19. dzień wojny na Ukrainie. Zełenski: zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw [RELACJA]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
19. dzień wojny na Ukrainie. Zełenski: zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw [RELACJA]
Elektrownia jądrowa w CzarnobyluFoto: Joanna Borowska / Forum

– Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku. Trwa 19. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ!
Program 3 Polskiego Radia

– Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie jeszcze szukać rezerw. Gdzie jeszcze szukać pomocy. (...) Ale nie mamy prawa się rozluźniać. Państwo rosyjskie od dziesięcioleci przygotowywało się do wojny. Zgromadzili znaczne zasoby wojskowe w imię zła, w celu podbicia swoich sąsiadów. I w imię zniszczenia Ukrainy, Europy, jaką znamy, którą cenimy – podkreślił prezydent.

– Dlatego trzeba się trzymać, trzeba walczyć, aby wygrać. Żeby osiągnąć pokój, na który zasłużyli Ukraińcy. Uczciwy pokój. Z gwarancjami bezpieczeństwa dla naszego państwa, dla naszych ludzi – dodał Zełenski. 

Wezwał też do odbudowy gospodarczej kraju – w miarę dostępnych możliwości. – Dopóki państwo jest w stanie wojny, gospodarka Ukrainy powinna być zachowywana i odbudowywana. W miarę możliwości. Życie powinno pojawiać się na ulicach miast, gdzie pozwala na to bezpieczeństwo. Tam, gdzie mogą je zapewnić tylko ludzie: apteki, handel, każdy biznes, który może dziś działać. Aby kraj mógł żyć, aby rozpoczęła się odbudowa Ukrainy. To zależy od każdego z nas, od każdego, kto może pracować. Gospodarcze zdławienie Ukrainy jest jednym z celów wojny przeciwko nam – podsumował ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełeński poinformował również, że wiadomości o trwających negocjacjach rosyjsko-ukraińskich zostaną podane wieczorem.

***

W niedzielę 13 marca wczesnym rankiem rosyjskie wojska ostrzelały Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, który jest oddalony o zaledwie 20 km od polskiej granicy. Według Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej spadło tam osiem rakiet. Zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Czy w związku z tym wydarzeniem napływ uchodźców do naszego kraju jest większy? Na to pytanie odpowiedział obecny na przejściu granicznym w Medyce reporter Patryk Kuniszewicz. 


Posłuchaj

4:03
Rosyjski atak rakietowy 20 kilometrów od polskiej granicy. Relacja Patryka Kuniszewicza (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Minionej doby koleją do Przemyśla przyjechało 8,2 tys. uchodźców z Ukrainy, a wyjechało z miasta ok. 9 tys. – poinformował w poniedziałek rano na konferencji prasowej w Przemyślu wiceprezydent miasta Bogusław Świeży. Dodał, że do Przemyśla przyjechało w niedzielę w sumie pięć pociągów z Ukrainy.


Posłuchaj

3:31
Mer Lwowa ponowił apel o zamknięcie nieba nad Ukrainą. Relacja Pawła Pawlicy (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Po atakach lotniczych Rosjan w pobliżu Lwowa mer miasta ponowił apel o zamknięcie nieba nad Ukrainą. Andrij Sadowy poprosił także NATO o wsparcie militarne dla kraju, który cały czas broni się przed Rosją. O szczegółach w audycji "Trójka do Trzeciej" opowiedział nasz reporter Paweł Pawlica.


Posłuchaj

3:31
Mer Lwowa ponowił apel o zamknięcie nieba nad Ukrainą. Relacja Pawła Pawlicy (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przyjechało milion 720 tysięcy uchodźców. Tylko w niedzielę 13 marca do godziny 19.00 do naszego kraju przybyły 923 tysiące osób. Najwięcej z nich przekracza granicę w Medyce na Podkarpaciu. W Przemyślu, gdzie trafiają uchodźcy zarówno z przejścia pieszego, jak i kolejowego, jest Aneta Pawłowska-Krać.


Posłuchaj

3:13
Aneta Pawłowska Krać o sytuacji na granicy, reakcjach ludzi, pomocy Ukraińcom i ruchu granicznym (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na miejscu przez całą dobę dyżurują psychologowie. Nasza reporterka rozmawiała z jednym z nich. – Psycholog ten powiedział mi, że znaczna część osób, które uciekają teraz z Ukrainy, będzie zmagała się z zespołem stresu pourazowego. To oznacza, że będą potrzebowały pomocy psychologicznej, ale w dłuższej perspektywie. Teraz oni są akcji, w napięciu, w działaniu. Potrzeby psychologiczne, które są głębiej, objawią się później, bo teraz najważniejsze jest znalezienie miejsca do spania, zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, czegoś do jedzenia – mówiła dziennikarka w audycji "Trójka do Trzeciej".


Posłuchaj

6:32
Jak wygląda wsparcie psychologiczne dla ukraińskich uchodźców? Relacja Anety Pawłowskiej-Krać z Przemyśla (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

13 marca 2022 roku. Cywile uciekający z Ukrainy nadal przybywają na przejście graniczne w Medyce fOTO: PAP/AA/ABACA 13 marca 2022 roku. Cywile uciekający z Ukrainy nadal przybywają na przejście graniczne w Medyce FOTO: PAP/AA/ABACA

***

Oddolnych inicjatyw w ramach pomocy ogarniętej wojną Ukrainie jest mnóstwo. Bohaterem materiału naszej reporterki Agaty Raczek jest pan Jacek, który od dwóch tygodni wykonuje kursy w jedną stronę z darami do Lwowa, a w drugą - z uchodźcami. 

Posłuchaj

3:07
Pomoc Ukrainie. Uśmiech najlepszą zapłatą (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Ambasadorowie unijnych krajów wczoraj odbyli prawie trzygodzinną dyskusję w Brukseli o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Dziś po południu mają zostać podjęte ostateczne decyzje. O tym, jakich kolejnych kroków możemy się spodziewać od Unii Europejskiej, opowiedziała obecna w Brukseli Beata Płomecka.

Posłuchaj

6:37
Jakie kolejne sankcje czekają Rosję? Relacja Beaty Płomeckiej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Polska organizuje długofalową pomoc dla ukraińskich uchodźców. W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom, którzy uciekli z atakowanego przez Rosję kraju. Przepisy obejmują m.in. 18 miesięcy legalnego pobytu, bezpłatną opiekę zdrowotną i edukację, prawo do świadczeń rodzinnych i prawo do podjęcia pracy.

Posłuchaj

2:53
Uchodźcy z Ukrainy otrzymają wsparcie systemowe od polskiego rządu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
Ukraiński żołnierz w centrum Kijowa  Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE Ukraiński żołnierz w centrum Kijowa Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

***

O tym, co przyniosła noc z 13 na 14 marca, w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Michał Strzałkowski z redakcji zagranicznej Polskiego Radia. – To kolejna noc pełna alarmów przeciwlotniczych. Były też pociski spadające na ukraińskie miasta. W Mikołajowie według ukraińskich władz zginęły co najmniej trzy osoby. Z obserwacji, które prowadzą ukraińskie wojska, wynika też, że rosyjskie wojska przegrupowują się w kilku miejscach na Ukrainie, co może sugerować, że szykują się do ostatecznych uderzeń na ukraińskie miasta – relacjonował nasz wysłannik.

Posłuchaj

5:39
Wojna na Ukrainie – co przyniosła miniona noc i dzisiejszy poranek? Relacja Michała Strzałkowskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

 

Najczęściej czytane

Polecane