Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Kilkuminutowe aktualności po ukraińsku są emitowane dwa razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00 i 17.00 – na falach UKF oraz długich (na częstotliwości 225 kHz), które swoim zasięgiem obejmują całe terytorium Ukrainy. 

LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI NA FALACH UKF

– W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również do słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samym przestrzeń informacyjną Ukrainy oraz cały obszar euroatlantycki przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora – mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej na falach Programu 1 Polskiego Radia będzie informował o aktualnej sytuacji na froncie walki Ukraińców z agresorem, wsparciu Polski oraz jej sojuszników z NATO i UE dla Ukrainy, współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych – w celu wspierania ukraińskiego społeczeństwa. W audycjach słuchacze będą informowani również o operacjach bądź przygotowaniu do takich operacji agentury rosyjskiej mających na celu destabilizację sytuacji politycznej i gospodarczej w państwach członkowskich NATO, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki Sojuszu. Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej stale będzie monitorował wszelkie publikacje wpisujące się w projekty dezinformacyjne aparatu propagandowego Putina, realizowane zarówno na terytorium zaatakowanej Ukrainy, jak i wolnego świata, i bezpośrednio zagrażające fundamentalnym interesom bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 

УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat jest obecna na ukraińskim rynku medialnym. Od 2016 roku audycje tej sekcji słychać na terytorium całej Ukrainy na częstotliwościach Hromadskiego Radia – rozgłośni powstałej wysiłkiem ukraińskich dziennikarzy na fali zrywu Rewolucji Godności 2013-2014. Codzienna efektywna współpraca między dziennikarzami Polskiego Radia S.A. oraz ukraińskimi partnerami z Hromadskiego Radia i innych ukraińskich mediów, a także kontrakt ze słuchaczami w najbardziej odległych zakątkach Ukrainy, gdzie dziś trwają walki – pozwoliły wypracować stały i wiarygodny mechanizm przekazywania informacji z Ukrainy do Polski oraz z Polski do Ukrainy. 

Polskie Radio/ho/pr

Polecane