Literacka podróż po północnym Mazowszu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literacka podróż po północnym Mazowszu
Karoli & Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w Krakowie Foto: Domena publiczna/CC0

Rok 2022 śmiało można nazwać rokiem literatury polskiej - to dzięki uchwałom Sejmu Rok Marii Konopnickiej, ale również Rok Romantyzmu Polskiego. Geograficznie oba te wątki łączy północne Mazowsze. Tam, w niewielkiej odległości od siebie, znajdują się trzy ważne dla polskiej literatury miejsca: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz, niejako pomiędzy nimi, Ciechanów – ważne miejsce dla myśli pozytywistycznej w Polsce.

  • Uważa się, że polski romantyzm rozpoczął się dokładnie 200 lat temu, wydaniem w Wilnie w 1822 roku tomiku poezji Adama Mickiewicza "Ballady i romanse"
  • 180 lat temu, 23 maja 1842 roku, urodziła się Maria Konopnicka. Jej najmłodszy syn, Jan, dzierżawił młyn na rzece Łydyni w Ciechanowie. Pisarka często i chętnie go odwiedzała, pisząc swoim wnukom bajki
  • Muzeum Romantyzmu w Opinogórze jest ulokowane w dawnym majątku Krasińskich, gdzie wychowywał się i bardzo chętnie i często przebywał Zygmunt Krasiński. Choć zmarł w Paryżu, jego zwłoki zostały przetransportowane i pochowane w opinogórskim kościele
  • Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie mieści się m.in. w willi "Krzewia", gdzie przez blisko ćwierć wieku mieszkał Aleksander Świętochowski, czołowy ideolog i jeden z głównych twórców pozytywizmu

Krasiński w Opinogórze

Obecnie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to kompleks pałacowo-parkowy, w którego skład wchodzą: neogotycki pałac/zameczek, dwór z początku XX w. znajdujący się w miejscu dawnego dworu, dawna oficyna dworska, dom z podcieniami oraz park o powierzchni 21 ha.

– Muzeum w Opinogórze powstało w 1961 roku i miało być poświęcone Zygmuntowi Krasińskiemu, trzeciemu wieszczowi narodowemu, ale to nie były czasy najlepsze dla muzealnictwa w ogóle. W końcu wymyślono formułę, że będzie to Muzeum Romantyzmu Polskiego, gdyż nie można było go poświęcić Krasińskiemu, który był hrabią, umarł z krzyżem w ręku, a na dodatek był bardzo antyrosyjski – tłumaczy Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. – Zameczek, obecnie po renowacji, odbudowie i generalnej konserwacji, jest poświęcony Zygmuntowi Krasińskiemu. Natomiast oficyna jest poświęcona rodowi Krasińskich i epoce napoleońskiej, bowiem Wincenty Krasiński, ojciec poety, był dowódcą pułku szwoleżerów, Gwardii Cesarskiej Napoleona – opisuje.

Konopnicka w Ciechanowie

– Maria Konopnicka łączyła dwie epoki: romantyzm, w którym się urodziła, i pozytywizm, w którym tworzyła. Współpracowała z Władysławem Mickiewiczem, wnukiem Adama, który mieszkał w Paryżu, oraz współpracowała z Adamem hrabią Krasińskim, wnukiem Zygmunta, ordynatem Opinogóry - opowiada Teresa Kaczorowska, autorka książki „Maria Konopnicka i Ziemia Ciechanowska”. – Dzięki znajomości z hrabią Krasińskim sprawiła, że jej najmłodszy syn, Jan, wydzierżawił młyn na rzece Łydyni w Ciechanowie, a później zakupił posiadłość w Przedwojewie – 300 ha z dworem – dzisiaj trzy km od miasta – wskazuje.

Przeczytaj także


– Maria bardzo się z tego cieszyła, bo urodzona w szlacheckich dworach, mimo że sama była w rozjazdach, chciała, aby jej rodzina miała siedlisko i przynajmniej święta mogła spędzać wspólnie. I w tym jej ukochanym Przedwojewie jej najmłodszy syn, jak go nazywała "najzacniejszy Jan", będzie się opiekował całą rodziną – dodaje. – Mało tego, mimo że żyła w separacji z mężem Jarosławem Konopnickim, to on też ostatnie lata spędził w Ciechanowie.


Posłuchaj

49:12
Romantyzm, pozytywizm, Krasiński, Konopnicka, Ciechanów (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Gość: Teresa Kaczorowska (autorka książki „Maria Konopnicka i Ziemia Ciechanowska”), Roman Kochanowicz (dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze)
Data emisji: 8.02.2022
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane