i jaką rolę odgrywa na świecie. Można było przewidzieć, że jeżeli nie uda się złamać Ukraińców, to Rosja pójdzie w wojnę terrorystyczną. Słusznie powiedział Joe Biden, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym – zaznaczył były ambasador RP na Ukrainie.

Jurij Banachewycz powiedział, że "oczekiwanie na wojnę wisiało w powietrzu, natomiast do ostatniej chwili wszyscy mieli nadzieję, że do niej nie dojdzie". – Kiedy wszyscy się obudziliśmy, okazało się, że wojna rozpoczęła się na szeroką skalę ze wszystkich stron. Rosja planowała szybko zdobyć Kijów i kluczowe miasta – w ciągu trzech, czterech dni – natomiast to się nie udało – podkreślił redaktor Ukraińskiej Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrinform.

– Mamy 25. dzień wojny, Rosja w zasadzie wyczerpała swoje możliwości ofensywne, potrzebuje świeżej krwi, kolejne jednostki są przerzucane (...). Jednak cały czas Rosja dysponuje ogromem broni, rakiet i pocisków. Tak jak ambasador Jan Piekło powiedział, ona przechodzi teraz do wojny terrorystycznej, czyli będzie prowokowała, niszczyła duże miasta, zabijała dzieci i kobiety – przyznał gość Beaty Michniewicz.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny <<<

"Rosja wojny nie wygrywa"

Z kolei gen. prof. Bogusław Pacek stwierdził, że "Rosja tej wojny nie wygrywa". – Federacja Rosyjska nie osiągnęła celów tej wojny, ale zbyt daleko idące jest stwierdzenie, że Rosja przegrywa – to, że nie wygrywa, nie oznacza jeszcze, że przegrała. Przestrzegałbym przed optymizmem dotyczącym wojny, bo słusznie moi przedmówcy mówili o ogromnym potencjale Federacji Rosyjskiej – zauważył były doradca NATO ds. wyszkolenia armii ukraińskiej.

Posłuchaj

46:34
Jan Piekło, Jurij Banachewycz, gen. prof. Bogusław Pacek oraz Mariusz Cielma o wojnie na Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem Mariusza Cielmy "rosyjskie złe zaplanowanie operacji, niedocenienie przeciwnika, a jednocześnie zawyżenie własnych możliwości i wartości własnej armii, pokazuje, że w czwartym tygodniu tej wojny rozmawiamy nie tylko o szansach czy przewadze sił rosyjskich, ale wręcz też o możliwościach skutecznej obrony przez stronę ukraińską".

– Najtrudniejsza sytuacja dla wojska ukraińskiego jest w rejonie Donbasu, nie wspominając o okrążonym Mariupolu. W rejonie Donbasu faktycznie za cenę dużych strat własnych Rosjanie zyskują pewne zdobycze terytorialne, próbując zużyć zasoby ukraińskich brygad, które znajdują się tym rejonie – powiedział gość audycji. 

Misja pokojowa na Ukrainie

Goście "Śniadania w Trójce" zgodzili się także co do tego, że ewentualna misja pokojowa na Ukrainie ma szanse powodzenia jedynie przy deeskalacji działań wojennych ze strony rosyjskiej. Koniecznością jest również silne zaangażowanie zachodnich mocarstw w zmuszenie Władimira Putina do przerwania inwazji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 25. dzień. Ukraiński sztab generalny informuje, że na okupowanych terenach Rosjanie wprowadzają terrorystycznymi metodami surowy reżim administracyjno-policyjny. Ukraińskie władze oskarżają Rosjan o wywołanie kryzysu humanitarnego poprzez ostrzał celów cywilnych. Rosyjscy żołnierze mieli również zatrzymywać konwoje humanitarne w obwodach chersońskim i dniepropietrowskim.

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
Goście: Jurij Banachewycz (Ukraińska Narodowa Agencja Informacyjna Ukrinform), gen. prof. Bogusław Pacek (Uniwersytet Jagielloński, były doradca NATO ds. wyszkolenia armii ukraińskiej), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Jan Piekło (były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie)
Data emisji: 20.03.2022
Godzina emisji: 10.07

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/nt/pr

Polecane