Ekspert: Białoruś może włączyć się do wojny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert: Białoruś może włączyć się do wojny
Żołnierze ukraińscy szykują się do obrony KijowaFoto: EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Rosjanie ostrzelali pociskami typu Grad osiedla mieszkaniowe w Charkowie, pocisk Iskander wystrzelony z terenu Białorusi spadł na Czernichów, kolejny na Kijów, pojawiły się też sygnały o użyciu przez Rosjan zabronionej broni kasetowej. O czym to świadczy?

  • Mimo trwania ukraińsko-rosyjskich rozmów o warunkach ewentualnego zawieszenia broni, Rosjanie przeprowadzili ciężki atak rakietowy na Charków, zabijając kilkadziesiąt osób, w tym wielu cywilów
  • Jest duże prawdopodobieństwo, że Białoruś włączy się do działań militarnych przeciwko Ukrainie

Rosjanie nie odnieśli żadnych znaczących sukcesów

– Widać, że sytuacja jest obecnie w zawieszeniu: Rosjanie nie są w stanie osiągnąć żadnych znaczących sukcesów na ziemi, w związku z tym starają się nękać przeciwnika oraz, coraz częściej, zwykłych mieszkańców Ukrainy – ocenia Juliusz Sabak, ekspert ds. wojskowości i bezpieczeństwa wschodniego z portalu defence24.pl. – Wojna ma swoją normalność, prawa i zasady, których się zwykle przestrzega. Natomiast Rosjanie przestrzegają głównie tych, które im odpowiadają, regularnie łamiąc inne: sam atak na Ukrainę był złamaniem wszelkich praw międzynarodowych łącznie z Kartą ONZ. I co to zmieniło? – pyta retorycznie.

Nie demonizować podwyższonej gotowości sił jądrowych

– Jeśli chodzi o stan podwyższonej gotowości sił jądrowych, to bym go nie demonizował, ponieważ jest to tylko zwiększenie gotowości do ewentualnego działania. I jest to oczywiście nastawione na zastraszenie – tłumaczy. – Weźmy pod uwagę, że ogłoszono go chwilę przed rozpoczęciem negocjacji, które, jak się wydaje, niczego nie przyniosły, a miały dotyczyć nie tyle pokoju, co czasowego zawieszenia działań – dodaje.

Przeczytaj także


Białoruś włącza się do wojny

– Rakiety Iskander mają zasięg ok. 500 km. Jest pewne, że są rozmieszczone w okręgu kaliningradzkim, więc można powiedzieć, że Polsce zagrażają od dawna – wskazuje Trójkowy gość. – Natomiast fakt, że całkiem jawnie są odpalane z terytorium Białorusi, wskazuje, że ten kraj został całkowicie włączony do działań wojennych. Z tego, co wiem, jednostki białoruskie koncentrują się w pobliżu granicy z Ukrainą. Może się okazać, że któregoś z najbliższych dni do oddziałów rosyjskich dołączą wojska białoruskie – przewiduje.


Posłuchaj

7:15
Rosjanie nie osiągnęli żadnego z założonych celów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Juliusz Sabak (ekspert ds. wojskowości i bezpieczeństwa wschodniego, defence24.pl)
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 17.10

pr

Polecane