Polacy chcą się uczyć posługiwać się bronią. Jak wygląda kurs strzelecki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy chcą się uczyć posługiwać się bronią. Jak wygląda kurs strzelecki?
Podczas kursu strzeleckiego największy nacisk kładzie się na kulturę obchodzenia się z broniąFoto: shutterstock.com

Coraz więcej osób zapisuje się na kursy strzeleckie. Lokalne strzelnice notują nawet dwa razy większe zainteresowanie takimi szkoleniami. Przyczyną tego zjawiska jest oczywiście trwająca od kilkunastu dni wojna na Ukrainie. – Dawniej przyjeżdżały osoby, które chciały troszeczkę postrzelać, a w tej chwili wszyscy proszą o szkolenie z zasad działania broni i sztuki strzeleckiej – mówi Rafał Płodzień, który prowadzi kursy strzeleckie w Kuleszewie pod Słupskiem.

Rośnie popularność kursów strzeleckich

Wzrosła liczba osób, które chcą nauczyć się używać broni palnej – jednoznacznie wynika z analiz Rafała Płodzienia, który prowadzi szkolenia taktyki strzeleckiej w Kuleszewie pod Słupskiem. Ponadto, dużo osób zadaje pytania o uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni. Powód tego wydaje się oczywisty.

– To zjawisko wiążemy z wojną za naszą wschodnią granicą, bo wcześniej takiej sytuacji nie było. Dawniej przyjeżdżały osoby, które chciały troszeczkę postrzelać, a w tej chwili wszyscy proszą o szkolenie z zasad działania broni i sztuki strzeleckiej – mówi mężczyzna.

Najczęściej czytane

Na początek – strzelanie "na sucho"

Jak zwraca uwagę ekspert, podczas kursu strzeleckiego największy nacisk kładzie się na kulturę obchodzenia się z bronią.

– Pierwsze kroki to warunki bezpieczeństwa. Kładziemy nacisk na kulturę pracy z bronią, jej budowę i zasady działania. Później uczymy się strzelać "na sucho", tzn. uczymy się poprawnej postawy strzeleckiej i poprawnego chwytu broni – opisuje Rafał Płodzień.


Posłuchaj

2:55
Kursy strzeleckie coraz popularniejsze. Z Trójkowym mikrofonem w ośrodku szkoleniowym pod Słupskiem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Emocje biorą górę

Podstawowy kurs strzelecki trwa półtorej godziny, jednak by prawidłowo posługiwać się jednym rodzajem broni (wśród klientów ośrodka w Kuleszewie największą popularnością cieszą się karabinek AK-47 oraz pistolety Glock), należy odbyć minimum pięć szkoleń.

– Zauważyłem, że po piątym treningu 70 proc. osób zdaje egzaminy, czy to na broń do celów kolekcjonerskich, czy to do celów sportowych. Pozostałe 30 proc. osób musi odbyć dodatkowo 2-3 treningi, bo emocje biorą górę. Człowiek, który po raz pierwszy bierze broń do ręki, czuje przypływ adrenaliny – tłumaczy specjalista.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę – wydanie specjalne
Prowadzi: Tomasz Miara 
Data emisji: 12.03.2022
Godzina emisji: 8.17

kr

Polecane