"Mój dług". Kolejna próba zmierzenia się ze wstrząsającą historią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mój dług". Kolejna próba zmierzenia się ze wstrząsającą historią
Obsada i twórcy podczas uroczystej premiery filmu "Mój dług" Foto: PAP/Rafał Guz

Jak zauważa Ryszard Jaźwiński "Mój dług" powstał niewiele później od "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". – Myślę, że jest to na plus, że powstały dwa filmy poruszające podobną tematykę, ale czyn bohatera jest zupełnie inny, więc można to zestawić, jako dwie zupełnie różne perspektywy, dwie różne historie – ocenia Bartosz Sak, wcielający się w główną rolę w filmie. 

Kto z nas nie pamięta obsypanego nagrodami filmu "Dług" Krzysztofa Krauzego? Wyreżyserowany przez Denisa Delića i Bogusława Joba dramat więzienny "Mój dług" pokazuje głośną historię Sławomira Sikory z innej, jego własnej perspektywy. Właśnie film Krzysztofa Krauzego był częścią historii znanej aktorowi Bartoszowi Sakowi. Przygotowując się do roli, przeczytał także fragmenty książki Sławomira Sikory, ale, jak przyznaje, nie zdecydował się na spotkanie przed zdjęciami z pierwowzorem postaci. Doszło do niego dopiero na planie filmowym. – Nie chciałem go ciągnąć za język, a on też nie był nachalny, jeśli chodzi o narzucanie czegokolwiek. Oczywiście jest współautorem scenariusza, co jest ramą, w której się poruszam. Praca z reżyserem była o tyle fajna, że mogłem proponować. To mi się teraz w ogóle podoba na planach, że masz, jako aktor, równość w proponowaniu rozwiązań dla sceny. W tym filmie są takie, które mnie cieszą, bo wiem, że jestem ich autorem – przyznaje Bartosz Sak. 


Posłuchaj

47:50
"Mój dług" dramatyczna historia widziana z innej perspektywy (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Anna Karczmarczyk odtwarzająca rolę asystentki filmowego Sławomira Sikory przyznaje, że praca nad rolą była trudna, bo człowiek ma jednak skłonność do oceniania zachowań bohaterów. – Walczyliśmy z tym, żeby nie oceniać naszych bohaterów, żeby naszą grą i kreacją nie zrobić nikomu krzywdy. Mówimy bowiem, o ludziach, którym potem na premierze mieliśmy uścisnąć rękę – mówi. Jak dodaje, wraz z Bartoszem Sakiem wiele czasu poświęcili na zbudowanie relacji swoich bohaterów, dzięki czemu dalsza praca była już prosta. Goszcząca w "Trójkowo, filmowo" aktorka przyznaje, że praca nad filmem była dla niej niezwykle rozwijająca nie tylko z perspektywy zawodowej, ale także czysto ludzkiej. 

Najczęściej czytane

"Mój dług" Denisa Delića i Bogusława Joba, który trafił pod koniec lutego do kin,  to historia młodego przedsiębiorcy Sławomira Sikory, który prześladowany przez bezwzględnego bandytę, dopuszcza się na nim morderstwa w obronie swoich najbliższych. Skazany na 25 lat więzienia trafia za kraty, gdzie musi walczyć o przetrwanie w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie. Pozbawiony nadziei na sprawiedliwość, odizolowany od tych, których kocha, musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć i pozostać sobą. Każdy dzień tutaj jest walką o zachowanie godności i człowieczeństwa. Jest grą o życie, toczącą się według wyjątkowo brutalnych reguł. Sikora podejmuje tę walkę i nie daje się złamać. Uczy się zyskiwać sojuszników i przyjaciół, zdobywać szacunek i lawirować pomiędzy więziennymi subkulturami. Dzięki przyjaźni ze skazanym za zabójstwo uciekinierem z Legii Cudzoziemskiej (Piotr Stramowski) oraz pomocy działaczki na rzecz praw człowieka (Olga Bołądź), Sikorze udaje się uwierzyć, że jeszcze nie wszystko jest dla niego stracone. Ale kluczowe decyzje zapadają daleko za murami…

Kadr z filmu "Mój dług" Kadr z filmu "Mój dług", fot. mat. promocyjne

W audycji ponadto:

  • premiera zagraniczna: "Mój syn" w reżyserii Christiana Cariona, rozmowa z filmoznawczynią Izabelą Wierzbińską;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Bartosz Sak (aktor), Anna Karczmarczyk (aktorka), Izabela Wierzbińska (filmoznawczyni) 
Data emisji: 26.02.2022
Godzina emisji: 16.08

gs

Polecane