Świat kultury odpowiada na wojnę. Daga Gregorowicz i Adelina Borets w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat kultury odpowiada na wojnę. Daga Gregorowicz i Adelina Borets w Trójce
Łańcuch solidarności z Ukrainą "Stand With Ukraine", 27 lutego 2022 roku na Rynku Głównym w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Cały świat śledzi wydarzenia na Ukrainie. Na akt rosyjskiej agresji zareagowali także artyści. Wielu z nich nie potrafi przejść obojętnie wobec krzywdy, której doznają mieszkańcy Ukrainy. Jaka jest ich odpowiedź na wojnę? 

Jedną z artystek, które zareagowały na wydarzenia na Ukrainie, jest Daga Gregorowicz, wokalistka z polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. Grupa działa od 2008 roku. W swojej twórczości, za pomocą jazzu, elektroniki i world music, łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej.

Zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy podczas otwarcia wystawy „MOMENTY” w Brain Damage Gallery/Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 26 lutego 2022, fot. PAP/Karol Zienkiewicz Zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy podczas otwarcia wystawy „MOMENTY” w Brain Damage Gallery/Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 26 lutego 2022, fot. PAP/Karol Zienkiewicz

– Żyjemy w świecie, który przestał być dla artystów miejscem i czasem oddzielania polityki od sztuki. To coś, czego prawie nie da się zrobić. Przez umysł każdego z nas przechodzą wydarzenia, które obserwujemy dookoła – powiedziała w Trójce Daga Gregorowicz. 

Wiec poparcia dla narodu ukraińskiego pod hasłem "Solidarnie z Ukrainą", 26 lutego 2022 na placu Przyjaciół Sopotu. Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, fot. PAP/Marcin Gadomski Wiec poparcia dla narodu ukraińskiego pod hasłem "Solidarnie z Ukrainą", 26 lutego 2022 na placu Przyjaciół Sopotu. Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, fot. PAP/Marcin Gadomski

Piękno sztuki 

– Analizowałam sztukę ukraińską od ośmiu lat. Widziałam jej rozkwit i wiosnę. Każda opresja rodzi zdecydowaną reakcję artystów. Od trzynastu lat tworzymy zespół. Do pewnego momentu odcinaliśmy naszą twórczość od polityki. Jednak gdy wydarzyły się dramaty na Majdanie, zaczęliśmy głośno o tym mówić. Zdaliśmy sobie sprawę, że mając mikroon, mamy także dużą siłę. Staramy się działać na rzecz pokoju. Robić, mówić i śpiewać mądrze. Do tego podkreślać walory kultury ukraińskiej i polskiej. Wskazywać na ich cechy wspólne, różnice i ich piękno – zaznaczyła podczas specjalnego wydania audycji. 

Manifestacja solidarności z Ukrainą w Krakowie, fot. PAP/Art Service 2 Manifestacja solidarności z Ukrainą w Krakowie, fot. PAP/Art Service 2

Daga Gregorowicz: widzę coraz więcej solidarności wśród moich znajomych

Daga Gregorowicz od lat angażuje się w pomoc. – Zacznijmy od małej rzeczy: Zapukajmy do drzwi sąsiada, który pochodzi z Ukrainy, powiedzmy, że jesteśmy, że może na nas liczyć – apelowała w Trójce. 

W jednej z rozmów powiedziała: "Widzę coraz więcej solidarności wśród moich znajomych. Piszą do Ukraińców, ale i do mnie. Pytają, jak można pomóc. Myślę, że przede wszystkim warto robić to, co się robi w swoim codziennym życiu jak najlepiej i nie dać się zdestabilizować duchowo" – powiedziała artystka. "Obecna sytuacja nie wymaga, czy to od Ukraińców, czy to od nas, byśmy wszyscy rzucali swoją pracę i ruszali na front. Walczyć można na różne sposoby. Jednym z nich jest na przykład przelewanie datków na dzieci, które straciły ojców w 2014 roku, bo przecież wojna nie zaczęła się dziś, ona trwa na Ukrainie już od lat" – zaznaczała. "Trzeba się interesować, sprawdzać informacje, być czujnym" – podsumowała. 

Posłuchaj

7:09
Daga Gregorowicz: widzę coraz więcej solidarności wśród moich znajomych (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

DAGADANA - Do Ciebie Kasieńko / DAGADANA

Czytaj także:

Adelina Borets 

Adelina Borets to absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej. Artystka na bieżąco przesyła relację z Kijowa, stolicy zaatakowanej Ukrainy. Młoda reżyserka nagrywa materiały, w których pokazuje światu, jak wyglądają skutki bestialskiej napaści Rosji na jej ojczyznę. – Idę wraz z falą. Nie planowałam tego. Przyjechałam na Ukrainę kręcić swój film. Wojna wybuchła dzień po moim przyjeździe. Wiadomo było, że coś wisi w powietrzu. Nie spodziewałam się jednak, że tak zakończy się ta sytuacja. Zarówno ja, jak i ludzie, którzy mnie otaczają, nie byliśmy na to mentalnie przygotowani. Postanowiłam pójść w tym kierunku. Nie mam innego wyboru – mówiła w Trójce młoda reżyser.

Za późno, żeby wyjeżdżać

– W czwartek rano było już za późno, żeby wjeżdżać. Stwierdziłam, że skoro jestem na miejscu, muszę działać. Czytanie wiadomości i informacji odbiera mi motywację do działania. Trudno się zmotywować do pracy. Cały czas zastanawiam się nad wyjazdem. Na ten moment jest to niemożliwe. Wszystkie mosty prowadzące do wyjazdu z miasta są zniszczone. Moje plany zmieniają się na bieżąco – podkreśliła. 

Posłuchaj

8:07
Adelina Borets: jest za późno, żeby wyjeżdżać (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

PolskieRadio na bieżąco relacjonuje wydarzenia z objętej wojną Ukrainy. Więcej informacji można znaleźć na portalu polskieradio.pl.

***

Audycja: Program specjalny
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Daga Gregorowicz (wokalistka), Adelina Borets (reżyser)
Data emisji: 26.02.2022
Godziny emisji: 10.46, 10.53, 11.45

zch

Polecane