Wojna na Ukrainie. Setki zabitych cywilów, miasta starte z powierzchni ziemi [RELACJA]

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do kobiet i dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem – poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Trwa siedemnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Wojna na Ukrainie. Setki zabitych cywilów, miasta starte z powierzchni ziemi [RELACJA]

Zbombardowana cerkiew w miejscowości Malin

Foto: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Co najmniej 579 cywilów, w tym 42 dzieci, zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji – poinformowało w sobotę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe. 

Z powodu wojny niektóre miasteczka na Ukrainie przestały już istnieć - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Cytuje go agencja Reutera. Zespoły negocjacyjne Rosji i Ukrainy rozpoczęły ponownie rozmowy, ale tym razem nie zaczęły od stawiania ultimatum - dodał. Wszelkie poważne rozmowy pokojowe muszą się zacząć od zawieszenia broni - podkreślił ukraiński prezydent.

Jeden z całkowicie zniszczonych budynków w mieście Czernihów, na północy Ukrainy, fot. PAPEPA/NATALIIA DUBROVSKA Jeden z całkowicie zniszczonych budynków w mieście Czernihów, na północy Ukrainy, fot. PAPEPA/NATALIIA DUBROVSKA

W audycji "Świat do trzeciej" o sytuacji na Ukrainie Witold Lazar rozmawiał z korespondentami i ekspertami. Dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMSC mówił m.in. o genezie litery "Z" jako symbolu obecnego konfliktu. Zwracał także uwagę, na dodatkowe informacje, które korzystanie z takich symboli pozwala uzyskać. – To oznacza, że Rosjanie nie mają tego systemu, który mają armie natowskie, które nie używają takiego systemu identyfikacji wizualnej, bo mają system elektroniczy IFF swój-obcy – dodaje gość Trójki. 

"Nie walczą liczby". Bohaterska postawa walczących Ukraińców i problemy Rosjan (Świat do trzeciej/Trójka)
1:36:14
+
Dodaj do playlisty
+

 

28.02.2022. Spalone i ostrzelane samochody grupy Wagnera w dzielnicy Nivki w Kijowie, fot. Forum/Konrad Falecki / Gazeta Polska 28.02.2022. Spalone i ostrzelane samochody grupy Wagnera w dzielnicy Nivki w Kijowie, fot. Forum/Konrad Falecki / Gazeta Polska

Od początku wojny siły zbrojne Ukrainy zniszczyły ponad jedną trzecią wojsk wroga; Rosja gromadzi jednak rezerwy, aby wysłać je z powrotem na Ukrainę – powiedział w sobotę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

– Od 24 lutego nieprzyjaciel użył ponad 90 batalionowych grup taktycznych (BGT). Ponad 30 z nich zostało zniszczonych lub wyłączonych z akcji, czyli utraciło zdolność bojową. Zniszczyliśmy jedną trzecią wojsk przeciwnika – oświadczył dorada prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

– Nieprzyjaciel próbuje teraz uciułać rezerwy "sił pokojowych" na Kaukazie, Krymie, Abchazji i w tzw. republikach ludowych Doniecka i Ługańska. Próbuje stworzyć zgrupowanie o liczebności około 20 tys. osób i za parę tygodni rzucić je na front, żeby dokonać przełomu. Ale rozumiemy, że jeśli zmiażdżyliśmy jedną trzecią ich żołnierzy, to ten "smar do bagnetów w ogóle nie nadaje się do walki" – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta.

***

W Miejscu Obsługi Podróżnych, czyli popularnym MOP-ie na drodze ekspresowej S-17 w pobliżu Markuszowa uchodźcy mogą za darmo zjeść zupę i kanapki. Są też podstawowe leki czy zabawki dla dzieci. Kilkudziesięciu wolontariuszy zachęca do korzystania z bezpłatnej pomocy.

 

Miejsce Obsługi Podróżnych zmieniło się w miejsce pomocy uhodźcom (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
3:53
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Nasz reporter Paweł Pawlica odwiedził jeden z browarów we Lwowie. Produkcja jest wstrzymana, ponieważ na Ukrainie obowiązuje prohibicja. Pracownicy zaangażowali się we wsparcie wojska, wysyłając koszulki i przygotowując tzw. koktajle Mołotowa.

 

Lwowski browar pomaga walczącym o Ukrainę (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
4:11
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ukraiński patrol wojskowy na ulicy Lwowa Foto: PAP/Vitaliy Hrabar Ukraiński patrol wojskowy na ulicy Lwowa Foto: PAP/Vitaliy Hrabar

***

To była ciężka noc i ciężki poranek dla mieszkańców Ukrainy. W wielu miastach słychać było syreny alarmowe. Wszystko wskazuje na to, że Rosja intensyfikuje ataki zarówno na obiekty wojskowe, jak i na cywilów.
Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski. 

 

Noc z 11 na 12 marca. Syreny alarmowe we wszystkich większych miastach Ukrainy (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
6:58
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Atak Białorusi na Ukrainę prawdopodobny w najbliższych godzinach – takie komunikaty pojawiły się w piątek późnym wieczorem. Czy ten komunikat jest aktualny także dziś? Gościem Piotra Łodeja w audycji specjalnej "Pomagamy Ukrainie" był dziennikarz redakcji zagranicznej Polskiego Radia Michał Strzałkowski.

 

Ukraińskie służby zauważyły mobilizację w jednostkach białoruskich. Relacja Michała Strzałkowskiego (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
6:11
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

***

Do Polski dociera coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Najwięcej osób przekracza granicę na przejściu w Medyce, skąd trafiają do punktu recepcyjnego w Przemyślu, a następnie do innych miast Polski czy Europy. W Przemyślu, w którym można spotkać uchodźców głównie z centralnej i wschodniej Ukrainy, byli Przemysław Lis oraz Klaudia Dadura.

 

Jak wygląda obecnie sytuacja w punkcie recepcyjnym w Przemyślu? Relacja Przemysława Lisa (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
3:59
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zmęczenie i łzy. W punkcie recepcyjnym w Przemyślu (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
2:56
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uchodźcy czekają w kolejce na dalszy transport na przejściu granicznym w Medyce Foto:East News/AFP/LOUISA GOULIAMAKI Uchodźcy czekają w kolejce na dalszy transport na przejściu granicznym w Medyce Foto: East News/AFP/LOUISA GOULIAMAKI

***

Do Krakowa przyjechało już około 110 tys. uchodźców. Po spotkaniu wojewody ze służbami, przedstawicielami miasta i wolontariuszami ustalono szczegółowy plan kolejnych działań. Sytuację na dworcu koordynuje teraz Państwowa Straż Pożarna.

Uchodźcy z Ukrainy na krakowskim dworcu głównym. Relacja Bartłomieja Bujasa z Radia Kraków (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
3:51
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu głównym w Krakowie  Foto: East News/Polska Press/Andrzej Banaś Uchodźcy z Ukrainy na dworcu głównym w Krakowie Foto: East News/Polska Press/Andrzej Banaś

***

Już od ponad dwóch tygodni Ukraina broni się przed atakiem rosyjskich wojsk, a obrona jest skuteczna m.in. dzięki temu, że mężczyźni wstępują do ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej. O emocje towarzyszące mężom i ojcom wstępującym do WOT pytała Beata Korbas.

"Chcę, żeby dziecko i żona widziały tylko słoneczne niebo, nie helikoptery i samoloty". Ukraińcy cywile w WOT (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
3:34
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

 – Twierdzenia Kremla, że na Ukrainie rozwijany jest amerykański program badań nad bronią biologiczną, to prowokacja – powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield w piątek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ostrzegła, że to Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej. Posiedzenie Rady obserwował Michał Strzałkowski.

 

Rosja twierdzi, że na Ukrainie rozwijany jest program badań nad bronią biologiczną. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ (Pora na Trójkę – wydanie specjalne)
4:39
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Gościem specjalnego, weekendowego wydania audycji "Pora na Trójkę" był Michał Strzałkowski, który w rozmowie z Tomaszem Miarą zdał relację z minionej nocy na ogarniętej wojną Ukrainie. – To była noc spokojna w warunkach wojennych, co oznacza, że nie było zmasowanych ostrzałów ukraińskich miast, ale walki i tak trwały. O świcie w bardzo wielu ukraińskich miastach rozległy się syreny przeciwlotnicze – opowiadał dziennikarz redakcji zagranicznej Polskiego Radia.

Noc z 11 na 12 marca na Ukrainie. Brak zmasowanych ostrzałów, ale walki trwają (Pora na Trójkę – wydanie specjalne)
6:16
+
Dodaj do playlisty
+

 

11.03.2022. Mieszkańcy w schronie w podziemiach jednej z kawiarni podczas alarmu przeciwlotniczego we Lwowie Foto: PAP/Vitaliy Hrabar 11.03.2022. Mieszkańcy w schronie w podziemiach jednej z kawiarni podczas alarmu przeciwlotniczego we Lwowie Foto: PAP/Vitaliy Hrabar

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

 

Najczęściej czytane

 

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.