Śladami Żołnierzy Wyklętych. Spacer "Niezłomni"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śladami Żołnierzy Wyklętych. Spacer "Niezłomni"
"Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Zdjęcie Żołnierzy Wyklętych z albumu o losach żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.Foto: IPN

Witold Pilecki, Jerzy Tchórzewski, Lubomir Tomaszewski, Lidia Lwow-Eberle, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy – to tylko niektóre nazwiska żołnierzy-artystów. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na spacer ich śladami. 1 marca obchodzimy dzień poświęcony ich pamięci. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się okazją do rozmowy o polskich artystach, którzy angażowali się w ruch konspiracyjny. Jakie nazwiska znalazły się w tej grupie? Co o nich wiemy? Na szereg wydarzeń związanych z obchodem Dnia Pamięci zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

– Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń. Od godziny 9.00 prowadzimy naszych gości w mediach społecznościowych. W planach są: warsztaty dla dzieci, happening Jacka Adamasa przy Trasie Łazienkowskiej i spacer "Niezłomni", gdzie będę oprowadzać po dawnych celach UB, w tym po celi rotmistrza Pileckiego. Wieczorem natomiast zapraszamy na projekcję filmu oraz panel dyskusyjny – mówił w Trójce  Daniel Echaust, pomysłodawca i organizator obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

Żołnierze Wyklęci 

– Podczas tych spotkań nie mówimy o polityce, ale o artystach wyklętych, jak również o tragedii społeczno-historycznej. Najpierw miała miejsce wojna i straszny holokaust Polaków, podczas którego zamordowano architektów, rzeźbiarzy i malarzy, którzy angażowali się w konspirację. Polska straciła całą masę artystów, którzy nie mogli eksplorować swojego talentu po 1945 roku. Taką postacią jest m.in. Jerzy Tchórzewski. Jego prace są dostępne w naszym Centrum. Artysta nigdy nie wyszedł z traumy wojennej – usłyszeliśmy.

Spacer "Niezłomni"

– Podczas spaceru będzie można zapoznać się z takimi nazwiskami jak m.in. Lidia Lwow-Eberle, która pięknie malowała. Niestety jej twórczość jest bardzo mało znana. Będzie również Lubomir Tomaszewski, który po wojnie zmagał się z ucieczką przed socrealizmem i propagandą stalinowską. Był nie tylko malarzem, ale i projektantem w Ćmielowie, gdzie tworzył wspaniałe linie filiżanek i talerzy. Podczas spaceru zapoznamy się również z postacią Tadeusza Gajcego, głównie w kontekście tego, co zobaczył, gdy pisał swoje teksty. Opowiem również o stowarzyszeniach artystycznych, z których wielu twórców brało udział w ruchu konspiracyjnym w Polsce – wyliczał gość "Trójki przed południem". 

PORTAL SPECJALNY POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Najczęściej czytane

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak czytamy na stronie organizatora: "Od połowy 1944 roku w całej Polsce powstawały więzienia i katownie, w których zabijano ludzi za pochodzenie i przynależność do Armii Krajowej i innych ruchów niepodległościowych. Ważną rolę w walce z polskim podziemiem antykomunistycznym odgrywały sądy podporządkowane władzy politycznej. Nadrzędnym celem stalinowskiego reżimu była całkowita eliminacja przeciwników".

Trasa spaceru rozpocznie się pod dawnym więzieniem politycznym i aresztem śledczym przy ulicy Rakowieckiej 37. Kolejnym punktem będzie siedziba dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa przy ulicy Koszykowej 6, gdzie zapadały wyroki śmierci. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

Posłuchaj

10:04
Śladami "Żołnierzy Wyklętych". Spacer "Niezłomni" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Daniel Echaust (pomysłodawca i organizator obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski )
Data emisji: 1.03.2022
Godziny emisji: 9.31, 9.41

zch

Polecane