Kolejowa loteria

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolejowa loteria
Foto: SXC

Podróżowanie koleją to ostatnio jedna wieka loteria. Nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich warunkach dotrzemy do celu.

Posłuchaj

Kolejowa loteria
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem Karola Trammera z dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn” chaos na kolei nie pojawił się nagle. Jego przyczyną była próba koordynacji rozkładów jazdy pomiędzy różnymi przewoźnikami, której podjął się Urząd Transportu Kolejowego.

Trwało tak długo, że wydrukowano już nowe rozkłady jazdy, a faktycznie rozmowy w tej sprawie jeszcze nie zostały zakończone. – W efekcie wiele pociągów, które były uwzględnione rozkładach jazdy nie pojawiło się na torach albo pojawiły się w innych relacjach, bądź w innych terminach – powiedział.  

Jego zdaniem podczas tych rozmów, Urząd Transportu Kolejowego preferował spółkę Inter City kosztem Przewozów Regionalnych, na której chciał wymusić rezygnację z tanich połączeń.

Dodał, że rząd i samorządy nie kontrolują takze sposobu w jaki kolei wydaje dotacje państwowe. Do tego tabor kolejowy jest stary i wyeksploatowany. Ostatnio wyszło też  na jaw, że z powodów oszczędnościowych spółka Inter City nie przeprowadzała obowiązkowych przeglądów technicznych wagonów.   

- Na razie jesteśmy skazani na to jak jest. Poprawy na kolei nie należy spodziewać się przynajmniej w perspektywie roku  – powiedział Marcin Kamola, analityk z Zespołu Ekspertów Doradców Gospodarczych Tor. Przypomniał, że w ostatnim miesiącu tylko co siódmy pociąg Inter City dojechał do celu punktualnie. Jego zdaniem poprawa sytuacji może nastąpić dopiero w roku 2012, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona dogłębna reforma rozkładu jazdy.

- Nikt nie jest zadowolony z sytuacji na kolei i trzeba to zmienić – mówił Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO,  przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Jego zdaniem chaos na kolei był wynikiem braku koordynacji rozkładów jazdy oraz złego przygotowania do zimy. Dodał, że zaniedbania są potężne, ale są już środki na modernizację linii kolejowych i zakup nowego taboru.

A audycji wypowiadali się także Stanisław Biega z Centrum Zrównoważonego Transportu, Michał Beim z Instytutu Sobieskiego, Tomasz Domżalski z portalu kolej.pl.

Aby wysłuchać rozmowy "Kolejowa loteria", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 12.05. Zapraszamy.

 

(miro)  

 

Polecane