Skocznie narciarskie w Warszawie. Kiedyś było ich kilka [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skocznie narciarskie w Warszawie. Kiedyś było ich kilka  [POSŁUCHAJ]
Rozbiórka skoczni narciarskiej przy ul. Czerniowieckiej na Mokotowie w Warszawie (grudzień 2010)Foto: PAP/Paweł Kula

Większość z nas z zapartym tchem śledziła zmagania polskich skoczków podczas rywalizacji w ramach Zimowych Igrzysk Beijing 2022. We wtorek 8 lutego brązowy medal zdobyty na skoczni normalnej odebrał Dawid Kubacki. Jednak mało który z fanów tego sportu wie, że przed laty w Warszawie były aż trzy skocznie narciarskie. Największa, pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie pokrytych niemieckim igielitem, powstała na Skarpie Warszawskiej, tuż obok domu generała Jaruzelskiego. To właśnie tam trenował między innymi mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

– Oczywiście, skakałem na tej skoczni. Skakała tam kadra polskich skoczków. Po prostu musieliśmy tam być. Taki konkurs odbywał się co roku na siłę – wspomina Fortuna. – Gdybym powiedział, że nie jadę na to zgrupowanie, znowu by mnie zawiesili, bo zawieszali mnie co chwilę i za byle co – śmieje się olimpijczyk.

– Zdarza mi się w tym rejonie prowadzić spacery. Kiedy mówię o skoczni, ludzie pytają: skocznia? W Warszawie? Skąd ona się tu wzięła? – mówi Arkadiusz Żołnierczyk, varsavianista. 


Posłuchaj

14:10
Warszawskie skocznie narciarskie. Jaka jest ich historia? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Idea wybudowania skoczni narciarskiej w stolicy narodziła się w związku z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który miał odbyć się w 1955 roku. Prace ruszyły jeszcze w tym samym roku, a obiekt zaprojektował Jeremi Struchacki. Z uwagi na problemy natury geologicznej obiekt oddano do użytku dopiero we wrześniu 1959 roku. Rozegrano wówczas dwudniowy konkurs, w którym wystąpiła ówczesna polska kadra narodowa. Najczęściej skocznia była areną zmagań treningowych, choć odbywały się na niej także zawody. 


Skocznia narciarska w Warszawie na Służewiu, rok 1960, fot. Zbyszko Siemaszko/NAC Skocznia narciarska w Warszawie na Służewiu, rok 1960, fot. Zbyszko Siemaszko/NAC

Punkt konstrukcyjny skoczni wynosił 38 m, zaś wysokość wieży startowej – 35 m. Najwyższy taras rozbiegowy miał długość 55,5 m, a wybieg – 70 m. W sumie całkowita wysokość skoczni wynosiła 54 m, a jej długość – 120 m. Zawody mogło oglądać ok. 7 tys. widzów. Za najdłuższy skok w historii obiektu często uznaje się wyczyn Janusza Dudy – poleciał on na odległość 48 m. Jednak jako oficjalny rekord podaje się skok Antoniego Łaciaka, który osiągnął 40,5 m. 

Jeszcze na początku lat 90. była miejscem treningów Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Mimo że ta skocznia od wielu lat nie istnieje, w okolicy sporo obiektów (działki, sklepy) wciąż ma w swojej nazwie "skocznię". 


Skocznia narciarska w Warszawie  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Skocznia narciarska w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

***

Tytuł reportażu: Skok do przeszłość
Autor reportażu:
 Jakub Tarka
Data emisji: 
9.02.2022 
Godzina emisji: 
18.40


Polecane