Muzyka, która daje siłę i nadzieję: "Francuski łącznik" solidarny z Ukrainą

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyka, która daje siłę i nadzieję: "Francuski łącznik" solidarny z Ukrainą
John LennonFoto: pixabay/stuarthampton

– Trudno mi dzisiaj radośnie zawołać "Bonjour!": nie jestem w takim nastroju. Dziś "Francuski łącznik" solidaryzuje się i łączy z tymi, którzy na różne sposoby bronią europejskiej wspólnoty i niezależności – rozpoczęła swój program Monika Małkowska. I zaproponowała utwory, które dodają energii do walki, dodają sił, by skutecznie przeciwstawić się wrogom.

Polacy mieli w swojej historii 123-letni epizod, kiedy odebrano nam prawo do wolności i samostanowienia, więc jak mało który naród rozumiemy emocje towarzyszące obronie Ukrainy. – Nie będzie dzisiaj utworów bezpośrednio komentujących wydarzenia na Ukrainie, ale jak wiadomo sztuka zawsze posługiwała się metaforą i poprzez nią dawała wyraz uczuciom i postawom – zapowiedziała prowadząca. – A muzyka, jeśli jest szczera, potrafi wpłynąć na nasze emocje. Więc zagramy muzykę, która wzbudzi w słuchaczach ogień – dodała.

A cóż jest bardziej ognistego od błyskawicy i pioruna? Więc na pierwszy, nomen omen, ogień poszedł, czy też raczej zabrzmiał, "Thunderstruck" grupy AC/DC. – Nikt z Państwa chyba nie spodziewał się po mnie, po "Francuskim łączniku", że zaczniemy rockowym utworem. Ale ja, i myślę większość z nas, właśnie tak się czuję: jak rażeni piorunem, tak nagle, na środku drogi... – skomentowała to otwarcie Monika Małkowska, by przejść do muzyki francuskiej.

Jednak po tak specjalnym rozpoczęciu, musiało być i specjalne zakończenie. Więc jeśli na początek uderzył piorun, na koniec zabrzmiało wołanie o pokój. To najbardziej znane i przejmujące, z ust Johna Lennona: "Give Peace a chance".

Lista utworów

 1. AC/DC – Thunderstruck
 2. MICHEL SARDOU – Rouge
 3. PIERANGELO BERTOLI – Rosso Colore
 4. ROCIO JURADO – Cancion De Fuego Fatuo
 5. JOHNNY HALLYDAY – Allumer Le Feu
 6. TOUMANI DIABATE – Solidarite ft. Sidiki Diabate, Santigold, Hiba Tawaji, Ibrahim Maalouf, Seu Jorge, Nekfeu, Youssou N
 7. PETER GABRIEL – Red Rain
 8. MICHEL FUGAIN ET SA COMPAGNIE – Le chiffon rouge
 9. CHEVELLE – The Red
 10. STROMAE – L’enfer
 11. JOHN LENNON & PLASTIC ONO BAND – Give Peace a chance

GIVE PEACE A CHANCE John Lennon/YouTube zo55ma


Posłuchaj

50:25
Solidarni z Ukrainą (Muzyczny łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 5.03.2022
Godzina emisji: 15.07

pr

Polecane