Czeczeńscy bojówkarze przejęli Zaporoską Elektrownię Jądrową. Dziewiąty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czeczeńscy bojówkarze przejęli Zaporoską Elektrownię Jądrową. Dziewiąty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę
Zniszczony rosyjski czołg w miejscowości Makariw niedaleko KijowaFoto: PAP/EPA

Prezydent Putin podpisał podpisał poprawki o karach za informowanie o wojnie. Rosja zablokowała Facebooka. Zaporoską Elektrownię Jądrową zajęli wynajęci przez Rosję czeczeńscy bojówkarze, tzw. kadyrowcy. Rosyjscy najemnicy próbują zabić prezydenta Zełenskiego, a Biały Dom potwierdza, że Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym. Polskie Radio na bieżąco informuje o trwających działaniach wojennych. 

Władimir Putin podpisał dziś poprawki do kodeksu karnego, które wprowadzają kary do 15 lat pobytu w kolonii karnej za publikowanie informacji o wojnie w Ukrainie innych, niż te prezentowane przez władze. 

Także dzisiaj Rosja zablokowała Facebooka – poinformował o tym tamtejszy krajowy regulator komunikacji, Roskomnadzor. Jako powód podaje ograniczanie przez platformę dostępu do rosyjskich mediów, takich jak RT i agencja informacyjna RIA. Meta, która prowadzi Facebooka w tym tygodniu poinformowała, że ograniczyła dostęp do RT i Sputnika w całej Unii Europejskiej oraz treści ze stron Facebooka i kont na Instagramie rosyjskich placówek państwowych w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.

Elektrownia jądrowa w rękach nieprzewidywalnych kadyrowców

Jak poinformował Dawid Arachamija, jeden z członków ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją, Zaporoską Elektrownię Jądrową zajęli wynajęci przez Rosję czeczeńscy bojówkarze, tzw. kadyrowcy. Jak zaznaczył Arachamija, działania sił, które kontrolują elektrownię, mogą być nieprzewidywalne: już zabili kilku pracowników elektrowni odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jak dodał, Ukraina nie może tam gwarantować bezpieczeństwa.

Dawid Arachamija zaznaczył, że front walk zbliża się do innej elektrowni – Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej, położonej 80 kilometrów na zachód od Mikołajewa. Poinformował też, że strona ukraińska proponowała Rosjanom, aby wokół wszystkich elektrowni utworzyć 30-kilometrową strefę bez działań bojowych.

Będą dalsze sankcje na Rosję

– Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 uzgodnili, że na Rosję nałożone zostaną kolejne sankcje, jeśli nie przestanie ona atakować Ukrainy – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tymczasem Biały Dom potwierdza, że Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym. Według CNN obejmują one lokalizacje rosyjskich wojsk, ich ruchy, komunikację i plany Rosjan.

Mikołajów. Na zdjęciu przechwycony przez Ukrainców rosyjski sprzęt wojskowy. Mikołajów. Na zdjęciu przechwycony przez Ukrainców rosyjski sprzęt wojskowy.

Rosjanie używają zakazanej amunicji i polują na prezydenta Zełenskiego

Jak podaje Human Rights Watch Rosja użyła w Charkowie zakazanej międzynarodowymi traktatami amunicji kasetowej. Doniesienia te potwierdza także sekretarz generalny NATO. Do ataków zakazaną bronią miało dojść w miniony poniedziałek: rakiety Smercz spadły na trzy dzielnice mieszkalne w Charkowie. Wg Human Rights Watch amunicja kasetowa zabiła co najmniej trzech cywilów.

Jak podał brytyjski dziennik „The Times”, Wołodymyr Zełenski w ciągu ostatniego tygodnia przeżył trzy próby zamachu. Aby zabić prezydenta Ukrainy, Kreml wysłał dwie oddzielne grupy: najemników z tzw. Grupy Wagnera oraz czeczeńskich sił specjalnych. Obie zostały rozbite.

Posłuchaj

5:21
Rosjanie przejęli elektrownię atomową na Zaporożu, rosyjscy oligarchowie tracą jachty, zamachy na Zelenskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Żytomierz i Mikołajów

Jak poinformował mer miasta, siły rosyjskie ostrzelały jedną ze szkół w Żytomierzu. Podobnie w jednej z placówek w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. "Wszystkie próby przesunięcia się przeciwnika bezpośrednio w stronę Mikołajowa zostały odparte"  oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Dodał, że "Charków i Ochtyrka są wciąż celem ostrzałów Rosjan, ale obrona nie ustępuje". Wcześniej szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował, że rosyjskie wojska weszły do Mikołajowa i trwają walki. 

Szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko alarmuje: "W Mariupolu w obwodzie donieckim nie ma łączności mobilnej, prądu, wody i ogrzewania"

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

W wyniku ostrzału elektrowni jądrowej w Enerhodarze w nocy z czwartku na piątek wybuchł pożar. Zaporoska Elektrownia Jądrowa to jedna z największych w Europie elektrowni atomowych. Gaszenie pożaru zakończono nad ranem, o czym o godz. 6.20 poinformowała Rada Ministrów Ukrainy. Podczas ataku trafiony został m.in. budynek jednego z sześciu reaktorów. Dyrekcja elektrowni poinformowała, że promieniowanie jest w normie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o celowe ostrzeliwanie budynków elektrowni oraz o "nuklearny terroryzm". 

Michał Strzałkowski: najbardziej niepokojące wiadomości dochodziły z elektrowni atomowej

– Najbardziej niepokojące wiadomości dochodziły z elektrowni atomowej, największej w Europie. Na jej terenie rozgrywały się walki i wybuchł pożar. Ogień udało się ugasić. Nie ma też informacji o podniesionym promieniowaniu. Informują o tym zarówno służby ukraińskie, jak i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, służby amerykańskie oraz polska Państwowa Agencja Atomistyki. Jednak sam fakt, że walki toczą się w tym miejscu, jest bardzo niepokojący. Prezydent Zełenski umieścił w nocy w sieci nagranie, które pokazuje, jak bardzo ta sytuacja była niebezpieczna  mówił w Trójce Michał Strzałkowski, dziennikarz Polskiego Radia. 

Posłuchaj

5:13
Michał Strzałkowski: najbardziej niepokojące wiadomości dochodziły z elektrowni atomowej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W piątek rano agencja informacyjna Ukrinform poinformowała, że "plac na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy został zajęty przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej".

Charków. Zniszczenia po bombardowaniu przez rosyjskie wojsko. Ukraina, 03.03.2022 rok. Charków. Zniszczenia po bombardowaniu przez rosyjskie wojsko. Ukraina, 03.03.2022 rok. / PAP/DSNS

Okrążenie Kijowa 

– Główne wysiłki Rosjan są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach – poinformował w piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak przekazano, rosyjskie jednostki wyczerpały główną część operacyjnych rezerw i zaczęły przygotowania do przerzutu dodatkowych sił.

"Wróg jest zaskoczony i przerażony, ale jeszcze go nie pokonaliśmy"  napisał na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. W piątek rano Agencja Reutera podała, że Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty. Fundusze zapewniłyby Ukrainie gotówkę niezbędną do sfinansowania działań obronnych. Z kolei Japonia przekaże Ukrainie kamizelki kuloodporne i inne towary, w tym ciepłą odzież, żywność i agregaty prądotwórcze w związku z inwazją Rosji  podała agencja Kyodo, cytując głównego sekretarza rządu w Tokio Hirokazu Matsuno.

Trwają działania zbrojne w Kijowie. 4.03.2022 rok Trwają działania zbrojne w Kijowie. 4.03.2022 rok / PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Uczniowie i studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce 

W Polsce trwają przygotowania do pomocy ukraińskim uczniom i studentom. Ci z nich, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i na uniwersytetach. Przygotowują się do tego m.in. placówki z województwa warmińsko-mazurskiego. Do jednostek zgłaszają się już pierwsi chętni. Przyjęcie ich będzie jednak wymagało od instytucji wdrożenia nowych procedur

– Największy ruch pod tym względem notuje Wydział Lekarski Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Do tej pory złożonych zostało tam ponad dwieście podań z wnioskami o przyjęcie od osób, które wcześniej studiowały w ukraińskich miastach. Są to zarówno Ukraińcy, jak i Polacy, którzy podjęli naukę za granicą – zwracała uwagę w materiale reporterskim Aleksandra Skrago z Radia Olsztyn. 

Posłuchaj

3:56
Uczniowie i studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w cieniu wojny

Przypomnijmy, w cieniu wojny na Ukrainie, w Pekinie rozpoczynają się dziś Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Decyzją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z udziału. O sytuacji i nastrojach w wiosce olimpijskiej mówił w Trójce Andrzej Szczęsny, paraolimpijczyk, narciarz alpejski.

– Jesteśmy wszyscy tutaj przeciwni temu, co dzieje się w Ukrainie. Rosja i Białoruś muszą ponieść tego konsekwencje. Co prawda nie są temu winni sportowcy, ale oni też muszą odpowiadać za swój kraj i czyny swojego prezydenta. Wiadomo, że ciężko przygotowywali się do startów, jednak to, co dzieje się w Ukrainie, jest karygodne i takie są postanowienia – relacjonował z Pekinu.

Posłuchaj

5:22
Otwarcie Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Białoruscy i rosyjscy sportowcy wykluczeni ze startu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

.

IAR/zch

Polecane