Agresja Rosji na Ukrainę. Polacy pomagają uchodźcom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym udzielają w Polsce organy państwowe, samorządowe, organizacje pomocowe, ale także zwykli obywatele. – Chcemy pomóc. Nie wyobrażaliśmy sobie, że taka sytuacja może się wydarzyć w Europie. Wraz ze znajomymi wrzuciliśmy do samochodu ubrania, jedzenie. Przygotowaliśmy 200 paczek – mówią osoby, które przyjechały na granicę wesprzeć uchodźców. 

Polacy, którzy przyjechali na granicę z pomocą, w większości nie wracają do domów pustym samochodem, ale oferują osobom spotkanym na granicy darmowy transport. Przeżycia dla wszystkich są ekstremalnie trudne. – Najgorsze są małe dzieci, przerażone mamy. Przyjechałem tutaj z Opola, żeby pomóc tym ludziom, ale przerosło to mnie. Myślałem, że widziałem dużo w swoim życiu, ale okazuje się, że nic nie widziałem jeszcze – przyznaje w rozmowie z reporterką Polskiego Radia Moniką Gocławską jeden z mężczyzn, który przyjechał z pomocą dla uchodźców do przejścia granicznego w Krościenku. 

Posłuchaj

3:47
Polacy otaczają opieką ukraińskich uchodźców, którzy przekroczyli granicę (Niedziela w Trójce – audycja specjalna)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Dzieci z Ukrainy po przyjeździe pociągiem do Przemyśla, 27 lutego 2022roku. Na dworcu zorganizowano punkt pomocowy dla Ukraińców uciekających ze swojego kraju przed wojną, Dzieci z Ukrainy po przyjeździe pociągiem do Przemyśla, 27 lutego 2022 roku. Na dworcu zorganizowano punkt pomocowy dla Ukraińców uciekających ze swojego kraju przed wojną, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Sytuacja na granicy polsko–ukraińskiej

Na Dworcu Głównym PKP w Lublinie działa punkt rejestracyjny dla osób przybywających z Ukrainy. Dziś ma dojechać do Lublina kolejny międzynarodowy pociąg rejsowy, który normalnie jeździ na trasie Kijów – Warszawa. Pociąg wyruszył z Dorohuska. – Jesteśmy przygotowani na każdą liczbę osób, która będzie chciała z tego pociągu wysiąść. Zawsze też na miejscu mamy zapewnioną karetkę, która jest w stanie udzielić podstawowej opieki medycznej – mówi Aneta Tkaczyk z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Fala uchodźców ciągle rośnie. Minionej dobry granicę przekroczyło ponad 43 tys. osób tylko w województwie lubelskim. To osiem tysięcy więcej niż na przykład w piątek, czyli cały czas mamy 25–procentowy wzrost – mówią wysłańcy Polskiego Radia na granicę polsko-ukraińską Patryk Kuniszewicz i Jan Wiewiór. 

Posłuchaj

4:02
Jak wygląda sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej. Relacja wysłanników Polskiego Radia (Niedziela w Trójce – audycja specjalna)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W województwie lubelskim funkcjonuje 8 punktów recepcyjnych, z których jeden jest wirtualny. Uchodźcy otrzymają ulotkę, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące uzyskania azylu w Polsce. Do dyspozycji Ukraińców będzie również specjalna strona internetowa, ponadto uchodźcy będą otrzymywać powiadomienia z potrzebnymi informacjami poprzez SMS

Miejsce pomocy dla uchodźców z Ukrainy, zorganizowane na parkingu przy jednym ze sklepów w Przemyślu, 27 lutego 2022. Na parking są dowożone osoby, które przekroczą granicę. To tu czekają ludzie, którzy oferują uchodźcom pomoc, w tym darmowy transport, fot. PAP/Darek Delmanowicz Miejsce pomocy dla uchodźców z Ukrainy, zorganizowane na parkingu przy jednym ze sklepów w Przemyślu, 27 lutego 2022. Na parking są dowożone osoby, które przekroczą granicę. To tu czekają ludzie, którzy oferują uchodźcom pomoc, w tym darmowy transport, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Polska otacza opieką uchodźców

– Chcę wszystkim walczącym o wolność Ukraińcom złożyć w imieniu władz polskich, ale myślę, że również w imieniu wszystkich obywateli polskich, jasną deklarację: wasze żony, wasze dzieci, wasze matki – jeżeli trafią do naszego kraju – spotkają się z pełną opieką. Polska będzie dla nich bezpiecznym miejscem schronienia, bezpiecznym drugim domem – zapewnił w niedzielę podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Z kolei Paweł Szefernaker przypomniał, że przy granicy w woj. lubelskim i podkarpackim powstały punkty recepcyjne. – Wczoraj (sobota – red.) we wszystkich województwach powstały punkty informacyjne – w stolicach województw, na dworcach PKP, na lotnisku Okęcie są punkty informacyjne dla wszystkich Ukraińców, którzy chcieliby wiedzę na temat pomocy w Polsce otrzymać – powiedział wiceszef MSWiA. 

Inwazja Rosji na Ukrainę – OGLĄDAJ:

***

Audycja: Niedziela w Trójce – audycja specjalna
Prowadzą: Witold Lazar
Data emisji: 27.02.2022
Godziny emisji: 13.07

IAR/gs

Polecane