Kaszebsci teater, czyli Kaszuby mniej znane w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kaszebsci teater, czyli Kaszuby mniej znane w TPK
KaszubyFoto: Janusz Lipiński/Shutterstock.com

Z czego słyną Kaszuby? Ze swojej skomplikowanej historii, z nie do końca zrozumiałego języka oraz uroków krajobrazu. Potrafimy wymienić parę nazwisk słynnych Kaszubów, ale o teatrze działającym w tej części Pomorza niepochodzący z tamtych rejonów raczej nie słyszeli. Ukazała się książka, opowiadająca o fenomenie kaszubskiego teatru.

Teatr Kaszubski stał się pretekstem do spotkania z autorem książki profesorem Danielem Kalinowskim oraz z dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomaszem Fopke, który był już naszym przewodnikiem podczas kaszubskiej nocy wigilijnej.

Profesora Daniela Kalinowskiego gościliśmy w audycji po raz pierwszy. Jest on osobą aktywną na wielu polach, nie tylko w roli badacza kultury. Daniel Kalinowski to profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz członek Komisji Kaszubskiej PAU, Rady Języka Kaszubskiego oraz redaktor czasopisma "Acta Cassubiana". Ponadto profesor Kalinowski interesuje się m.in. kulturą buddyjską w tradycji polskiej oraz motywami żydowskimi w literaturze. Redaguje także serię wydawniczą "Wielkie Pomorze". 

"Teatr Kaszubski. Fenomen, formy, środowisko"

Korzystając z pretekstu, jakim stała się książka "Teatr Kaszubski. Fenomen, formy, środowisko" autorstwa profesora Daniela Kalinowskiego, zapytaliśmy naszego gościa o rdzenną kulturę Kaszub oraz o współczesność tej krainy. Wielu z nas odwiedza ją przecież podczas wakacyjnych wyjazdów. Jak ma się do tego historia teatru kaszubskiego? 

Warto dodać, że teksty zawarte w książce zostały przełożone na język kaszubski. Autorem tłumaczenia jest Dariusz Majkowski. Pozycja została bogato ilustrowana i opatrzona przypisami.

Okładka książki "Teatr Kaszubski. Fenomen, formy, środowisko” Okładka książki "Teatr Kaszubski. Fenomen, formy, środowisko" 

 "Morze/Port/Miasto"

Na rozpoczęcie piątkowego spotkania w "Trójce pod Księżycem", połączyliśmy się z Gdynią. 10 lutego miasto obchodziło swoje urodziny. Sto lat temu, w 1922 roku, Sejm przyjął ustawę o budowie portu morskiego w Gdyni, co cztery lata później doprowadziło do nadania miejscowości praw miejskich. Z tej okazji w Muzeum Miasta Gdyni została otwarta wystawa pt. "Morze/Port/Miasto". Naszym gościem będzie jedna z kuratorek – Anna Orchowska-Smolińska.

Plakat wystawy "Morze/ Port/ Miasto" Plakat wystawy "Morze/Port/Miasto", mat. prom.

"Świat na głowie. Wariacja Szekspirowska"

Na zakończenie połączyliśmy się z przeciwległym krańcem Polski. W legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej 11 lutego widzowie zapoznają się z Szekspirem… bez słów. Spektakl nosi nazwę "Świat na głowie. Wariacja Szekspirowska". Naszym gościem była Małgorzata Bulanda, autorka scenografii i kostiumów. 

Plakat spektaklu "Świat na głowie. Wariacja Szekspirowska"
Plakat spektaklu "Świat na głowie. Wariacja Szekspirowska",

Posłuchaj

1:55:13
Kaszebsci teater, czyli Kaszuby mniej znane w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 0.04

Polecane