Co wieczorową porą objawia się w Toruniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co wieczorową porą objawia się w Toruniu
Bareja wieczorową porą. Teatr im. W. Horzycy w ToruniuFoto: mat. prasowe

W toruńskim teatrze im. Wilama Horzycy rekordy powodzenia bije przedstawienie "Bareja wieczorową porą", jak słusznie można przypuszczać, odwołujące się do komedii Stanisława Barei. Jednak, jak twierdzi gość Katarzyny Cygler, w tym spektaklu jest też coś więcej.

  • Stanisław Bareja nakręcił 11 filmów fabularnych (m.in. "Poszukiwany, poszukiwana", Brunet wieczorową porą", Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś"), trzy seriale ("Kapitan Sowa na tropie", "Alternatywy 4", "Zmiennicy")
  • Przedstawienie "Bareja wieczorową porą" miało premierę 18 grudnia 2021 r. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Jego reżyserem jest Łukasz Czuj, a scenariusz stworzyli Łukasz Czuj i Michał Chludziński. Ten drugi napisał także teksty piosenek

To będzie statek na miarę naszych możliwości!

Jest gorący lipiec roku 1980, schyłek gierkowskiej dekady. Prezes Klubu Morskiego Ryszard "Och!" Ochódzki wpada na genialny plan, który pozwoli mu w końcu odbić się od dna. Rozpoczynają się przygotowania do budowy wielkiego statku, który odmieni losu klubu, ale też zmieni Toruń. Korowód barwnych postaci bierze udział w kolejnych groteskowych wydarzeniach, miotając się pomiędzy górnolotnymi ideami, manią wielkości i wiarą, że „jakoś to będzie” a twardym zderzeniem z rzeczywistością. Toruńskie ulice toną w oparach absurdu, miastem zawładnęło szaleństwo, które mamy zapisane w narodowym DNA... Tak pokrótce przedstawia się fabuła muzycznego spektaklu, w którym brzmi aż 29 piosenek.

Stan umysłu, który nie przemija

- Oprócz tego, że jest to komedia muzyczna, która rozgrywa się w Toruniu w lipcu 1980 roku, pokazujemy, że świat, jaki Bareja dostrzegł i opisał w PRL, jest dużo poważniejszy, niż nam się pierwszy rzut oka wydaje. Niesie ze sobą dużo więcej treści, niż zwykliśmy sądzić - mówi Michał Chludziński, współscenarzysta i autor tekstów piosenek do spektaklu "Bareja wieczorową porą". - A poza tym, jak się okazuje ostatnio, jest to świat i stan umysłu absolutnie w Polsce nieprzemijający - dodaje.

Przeczytaj także


- Bareja nie był tylko, jak niektórzy twierdzą, "kronikarzem czasów komuny" ani nie tworzył, jak twierdzą inni, filmów paradokumentalnych. Jego filmy ukazują i zawierają w sobie pewne fundamentalne prawa, które były aktualne za PRL-u, są aktualne dzisiaj i pewnie będą aktualne za lat 20 - tłumaczy Trójkowy gość. - Dostrzegł w ludziach pewien niezmienny zasób cech, które są - przynajmniej w Polsce - absolutnie nieprzemijające. I tego mi brakuje w naszych współczesnych komediach.

"Bareja wieczorową porą" | teaser #02/YouTube Teatr Horzycy


Posłuchaj

5:14
"Bareja wieczorową porą" w toruńskim teatrze (Trójka do południa)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Chludziński (współscenarzysta, autor tekstów piosenek spektaklu "Bareja wieczorową porą")
Data emisji: 14.02.2022
Godziny emisji: 11.37

pr

Polecane