22. dzień wojny na Ukrainie. 30 tys. osób opuściło dziś Mariupol [ZAPIS RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego, doszło do 43 ataków na placówki medyczne w tym kraju. W wyniku tych ataków zginęło 12 osób, kilkadziesiąt zostało rannych, wśród nich medycy. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia na bieżąco relacjonujemy przebieg wydarzeń na Ukrainie.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła, że jej kraj popiera Ukrainę i będzie to robił w przyszłości. Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie minister powiedziała, że rozmawiano o wsparciu Ukrainy i wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. Christine Lambrecht przypomniała o dzisiejszym wystąpieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do deputowanych niemieckiego Bundestagu. Powiedziała, że głęboko poruszyło ono deputowanych:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu skierowanym do deputowanych Bundestagu mówił, że przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. Zaapelował o zwiększenie wsparcia dla swojego kraju. "Te sankcje najwyraźniej nie wystarczyły, aby zatrzymać tę wojnę" – zaznaczał. Jego 15-minutowe wystąpienie zostało przyjęte owacją na stojąco. Wystąpienie to skomentował na antenie radiowej Trójki Paweł Lekki, szef Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. 

Okolice akademika w Czernihowie zniszczonego kilka dni temu przez rosyjski ostrzał, 17 marca 2022 roku. Podczas rozbiórki ruin ratownicy odnaleźli ciała 5 osób, w tym trojga dzieci, fot. PAP/DSNS Okolice akademika w Czernihowie zniszczonego kilka dni temu przez rosyjski ostrzał, 17 marca 2022 roku. Podczas rozbiórki ruin ratownicy odnaleźli ciała 5 osób, w tym trojga dzieci, fot. PAP/DSNS

Posłuchaj

8:41
Paweł Lekki o wstąpieniu Wołodymyra Zełenskiego przed deputowanymi Bundestagu (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał rosyjską agresję na Ukrainę za nielegalną w świetle prawa międzynarodowego. Nakazał też Moskwie natychmiastowe wstrzymanie inwazji.​ Propozycja stworzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie została formalnie przez Polskę przedstawiona w Kwaterze Głównej Sojuszu. Rosyjska armia nasila ataki na cywilów. W Czernihowie zabiła 10 osób czekających w kolejce po chleb. Bombardowane są nawet wsie bez jakiegokolwiek strategicznego znaczenia. O tym w relacji Michała Strzałkowskiego.

Posłuchaj

3:44
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał rosyjską agresją na Ukrainę za nielegalną (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Michelin w Olsztynie zerwał współpracę z Rosją, a w tym mieście jest zlokalizowany ich jedyny zakład w Polsce. Jakie plany ma firma, która jest największym pracodawcą w regionie, wobec aktualnej sytuacji? Które z zachodnich firm obecnych w Polsce czy innych krajach Unii Europejskiej nie zerwały współpracy z Rosją? Sprawdzał to Paweł Karpiszen.

Posłuchaj

2:45
Michelin w Olsztynie zerwał współpracę z Rosją (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Stanowcze "nie" dla zabijania dzieci – Dzieci Zamojszczyzny napisały w imieniu ofiar II wojny światowej list sprzeciwu do ambasadora Federacji Rosyjskiej Sergeya Andreeva. Podpisało go wiele zamojskich instytucji. To siła symbolu, apel pokolenia doświadczonego agresją Niemiec i Rosji.

Posłuchaj

3:49
Dzieci Zamojszczyzny napisały w imieniu ofiar II wojny światowej list sprzeciwu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obwód ługański. Zniszczenia po rosyjskich atakach na obiekty cywilne, fot. PAP/DSNS Obwód ługański. Zniszczenia po rosyjskich atakach na obiekty cywilne, fot. PAP/DSNS

***

Sieci handlowe w Polsce wycofują ze sprzedaży produkty pochodzące z Rosji i Białorusi. Produkty te bojkotują również klienci. Poznają je po kodach kreskowych. Jak jest zbudowany taki kod? O to pytał Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomistę z Krajowej Izby Gospodarczej, nasz reporter, Marek Okrasiński.

Posłuchaj

3:24
Sieci handlowe w Polsce wycofują ze sprzedaży produkty pochodzące z Rosji i Białorusi (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Działania wojenne na Ukrainie to także zmiany w naszej rzeczywistości. Jak bardzo wojna za wschodnią granicą wpływa na nasze życie? Sprawdził to Józef Niewiarowski. 

Posłuchaj

3:23
Działania wojenne. Jak zmienia się nasza rzeczywistość? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Miały nadzieję, że nie będą musiały uciekać z kraju. Mieszkają blisko granicy z polską. Elena i Tatiana, żony żołnierzy, zdecydowały przyjechać do przyjaciół z Nowego Sącza. Z przyjezdnymi rozmawiał Bartosz Niemiec. 

Posłuchaj

2:46
Elena i Tatiana. Uciekły z Ukrainy i próbują odnaleźć się w nowych realiach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Akcja ratunkowa po ostrzale w Charkowie. Akcja ratunkowa po ostrzale w Charkowie / PAP/DSNS

***

"Rosyjskie lotnictwo celowo zrzuciło superciężką bombę na budynek teatru w Mariupolu, gdzie schronili się mieszkańcy miasta pozbawieni już wcześniej dachu nad głową"  powiedział w nocy ze środy na czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w serwisie społecznościowym.

"W obleganym Mariupolu rosyjskie lotnictwo celowo zrzuciło superciężką bombę na teatr dramatyczny w centrum miasta. Ukrywały się tam setki ludzi (...). Budynek jest zniszczony. Liczba ofiar śmiertelnych jest nadal nieznana. Rozrywa mi się serce od tego, co Rosja robi naszym ludziom. Naszemu Mariupolowi, obwodowi donieckiemu"  wyznał Zełenski.

– Niestety w nocy znów miały miejsce ostrzały ukraińskich miast. Rakiety uderzyły tuż przed świętem. Wybuchł pożar. Najdramatyczniejsze wydarzenie miało miejsce wczoraj wieczorem. W Mariupolu zrzucono bombę na Teatr Dramatyczny. W ostatnim czasie stał się on miejscem, do którego trafiali ci, którzy nie mieli gdzie się podziać. W Mariupolu wiele budynków jest już całkowicie zniszczonych i spalonych. Budynek był wyraźnie oznaczony. Zaznaczono na nim, że w środku znajdują się dzieci i cywile – relacjonował Michał Strzałkowski.

Posłuchaj

5:08
Zbombardowanie Teatru Dramatycznego w Mariupolu w relacji Michała Strzałkowskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu / 

Co najmniej 53 cywilów zginęło w środę w Czernihowie na północy Ukrainy  oświadczył gubernator obwodu czernihowskiego. Trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów w obwodzie charkowskim. W Kijowie odłamek rakiety trafił w budynek mieszkalny. Nie żyje jedna osoba.

***

W środę rozpoczęła się akcja przydzielania numerów PESEL uchodźcom wojennym z Ukrainy. W pierwszych godzinach urzędnicy zarejestrowali około siedemnastu tysięcy dorosłych i piętnaście tysięcy dzieci. Wielu najmłodszych dołączy też do klas w polskich szkołach, o czym w swoim materiale reporterskim opowiadał Mariusz Pieśniewski.

Posłuchaj

2:44
Numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

IAR/zch

Polecane