Lubelszczyzna materialnie i duchowo wspiera Ukrainę
2022-03-02, 22:03 | aktualizacja 2022-03-03, 15:03
Mieszkańcy Lubelszczyzny mają wiele kontaktów z Ukrainą – zarówno bezpośrednich, jak poprzez zapożyczenia, przenikanie obyczajów. Jak region reaguje na inwazję rosyjską na Ukrainę? Jakiego wsparcia udziela uchodźcom? Rozmawiamy o tym w dniu, który rozpoczyna Wielki Post, mający w tym roku szczególny wymiar dążenia do pokoju i solidarności z narodem ukraińskim.
– Mamy mechanizmy w zakresie koordynacji przyjazdu uchodźców, ale jest to bardzo trudna sytuacja, bo wiele rzeczy wychodzi w trakcie. Tylko dziś na stacji kolejowej w Chełmie wysiadło kilka tysięcy osób, które potrzebują schronienia, opieki i pomocy – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma, aktywnie uczestniczący w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak dodaje, jest "zbudowany postawą Polaków".
Dobra współpraca, pełna gotowość
– Na ten moment wszystko bardzo dobrze funkcjonuje. Jest bardzo dobra współpraca pomiędzy strażą graniczną, celną i miastem. Przygotowujemy kolejne punkty recepcyjne, gdzie uchodźcy mogą otrzymać potrzebne środki, jedzenie, dach nad głową. Jeśli będą chcieli pojechać do innych miast, pomożemy w komunikacji, jeśli będą chcieli zostać w Chełmie, jesteśmy na to przygotowani – zapewnia.
- Przywożą uchodźców prosto ze Lwowa. Kierowcy-wolontariusze
- Jak mądrze pomagać potrzebującym z Ukrainy? Radzimy, co zrobić
Środa Popielcowa, w trakcie której emitujemy to wydanie "Klubu Trójki", jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym roku rozpoczynający się okres postu ma jeszcze inny, szczególny wymiar dążenia do pokoju i solidarności z narodem ukraińskim.
– Przed nami czterdzieści dni postu, które powinniśmy dobrze i mądrze wykorzystać. Nie tylko na wyciszenie, ale i otwarcie naszych serc jeszcze bardziej w kierunku ludzi. Po tych czterdziestu dniach przychodzi zmartwychwstanie i choć jesteśmy w bardzo trudnym czasie, to głęboko wierzę, że w wielu wymiarach jest ono przed nami – mówi dr Waldemar Sulisz, historyk teatru, krytyk kulinarny, reporter i dziennikarz, autor kilku albumów, dyrektor Post Festiwalu w Lublinie i Europejskiego Festiwalu Smaku.
Pomoc wielowymiarowa
– W Lublinie pomagamy materialnie, wspieramy również duchowo. Za każdym gestem stoi ciepła miska zupy i ciepłe mieszkanie. To, że ktoś przyjmuje obcego pod swój dach, wydaje się najpiękniejsze – dodaje i podkreśla, że "solidarność to broń, która bardzo wiele może".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Jakub Banaszek (prezydent Chełma), dr Waldemar Sulisz (dyrektor Post Festiwalu w Lublinie i Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 2.03.2022
Godzina emisji: 21.11
mk