Wojciech Młynarski w Polskim Radiu. Zobacz serwis specjalny i posłuchaj

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Młynarski w Polskim Radiu. Zobacz serwis specjalny i posłuchaj
Serwis specjalny poświęcony Wojciechowi MłynarskiemuFoto: Polskie Radio

Radził: "Róbmy swoje!", pocieszał: "Jeszcze w zielone gramy", przyznawał, że "Nie ma jak u mamy". Wojciech Młynarski, arcymistrz polskiej piosenki, zmarł 15 marca 2017 roku.

W panteonie wybitnych twórców polskiej piosenki Wojciech Młynarski zajmuje miejsce obok takich autorów jak Jeremi Przybora, Jonasz Kofta i Agnieszka Osiecka. To właśnie Młynarskiemu zawdzięczamy ponadczasowe przeboje "Jesteśmy na wczasach", "Jeszcze w zielone gramy", "Nie ma jak u mamy" czy "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał".

Większość napisanych przez siebie tekstów Młynarski zaśpiewał osobiście, do muzyki komponowanej najczęściej przez pianistę, a zarazem jego przyjaciela Jerzego Derfla. Jednak utwory mistrza słowa wykonywało też mnóstwo innych artystów, m.in. Ewa Bem, Edyta Geppert, Kalina Jędrusik, Skaldowie czy – całkiem niedawno – Daria Zawiałow.

Wyjątkowy artysta w serwisie specjalnym

Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 75 lat. Rok temu, z okazji piątej rocznicy śmierci poety portal PolskieRadio.pl stworzył poświęcony mu serwis specjalny. Można się z niego dowiedzieć, jak wyglądało dzieciństwo głównego bohatera, kto był dla niego wzorem pisarskiego rzemiosła i jak powstawały teksty, które potem śpiewała cała Polska.

We fragmentach wywiadów, zaczerpniętych z archiwów Polskiego Radia, Młynarski opowiada o swoich potyczkach z PRL-owskimi cenzorami, którzy nakazali mu, aby w jednym z tekstów zmienił "niskie" czoła na "jasne", a innym razem zabronili ujawniać tras zimowych przelotów... polskich wron. Artysta wspomina też z rozrzewnieniem festiwale w Opolu, gdzie zdobył mnóstwo nagród, a raz nawet oświadczył się swojej przyszłej żonie.

Częścią serwisu specjalnego jest Radio Młynarski, nadające non stop piosenki autorstwa Wojciecha Młynarskiego, który napisał ich ponad 2 tysiące. 

źródło: YouTube / Agencja Muzyczna Polskiego Radia


kc

Polecane