21. dzień wojny na Ukrainie. Mer Witalij Kliczko: Rosjanie nigdy nie zdobędą Kijowa! [ZAPIS RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Rosyjskie plany zdobycia ukraińskiej stolicy nigdy nie zostaną zrealizowane - zapewnił mer Kijowa Witalij Kliczko. Dodał, że najeźdźcy chcą zasiać panikę w mieście, ale efekt jest odwrotny, mieszkańcy stolicy są wściekli i gotowi do obrony. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

– Dziś chcę to powiedzieć jasno: rosyjski plan zajęcia Kijowa nie jest realizowany. On nigdy nie zostanie zrealizowany! Nawet jeżeli uda im się przejąć kontrolę nad niektórymi budynkami, nie wygrają z naszymi ludźmi. Kijów to nie tylko budynki, to przede wszystkim ludzie – powiedział Kliczko w wywiadzie udzielonym nadającej po rosyjsku stacji Current Time. Stację prowadzą rozgłośnie finansowane przez USA: Radio Wolna Europa/Radio Swoboda i Głos Ameryki. Rozmowa ukazała się na stronie telewizji we wtorek wieczorem.

– Rosjanie chcą zasiać panikę wśród mieszkańców Kijowa, ale efekt jest odwrotny – zaznaczył Kliczko. – Ludzie są wściekli, pełni nienawiści i żądni zemsty –  podkreślił.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego Kijów jest regularnie ostrzeliwany i bombardowany. Atakowane są obiekty cywilne, w tym bloki mieszkalne, ginie ludność cywilna. 

***

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.

Posłuchaj

5:30
Kolejne sankcje od Wielkiej Brytanii. Relacja korespondenta Polskiego Radia w Londynie Adama Dąbrowskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Prawie 21 tys. – tyle uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską tylko minionej doby w Medyce, na Podkarpaciu. W pobliskim Przemyślu pociągi przywiozły dodatkowych kilka tysięcy. Przed nimi często dalsza podróż, ale też próba zorganizowania sobie życia w Polsce. Z uchodźcami rozmawiał nasz reporter Michał Fedusio.

Posłuchaj

4:59
Jakie plany mają Ukraińcy na życie w Polsce? Relacja Michała Fedusio (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Na Ukrainie rosyjska armia ostrzeliwuje domy mieszkalne, utrudnia ewakuację cywilów ze stref najcięższych walk. Wśród ofiar takich ostrzałów jest coraz więcej dziennikarzy. Tymczasem w związku z rosyjsko-ukraińskim konfliktem w przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt NATO na poziomie przywódców państw członkowskich Sojuszu. Już dziś w NATO-wskiej kwaterze głównej rozmawiają ministrowie obrony.

Posłuchaj

3:48
Michał Strzałkowski o rosyjskiej agresji na ukraińskie miasta i nadchodzących szczycie NATO (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Naszą granicę z Ukrainą przekroczyło już niemal 2 mln osób. To głównie kobiety z dziećmi. Kilkaset osób zostało przyjętych w małopolskiej gminie Muszyna. Mieszkają w obiektach sanatoryjno-wypoczynkowych. Tam mają zapewnione m.in wyżywienie i opiekę medyczną.

Posłuchaj

3:46
Ukraińcy uchodźcy w Muszynie. Relacja Moniki Chrobak (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Z Przeźmierowa, w Wielkopolsce, wyrusza transport karetek dla Ukrainy. Poznański przedsiębiorca, który transportuje Ukraińców, dowiedział się, że w ogarniętym wojną kraju potrzebne są te pojazdy. Udało mu się zebrać środki na dwa auta i zbiera na kolejne.

Posłuchaj

3:16
Polskie karetki ruszyły w kierunku Ukrainy. Relacja Jacka Butlewskiego (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Od środy 16 marca osoby, które uciekły z Ukrainy do Polski, mogą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował na konferencji prasowej, że do godz. 15.00 nadano 32 tys. tych numerów - 17 tys. dla osób dorosłych i 15 tys. dla dzieci.

Posłuchaj

3:19
Obywatele Ukrainy mogą już uzyskać polski numer PESEL. Relacja Filipa Karmana (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Ukraińcy przyjeżdżają do Lwowa z całego kraju, by stamtąd dostać się do Polski. W dotarciu do granicy pomagają im także polscy wolontariusze. Swoimi samochodami kursują od kilku dni pomiędzy lwowskim dworcem kolejowym a przejściem granicznym. Nasz reporter Paweł Wądołowski razem z wolontariuszami spędził cały dzień we Lwowie, a wcześniej był niedaleko poligonu w Jaworowie, na który spadły rosyjskie rakiety.

Posłuchaj

3:13
Jak wgląda sytuacja we Lwowie i w Jaworowie? Relacja Pawła Wądołowskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

– Dziś miało miejsce wznowienie rozmów rosyjsko-ukraińskich. To już czwarta tura. Rozmowy dotyczą przede wszystkim zawieszenia broni oraz ewakuacji cywilów z miejsc walk. Przypomnijmy, że negocjacje trwają od poniedziałku. Tym razem toczą się one w formie zdalnej. Wcześniej przedstawiciele obydwu państw spotkali się na terytorium Białorusi. Rozmowy nie przyniosły jednak porozumienia. Wznawiano je kolejnego dnia – relacjonował Michał Strzałkowski z redakcji międzynarodowej. 

Posłuchaj

8:36
Czwarta tura rozmów rosyjsko-ukraińskich: tym razem w formie zdalnej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ostrzelana dzielnica Charkowa Ostrzelana dzielnica Charkowa / PAP/DSNS

Wsparcie USA

W środę o godz. 14.00 czasu polskiego prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpi online w amerykańskim Kongresie. Jak podają tamtejsze źródła, dwie godziny później prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma wydać oświadczenie o przekazaniu kolejnej transzy wsparcia finansowego na rzecz Ukrainy. Co więcej, amerykański Senat jednogłośnie przyjął rezolucję uznającą prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodniarza wojennego.

Spotkanie w Kijowie 

Przypomnijmy, że we wtorek delegacja z Polski, Czech i Słowacji spotkała się z przywódcami Ukrainy. "Ukraina może liczyć na pomoc przyjaciół z Unii Europejskiej" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, relacjonując wyjazd. Do stolicy dotarli również wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech – Petr Fiala, oraz premier Słowenii – Janez Jansza. Przywódcy spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Ukrainy, Denysem Szmyhalem.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował za wizytę. "Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy" – podkreślił. Wizyta rozniosła się echem w światowych mediach. 

Posłuchaj

2:57
Wizyta w Kijowie. Odwaga we wspieraniu losów Ukrainy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Czytaj także:

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

IAR/zch

Polecane