Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom II – "Zima" Władysława Stanisława Reymonta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom II – "Zima" Władysława Stanisława Reymonta
"Radiobook": "Chłopi", tom II - "Zima"Foto: "Radiobook"

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy – ponownie – po prozę Władysława Stanisława Reymonta – prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).

Akcja "Chłopów" trwa dziesięć miesięcy. To realistyczna epopeja życia wiejskiego, której kompozycja i przesłanie filozoficzne zostały oparte na rytmie natury i związanych z nim zajęciach i pracach na roli oraz na porządku liturgicznym świąt kościelnych. Rzecz dzieje się w autentycznej łowickiej wsi Lipce.

Pierwszy tom – który prezentowaliśmy w "Radiobooku" dwa tygodnie temu – zatytułowany "Jesień", to czas wykopków. Najbogatszy gospodarz w okolicy – dwukrotny wdowiec, Maciej Boryna – wbrew woli potomstwa, uderza w konkury do młodszej o 40 lat Jagny Paczesiówny oraz wypędza z domu najstarszego syna Antka z rodziną. Ślub Boryny z 18-letnią Jagną staje się wielkim wydarzeniem we wsi.

Drugi tom, zatytułowany "Zima", to nie tylko święta Bożego Narodzenia. Antek Boryna nawiązuje romans ze swoją macochą Jagną, co odkrywa jego ojciec. Konflikty w rodzinie Borynów narastają. Tymczasem gwałtowny spór wsi z dworem o sprzedaż lasu powoduje bójkę pomiędzy wsią a dworskimi. Maciej Boryna zostaje ranny, Antek zabija borowego (który ranił ojca), wieśniacy trafiają do więzienia.

Prezentowane nagranie powstało w 2018 roku, jako wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i FINA. Powieść zinterpretował swoim charakterystycznym, zapadającym w pamięć głosem Krzysztof Gosztyła, aktor znany z wielu seriali i filmów, ale przede wszystkim spektakli teatralnych.


"Chłopi - Tom II - Zima" Władysław Stanisław Reymont Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/kr

Polecane