NASA zbuduje dmuchaną bazę na Księżycu. Załogowa misja coraz bliżej.
2023-11-08, 12:11 | aktualizacja 2023-11-08, 21:11
Amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje załogową misję Artemis II. W jej ramach czworo astronautów obleci Księżyc i sprawdzi działanie statku Orion. Jak podkreślają naukowcy, misja utoruje drogę do wyczekiwanego lądowania człowieka na Księżycu. NASA ogłosiła także, że zamierza zbudować tam dmuchaną bazę. Na czym ma polegać projekt?
- Lądowanie na powierzchni Księżyca zaplanowane zostało w rejonie południowego bieguna.
- Kolejna faza zakłada wybudowanie stacji orbitalnej Gateway wraz z modułem mieszkalnym. Platforma ma stanowić technologiczną możliwość długoterminowego podtrzymania życia poza niską orbitą okołoziemską.
- Nadmuchiwane elementy konstrukcyjne mogą okazać się kluczowe przy realizowaniu ambitnego planu zbudowania stałej bazy na Księżycu. Amerykańska agencja kosmiczna szuka inspiracji i ogłosiła specjalny konkurs.
Dmuchane elementy są kompaktowe. Często parę razy lżejsze niż te tradycyjne. Jak podkreślają naukowcy, każda misja kosmiczna wymaga kompromisów w zakresie ciężaru ładunku i potrzebnego rakiecie paliwa. Z tego powodu elementy dmuchane wydają się wyjątkowo atrakcyjne.
Baza NASA na Księżycu - dmuchana i lekka
Zgodnie z założeniami na Księżycu mają powstać moduły i habitaty, w których będą mogli żyć astronauci. NASA liczy jednak na znacznie więcej i zakłada, że koncepcja nadmuchiwanych elementów może odnosić się również m.in. do wież technicznych, suwnic czy anten komunikacyjnych. Jak podkreślają specjaliści pracujący nad misją, mile widzianymi składnikami projektów są też tzw. miękkie roboty, śluzy czy tymczasowe schronienia w razie niebezpieczeństwa.
- Łajka. Pies, który poleciał w kosmos
- Nowe zdjęcia Io - jednego z księżyców Jowisza
- Pierwsza taka misja NASA. Co udało się sprowadzić na Ziemię?
Posłuchaj
Sieć baz i program badawczy
W jednej z rozmów Jim Free, zastępca administratora NASA, przekazał, że agencja wraz z międzynarodowymi partnerami może zbudować nawet kilka baz na powierzchni Księżyca. Jak dodał, powodzenie planów zależy jednak od sukcesu lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. W przyszłości NASA chciałaby posiadać kilka obiektów. Dzięki rozproszeniu jednostek możliwe będzie zmaksymalizowanie uzyskiwanych efektów naukowych i eksploracji terenu. Jak podaje Agencja, dodatkowe placówki miałyby być potencjalnie wniesione przez międzynarodowych partnerów, takich jak agencje: europejska, kanadyjska czy japońska.
NASA's BIG Idea Challenge/ NASA STEM
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 8.11.2023
Godzina emisji: 10.22
PAP/zch