Mechanizm warunkowości i orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mechanizm warunkowości i orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie ws. skargi PolskiFoto: Shutterstock/nitpicker

– Mechanizm warunkowości wiąże kwestię unijnych funduszy z praworządnością. Omawiając zagadnienie, należy cofnąć się do 2020 roku, gdy dyskutowano nową, siedmioletnią perspektywę finansową Unii Europejskiej – powiedział Michał Strzałkowski, i zaprosił na "Klub Trójki".

– Zgodnie z ustaleniami szczytu Unii Europejskiej Polska i Węgry złożyły skargę. Do czasu jej rozpatrzenia mechanizm nie był stosowany – podkreślił prowadzący audycję. 

16 lutego Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

Co dla Polski oznacza orzeczenie? 

– Wyrok TSUE dał w tej chwili podstawę prawną do uruchomienia mechanizmu wstrzymywania funduszy europejskich, czyli sankcjonowania krajów, które Komisja Europejska podejrzewa o łamanie europejskich wartości. W tej chwili rozpocznie się procedura implementacji tego rozporządzenia w praktyce. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku tygodni Węgry i Polska mogą zostać tymi krajami, które jako pierwsze będą testować ten mechanizm. Domagają się tego Parlament Europejski oraz Komisja Europejska, która ustami swoich przedstawicieli potwierdza wszczęcie takiej procedury – powiedział w Trójce profesor Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Tym samym przechodzimy do kolejnego etapu: blokowania funduszy Europejskiego Funduszu Odbudowy dla Polski i Węgier – dodał gość "Klubu Trójki". 

Mechanizm warunkowości

Przypomnijmy, że sędziowie Trybunału Sprawiedliwości uznali, że mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej. Jak podkreślają, zachowuje on tym samym spójność z procedurą ustanowioną w unijnym traktacie i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii. Co więcej, zapisy te szanują zasadę pewności prawa.

Europejscy sędziowie stwierdzili, że procedurę przewidzianą w przepisach można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać, że w danym państwie doszło do naruszeń zasad państwa prawa, ale przede wszystkim - że naruszenia te wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii, lub na ochronę jej interesów państwowych. Argumentacja ta stanowi odpowiedź na zarzuty podnoszone przez Polskę.

Posłuchaj

48:32
Mechanizm warunkowości i orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 16.02.2022
Godzina emisji: 21.09

IAR/zch

Polecane