Bartosz Opania, aktor i żołnierz WOT: to czas sprawdzianu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bartosz Opania, aktor i żołnierz WOT: to czas sprawdzianu
Bartosz Opania: nie mówmy teraz o Dostojewskim, Puszkinie. To jest wspaniałe, ale teraz jest czas wojnyFoto: PAP/Rafał Guz

– Ten koszmarny czas, w którym żeśmy się znaleźli, w którym znaleźli się Ukraińcy, jest takim sprawdzianem dla nas, dla naszego społeczeństwa i wydaje mi się, że dajemy radę. To sprawdzian, jak możemy pokonać nasze podziały, prywatne wojenki i działać razem. Tak się dzieje, współpracujemy z różnymi organizacjami, które kiedyś wyśmiewały WOT i wojsko w ogóle – przyznaje aktor, który jest również żołnierzem WOT. 

Do armii, do Wojsk Obrony Terytorialnej zapisać się może każdy. Bartosz Opania zdecydował się na ten krok w 2014 roku, po agresji Rosji na Ukrainę i Krym. – Postanowiłem coś zrobić, żeby mieć realny wpływ na nasze bezpieczeństwo, moje bezpieczeństwo – przyznaje aktor Bartosz Opania. Jak zwraca uwagę, jest ogromnie istotne, żeby struktury swojego rodzaju "armii krajowej" tworzyć w czasach pokoju, a nie w czasie wojny, bo jest to po prostu o wiele łatwiejsze. – Zauważyłem, jak Ukraińcy tworzyli swoją obronę terytorialną po Majdanie, już było trochę za późno. Oczywiście oni okrzepli w walce. Są wspaniali, naprawdę wiele potrafią – podkreśla.

Pierwszy sprawdzian, kolejne wyzwania

Pierwszym momentem zaangażowania wojsk WOT na dużą skalę był czas pandemii COVID-19. – Żołnierze pracowali na oddziałach covidowych. Wspomagali lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny. Ułatwialiśmy też pracę biurokratyczną. Wydaje mi się, że sprawdziliśmy się – ocenia gość "Trzech gramów Redbada".  

– Główne nasze zadanie to jest chronienie społeczności lokalnych. To jest bardzo szerokie pojęcie, bo to jest nie tylko obrona przed wrogiem, ale też działanie antykryzysowe. W tej chwili tez działamy na rzecz uchodźców z Ukrainy – wyjaśnia aktor. 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

Aktor przyznaje, że początkowo ludzie z różnych środowisk, także aktorskiego, postrzegali WOT jako pewną sprawę polityczną, co sprawiło, że spotkał się z falą hejtu. Wiele osób z aktorskiego środowiska dziwiło się bardzo jego zaangażowaniu, postrzegając to trochę jako swoistą zabawę dla dużych chłopców. Choć, jak przyznaje, kontakty z nim jako aktorem w wojsku też dla wielu osób były wyzwaniem. 

Najczęściej czytane

W rozmowie dwóch ludzi kultury nie mogło oczywiście zabraknąć odniesień do sztuki, teatru i jego znaczenia, szczególnie w tak trudnym czasie. – Przeżywamy historie, których inaczej byśmy nie przeżyli. Możemy zmierzyć się z sytuacjami, które, mam nadzieję, nigdy się nie wydarzą – przyznaje Bartosz Opania, dodając, że jednocześnie całkowicie odrzuca publicystyczne zaangażowanie teatru. 


Posłuchaj

50:30
Bartosz Opania: zaangażowaniu sztuki i swoich zaangażowaniu w WOT (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Goście: Bartosz Opania (aktor)
Data emisji: 12.03.2022
Godzina emisji: 12.06

gs

Polecane