Wojna na Ukrainie. Rosjanie wciąż nie pozwalają na ewakuację mieszkańców Mariupola [RELACJA]

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że znów nie udało się ewakuować mieszkańców Mariupola korytarzem humanitarnym z powodu nieprzestrzegania przez Rosjan zawieszenia ognia. Z kolei w miejscowości Bucza Rosjanie otworzyli ogień do osób czekających na ewakuację, jedna osoba została ranna. 

Wojna na Ukrainie. Rosjanie wciąż nie pozwalają na ewakuację mieszkańców Mariupola  [RELACJA]

Sprzątanie gruzów po rosyjskim nalocie na Charków

Foto: PAP/DSNS

POSŁUCHAJ!
Program 3 Polskiego Radia

​Iryna Wereszczuk powiedziała, że jutro odbędzie się kolejna próba wywiezienia cywilów ze zniszczonego i ostrzeliwanego miasta. – Cała Ukraina będzie jutro patrzeć na ewakuację Mariupola. Najpierw planujemy dostarczyć do miasta pomoc humanitarną. W drodze powrotnej chcemy ewakuować ludzi. Proszę wszystkich, by obserwowali i opisywali ten proces, ponieważ teraz jest tam najtrudniejsza sytuacja – mówiła. W ciągu 12 dni blokady i ostrzału rosyjskie siły zabiły ponad 1500 mieszkańców miasta.

Podczas Zgromadzenia Narodowego zwołanego z okazji 23. rocznicę przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego przemawiali prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent Polski Andrzej Duda. Wołodymyr Zełenski dziękował Polsce i Polakom za wsparcie w tych trudnych dla jego kraju dniach. – Gdy jest ktoś, kto bije jak bydlę, trzeba mieć kogoś, na kogo można liczyć, kto wyciągnie do ciebie pomocną dłoń. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą – mówił prezydent Ukrainy. – Jestem za to wdzięczny. Polscy bracia i siostry są z nami. Od pierwszego dnia wojny było jasne, że między nami nie ma granic – zaznaczył.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia przed Zgromadzeniem Narodowym Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia przed Zgromadzeniem Narodowym

Prezydent Andrzej Duda mówił w swoim wystąpieniu, że uroczyste zgromadzenia posłów i senatorów odbywa się w smutnym czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. – Od ponad dwóch tygodni armia i naród ukraiński stawiają bohaterski opór najeźdźcom. Nasi sąsiedzi dają całemu światu przykład, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie naszych wspólnych wartości: wolności, suwerenności i demokracji. Płacą za to najwyższą cenę – podkreślał. – Rosja swoją inwazją nawiązała do najgorszych sowiecko-imperialnych wzorców – dodał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przemawia przed Zgromadzeniem Narodowym Prezydent Andrzej Duda przemawia przed Zgromadzeniem Narodowym

***

Wojska rosyjskie koncentrują swoje wysiłki wokół Kijowa i Mariupola – poinformował w raporcie sytuacyjnym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jako najważniejsze punkty koncentracji rosyjskich działań raport wskazał ukraińską stolicę i Mariupol w obwodzie donieckim. Z kolei zachodni wywiad informuje, że Rosjanie przegrupowują siły w długim na ponad 60 kilometrów konwoju, który stoi na rogatkach Kijowa. Konwój od kilkunastu dni usiłował wjechać do stolicy, ale na przeszkodzie stał zacięty opór ukraińskiej armii. Równocześnie widać pierwsze oznaki roztopów, co dodatkowo może utrudnić poruszanie się ciężkiego sprzętu, który będzie grzązł w błocie.

Rosjanie próbują się również przesuwać w kierunku Krzywego Rogu, Krzemieńczuka, Nikopola i Zaporoża. – Wobec braku sukcesów wróg zaatakował rakietami i bombami miasta w głębi Ukrainy – wskazał cytowany już raport sytuacyjnym Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. W Iwano-Frankiwsku zbombardowano lotnisko, w Łucku rakiety także trafiły w rejon lotniska, a zginąć miały dwie osoby. Z kolei jedna osoba zginęła w mieście Dniepr, w którym pociski spadły na przedszkola i blok mieszkalny. Bomby nadal spadają także na bloki mieszkalne w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy. Miejscowe władze twierdzą, że wczoraj miasto bombardowano 89 razy, a w gruzach jest 400 budynków mieszkalnych. W całym kraju utrzymuje się zagrożenie obiektów infrastruktury wojskowej i cywilnej ze strony rosyjskich dywersantów.

Najnowszy raport o sytuacji na Ukrainie przygotował Wojciech Cegielski.


Informacje o działaniach wojennych na Ukrainie (Zapraszamy do Trójki)
8:36
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na północy siły rosyjskie trzymają w okrążeniu Sumy i częściowo zablokowały Charków na północnym wschodzie kraju. Trwa przegrupowanie sił. Rosjanie nie rezygnują z prób zdobycia Mariupola i Siewierodoniecka, jednak na razie bezskutecznie. Nie udało im się również zdobyć kontroli nad Mikołajowem, Zaporożem i Krzywym Rogiem.

Ukraińska armia podaje, że siły rosyjskie gromadzą rezerwy w celu przerzucenia ich na teren działań bojowych. Rosjanie wzmacniają również systemy obrony przeciwlotniczej na południu i południowym wschodzie.

Wskazano również, że siłom ukraińskim udało się wyprzeć wroga z części zajętych miejscowości w obwodzie kijowskim i zadać mu "znaczne straty". Potwierdził to prezydent Zełenski w swoim wystąpieniu.

Prezydent Zełenski: osiągnęliśmy strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wystąpieniu zamieszczonym na Facebooku, że jego kraj osiągnął strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją.

Zełenski wezwał do ukarania Rosji za ostrzał korytarzy humanitarnych i przekazał, że Moskwa sprowadza na Ukrainę syryjskich najemników.

Ukraiński przywódca wezwał też Unię Europejską do podejmowania bardziej zdecydowanych kroków w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. Dodał, że jeśli wojna będzie trwała, konieczne będą kolejne sankcje ze strony sojuszników Ukrainy.
– Do osiągnięcia zwycięstwa potrzeba czasu i cierpliwości – powiedział Zełenski.

Wiadomości po ukraińsku w Programie 3 Polskiego Radia >>>


***

Gościem piątkowej audycji "Trójka do Trzeciej" był dyrektor biura Związku Polaków na Ukrainie Rostysław Raczyński, który opowiedział o codziennym życiu w Kijowie. – Można poruszać się po mieście, ale działa godzina komendancka. Przy ulicach, gdzie znajdują się ukraińskie władze, np. przy ulicy Bankowej, stoi ukraińska gwardia, ale można tam się dostać na piechotę, by załatwić swoje sprawy. Sklepy mniej więcej działają, na stacjach benzynowych można kupić paliwo – opowiadał w rozmowie z Tomaszem Miarą.


Jak wygląda sytuacja w Kijowie? Dyrektor biura Związku Polaków na Ukrainie Rostysław Raczyński gościem Trójki (Trójka do Trzeciej)
4:56
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Coraz więcej związków sportowych z całego świata decyduje się na zawieszenie w prawach rosyjskich i białoruskich zawodników. Ci w wyniku inwazji Putina na Ukrainę nie mogą startować w zbliżających się konkursach i rozgrywkach. Jakie wojna wywołała w sporcie skutki i działania? Odpowiedzi na te pytania znalazł Paweł Turski.

Świat sportu a wycofywanie rosyjskich i białoruskich zawodników oraz pomaganie Ukrainie (Pora na Trójkę)
3:15
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Lwów to pierwsze miasto, do którego docierają uchodźcy ze wschodniej Ukrainy. Na dworcach i ulicach są tłumy, a mer miasta apeluje o wsparcie, ponieważ - jego zdaniem - miejscowość nie poradzi sobie z dalszym napływem uciekających przed wojną. Relację ze Lwowa przygotował Paweł Pawlica.

Ponad 200 tys. uchodźców ze wschodniej Ukrainy we Lwowie (Pora na Trójkę)
3:18
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Około 120 ukraińskich szpitali potrzebuje pomocy, m.in. w zaopatrzeniu placówek. Nie jest to łatwe zadanie, bo w hurtowniach zaczyna brakować niemal wszystkiego. Jedną z organizacji, która pomaga sąsiadom zza wschodniej granicy, jest Polska Misja Medyczna. – Pomogliśmy już sześciu szpitalom – mówi Małgorzata Plasińska-Chart.

Jeszcze w tym tygodniu na Ukrainie organizacja utworzy punkty pierwszej pomocy z ambulansami. To w nich całodobowo będzie można uzyskać niezbędną pomoc od lekarzy i ratowników z Polski. PMM chce także postawić szpital polowy, dzięki któremu ranni w wyniku wojny będą mogli uzyskać natychmiastową pomoc.

Polska Misja Medyczna w ogarniętej wojna Ukrainie (Pora na Trójkę)
1:58
+
Dodaj do playlisty
+

 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

 

Najczęściej czytane

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.