Trójka na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Zbigniew Bródka kończy olimpijską karierę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Zbigniew Bródka kończy olimpijską karierę
Piotr MichalskiFoto: PAP/Grzegorz Momot

Kilka razy dziennie najświeższe informacje, relacje i ciekawostki, wejścia na żywo w audycjach i serwisach, a także raporty podsumowujące w weekendy – tak w Trójce relacjonujemy to, co dzieje się podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. 

Program 3 Polskiego Radia zaprasza słuchaczy do "Studia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022" o godz. 7.40 i 16.20 (poniedziałek-piątek) oraz o godz. 8.20 i 17.50 (soboty) i o godz. 9.05 (niedziele 6, 13 i 20 lutego). Trójkowe raporty z Pekinu pojawią się również w niedziele: 13 i 20 lutego w "Trzeciej stronie medalu" (ok. godz. 17.15). Bieżące informacje z zimowych igrzysk olimpijskich obecną są także codziennie w serwisach sportowych Trójki.

Sobota, 19 lutego

Przedostatni dzień Igrzysk w Pekinie upływa pod znakiem łyżwiarstwa szybkiego. Mistrz Olimpijski z Soczi w łyżwiarstwie szybkim na 1500m, Zbigniew Bródka kończy olimpijską karierę. Polak pożegnał się występem w wyścigu ze startu wspólnego. Waleczne Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek również dostarczyły wielkich emocji. Magdalena Czyszczoń zajęła 10. pozycję.

Posłuchaj

7:17
Studio igrzysk olimpijskich w Trójce – Pekin 2022 19 lutego godz. 8:16
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piątek, 18 lutego

W piątek w igrzyskach w Pekinie wystąpiło troje Polaków. Panczeniście Piotrowi Michalskiemu do brązowego medalu na 1000 m zabrakło zaledwie 0,08 s. W tej konkurencji Damian Żurek był 13. Monika Hojnisz-Staręga w biathlonie na 12,5 km ze startu wspólnego zajęła 27. miejsce.

Pochodzący z Sanoka 25-letni Michalski urósł do miana bohatera polskiego ekipy olimpijskiej, ale i zarazem największego pechowca. Wcześniej w National Speed Skating Oval w stolicy Chin był piąty na 500 m, a od podium dzieliło go jeszcze mniej, bo 0,03 s.

Polak do ostatniego biegu mógł mieć nadzieje, że tym razem będzie wśród trójki medalistów. Michalski startował w czwartym wyścigu i czasem 1.08,56 objął prowadzenie.


Posłuchaj

6:00
Piątkowe zmagania Moniki Hojnisz-Staręgi, Piotra Michalskiego i Damiana Żurka na zimowych igrzyskach w Pekinie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czwartek, 17 lutego

Dzisiaj dominowały konkurencje łyżwiarskie. Ekaterina Kurakowa, urodzona w Moskwie reprezentantka Polski w jeździe figurowej, po słabiej wykonanym programie krótkim zajmowała zaledwie 24. miejsce. Dzisiaj nasza zawodniczka znakomicie zaprezentowała się w programie dowolnym, w efekcie awansowała i zajęła ostatecznie 12. miejsce.

Gorzej zaprezentowały się nasze łyżwiarki szybkie. W biegu na 1000 metrów Karolina Bosiek zajęła 17. miejsce, a Andżelika Wójcik - 20.

Tymczasem w hokeju kobiet złoty medal zdobyły Kanadyjki, pokonując w finale drużynę amerykańską 3:2. Brąz wywalczyły reprezentantki Finlandii.


Posłuchaj

5:50
Studio igrzysk olimpijskich w Trójce – Pekin 2022 17 lutego godz. 16:17
+
Dodaj do playlisty
+

 

Środa, 16 lutego

Izabela Marcisz i Monika Skinder zajęły dziewiąte miejsce w finale drużynowego sprintu techniką klasyczną w biegach narciarskich. Sensacyjnie złoto wywalczyły Niemki, przed Szwedkami i reprezentantkami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Z kolei Natalia Maliszewska i Kamila Stormowska odpadły w ćwierćfinale rywalizacji olimpijskiej w short tracku na 1500 m. Złoty medal w tej konkurencji zdobyła reprezentantka Korei Południowej Minjeong Choi, która powtórzyła sukces z igrzysk w Pjongczangu.

Wtorek, 15 lutego

Norweg Joergen Graabak został mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej. Srebrny medal wywalczył jego rodak Jens Luraas Oftebro, a trzeci był Japończyk Akito Watabe. Rywalizacja rozstrzygnęła się po pasjonującym finiszu. Grabaak wyprzedził o 0,4 sek. Oftebro i o 0,6 sek. Watabe. Prowadzący po skokach Norweg Jarl Magnus Riiber, już na początku biegu na 10 km, pomylił trasę i szybko stracił przewagę wywalczoną po pierwszej konkurencji, ostatecznie kończąc zawody na 8. miejscu. Reprezentanci Polski po skokach zajmowali odległe miejsca  Szczepan Kupczak był 30., a Andrzej Szczechowicz 45. W końcowej klasyfikacji Kupczak spadł jeszcze niżej i zajął 35. miejsce, a Szczechowicz nie zdołał awansować i dobiegł do mety na 45. pozycji.


Poniedziałek, 14 lutego

Polscy skoczkowie narciarscy – Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch – zajęli szóste miejsce w konkursie drużynowym igrzysk olimpijskich w Pekinie. Złoty medal zdobyli Austriacy, srebrny Słoweńcy, a brązowy Niemcy.

Biało-czerwoni uzyskali na skoczni w Zhangjiakou łącznie 880,1 pkt, z dużą stratą do podium. Nota Austriaków to 942,7 pkt, Słoweńców – 934,4, a Niemców – 922,9. Ci ostatni wygrali brąz z Norwegami zaledwie o 0,8 pkt. Piąte miejsce zajęła Japonia – 882,8 pkt. Triumfatorzy skakali w składzie Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hoerl i Manuel Fettner. Do finałowej serii nie awansowały Czechy, Stany Zjednoczone i Chiny. Rywalizacja odbywała się w dość trudnych warunkach, przy zmiennym wietrze i silnym mrozie. To ostatnia konkurencja w skokach narciarskich podczas tegorocznych igrzysk. 

Posłuchaj

5:02
Konkurs drużynowy w skokach narciarskich. Polacy na szóstym miejscu (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niedziela, 13 lutego

Monika Hojnisz-Staręga zajęła dziewiąte miejsce w olimpijskim biegu biathlonistek na 10 km na dochodzenie. Złoty medal – już trzeci na igrzyskach w Pekinie – zdobyła Norweżka Marte Olsbu Roeiseland. Druga była Szwedka Elvira Oeberg, a trzecia rodaczka triumfatorki Tiril Eckhoff.

Panczenistka Kaja Ziomek, która zajęła dziewiąte miejsce na 500 m, przyznała, że liczyła na więcej. 24-letnia Polka startowała w stolicy Chin w przedostatniej parze razem z Amerykanką Erin Jackson, która zdobyła złoty medal.

O tych i innych zmaganiach, które obserwowaliśmy przez ostatni tydzień podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, mówili Adam Malecki i Robert Grzędowski w audycji "Trzecia strona medalu". 


Posłuchaj

48:15
Polacy na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie – podsumowanie mijającego tygodnia, część 1 (Trzecia Strona Medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

47:55
Polacy na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie – podsumowanie mijającego tygodnia, część 2 (Trzecia Strona Medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sobota, 12 lutego

Sobotnie popołudnie w Trójce upłynęło nam pod znakiem wielkich emocji. Skoczek narciarski Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w konkursie na dużym obiekcie. Złoty medal zdobył Norweg Marius Lindvik. Drugi był mistrz olimpijski ze skoczni normalnej Japończyk Ryoyu Kobayashi, a trzeci Niemiec Karl Geiger.

Po pierwszej serii prowadził Kobayashi, który wynikiem 142 m ustanowił rekord obiektu. Japończyk miał 2,2 pkt. przewagi nad Lindvikiem, który skoczył 140,5 m, oraz 6,3 nad Słoweńcem Timim Zajcem  138,5 m. Stocha (137,5 m) od lidera dzieliło 6,7 pkt i zaledwie 0,4 od Zajca.

– Zrobiłem, co mogłem. Żal mi tylko, że nie było mnie stać na więcej. Tego mi najbardziej szkoda. Zdaję sobie sprawę, że miejsca, które tu zajmuję, są bardzo dobre i wielu zawodników chciałoby być na moim miejscu, ale ja naprawdę poświęciłem bardzo dużo i chciałem, aby się to inaczej skończyło. Muszę to zaakceptować. To, co się dzisiaj wydarzyło, nie przysłoni mi miłości do skakania, ale serce mi krwawi – powiedział Stoch ze łzami w oczach. 

Geiger na półmetku był szósty, ale 138 m w drugiej próbie ze skróconego rozbiegu od razu oznaczało, że będzie się liczył w walce o medale. Stoch osiągnął 133,5 m i do Niemca zabrakło mu 4,1 pkt.

Zawodnicy na skoczni w Zhangjiakou stworzyli świetne widowisko. Wiatr nie utrudniał zadania i rywalizacja toczona była w takich samych dla wszystkich warunkach. 

O rywalizacji skoczków na igrzyskach w Pekinie na żywo opowiadał nam Dariusz Urbanowicz. W studiu Trójki towarzyszył mu Krzysztof Łoniewski.


Posłuchaj

1:40:54
Skoki narciarskie: Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w konkursie na dużym obiekcie (Studio igrzysk olimpijskich w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Piątek, 11 lutego

Ćwierćfinał short tracku na 1000 m z udziałem Natalii Maliszewskiej zakończył się dramatem: polska łyżwiarka upadła na ostatnim okrążeniu, po próbie zaatakowania rywalki po wewnętrznej. – Nie wiem, co mam powiedzieć. Nic się nie złożyło tak, jak chciałam. Miałam dosłownie jeden trening pomiędzy startami, była tylko jakaś regeneracja przed biegiem i trzeba było jechać – mówiła zrozpaczona zawodniczka w rozmowie z Robertem Skrzyńskim. – Nie pamiętam, kiedy ostatnio tyle razy płakałam. Na te igrzyska przygotowywałam się nie przez cztery, ale przez 15 lat – dodała.

Tymczasem polscy skoczkowie w pełnym, czteroosobowym składzie przeszli, a raczej przeskoczyli, przez kwalifikacje na dużej skoczni. Najwyższą, ósmą lokatę wywalczył Kamil Stoch, Dawid Kubacki był 22., Piotr Żyła – 27., a Paweł Wąsek – 37. Jak Polacy "polecą" w konkursie, przekonamy się już w sobotę.

Należy też odnotować 26. miejsce Maryny Gąsienicy-Daniel w supergigancie.


Posłuchaj

7:31
Studio igrzysk olimpijskich w Trójce – Pekin 2022 11 lutego godz. 16:17
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czwartek, 10 lutego

Kolejny dzień XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich bez medali dla Polaków, ale czy na pewno bez sukcesów? Izabela Marcisz zajęła 29. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Niegdyś na tym dystansie Justyna Kowalczyk była bezkonkurencyjna, dzisiaj trenuje (poza kadrą) 21-letnią zawodniczkę, która  jak się okazało  wypadła najlepiej ze wszystkich Polek. Marcisz zbiera doświadczenia, jeszcze się uczy i wszystko, co najlepsze, wciąż przed nią.

Z kolei polscy saneczkarze zajęli doskonałe, ósme miejsce w sztafecie – niezwykle widowiskowej konkurencji, w której najpierw startuje saneczkarka, potem saneczkarz, a na końcu dwójka męska. – Jesteśmy pełni uznania: to najwyżej sklasyfikowana ekipa, która nie ma toru saneczkowego w swoim kraju. Polacy też nie mieli mechanika, więc wszystkim zajmuje się trener. To wszystko trochę na głowie stoi, ale mimo to mamy fajną, dziarską ekipę i trzeba im bić brawo – komentuje Dariusz Urbanowicz.


Posłuchaj

4:53
Studio igrzysk olimpijskich w Trójce – Pekin 2022 10 lutego godz. 16:17
+
Dodaj do playlisty
+

Środa, 9 lutego

Na start Natalii Maliszewskiej w kwalifikacjach short tracku na dystansie 1000 m czekała cała Polska. Tak naprawdę nie było wiadomo, czy Polka wytrzyma nerwowo po skandalu związanym z niedopuszczeniem jej do występu w biegach na dystansie 500 m, gdzie była jedną z faworytek. Na szczęście obawy okazały się niepotrzebne: łyżwiarka kontrolowała sytuację i pewnie wygrała swój bieg.

Teraz nasza zawodniczka ma dzień przerwy: walka o medale rozegrana zostanie w piątek, 11 lutego. W południe zaczną się ćwierćfinały, godzinę później półfinały, a kto zdobędzie złoto, powinniśmy dowiedzieć się chwilę przed godz. 14.

Niestety powrót Maliszewskiej na tor lodowy nie pomógł naszej reprezentacji w półfinale biegu sztafetowego na 3000 m – Polki zajęły trzecie miejsce. Do finału awansowały Holenderki i Chinki. O złoto będą też walczyć Kanadyjki i Koreanki.

Posłuchaj

4:54
Studio igrzysk olimpijskich w Trójce – Pekin 2022 9 lutego godz. 16:18
+
Dodaj do playlisty
+

Wtorek, 8 lutego

Za nami olimpijska rywalizacja w snowboardowym gigancie równoległym. Mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji zostali Czeszka Ester Ledecka oraz Austriak Benjamin Karl. W finale Ledecka wygrała z Austriaczką Danielą Ulbing, a Karl pokonał Słoweńca Tima Mastnaka. Brązowe medale wywalczyli Słowenka Gloria Kotnik i Rosjanin Wiktor Wild.

Polscy snowboardziści niestety znaleźli się poza strefą medalową. W ćwierćfinale Aleksandra Król przegrała z późniejszą mistrzynią olimpijską Ester Ledecką i została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Także na ćwierćfinale zakończył udział w igrzyskach Oskar Kwiatkowski, który przegrał z późniejszym wicemistrzem – Timem Mastnakiem. Polak został sklasyfikowany na siódmym miejscu. Na 1/8 finału udział w zawodach zakończył Michał Nowaczyk, który przegrał z Austriakiem Alexandrem Payerem i ostatecznie zajął dziewiąte miejsce. W kwalifikacjach odpadły Weronika Biela-Nowaczyk (22. miejsce) i Aleksandra Michalik (24. miejsce).


Posłuchaj

2:30
Sowboardowy gigant równoległy. Polscy snowboardziści poza strefą medalową (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Poniedziałek, 7 lutego

Polska zajęła piąte miejsce po pierwszej serii olimpijskiego konkursu drużyn mieszanych na normalnej skoczni w Zhangjiakou. Prowadzi Słowenia. Do finału nie awansowały ekipy Niemiec i Chin. Niemcy odpadli z rywalizacji po dyskwalifikacji za kombinezon Kathariny Althaus. 

Posłuchaj

5:07
Konkurs drużyn mieszanych w skokach narciarskich. Relacja Dariusza Urbanowicza (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła ósme miejsce w slalomie gigancie. Wygrała Szwedka Sara Hector, srebrny medal zdobyła Włoszka Federica Brignone, a brązowy  Szwajcarka Lara Gut-Behrami.

Blisko 28-letnia Polka ostatnie dwa sezony ma najlepsze w karierze. Regularnie punktuje w Pucharze Świata, a w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w swoim koronnym slalomie gigancie zajęła szóste miejsce. Sportową walkę Maryny Gąsienicy-Daniel relacjonował w audycji "Pora na Trójkę" Dariusz Urbanowicz.

Posłuchaj

5:42
Slalom gigant i ósme miejsce dla Maryny Gąsienicy-Daniel (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Skoczek narciarski Dawid Kubacki zdobył brązowy medal zimowych igrzysk olimpijskich na normalnym obiekcie w Zhangjiakou. Triumfował Japończyk Ryoyu Kobayashi (104,5 i 99,5 m – 275 pkt), a srebro przypadło Austriakowi Manuelowi Fettnerowi (102,5 i 104 m – 270,8 pkt). Kubacki (104 i 103 m) stracił do zwycięzcy 9,1 pkt. Kamil Stoch (101,5 i 97,5 m – 260,9 pkt), który na półmetku był trzeci, ostatecznie zakończył konkurs olimpijski na szóstej pozycji. 21. miejsce zajął Piotr Żyła (95 i 99 m – 245,5 pkt), a 26. – Stefan Hula (103 i 93,5 m – 237,8 pkt).

Posłuchaj

7:07
Skoki narciarskie Pekin 2022: Dawid Kubacki z brązowym medalem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane


Łącznie ponad 100 godzin transmisji, relacji, raportów i ciekawostek na sześciu antenach oraz specjalny internetowy serwis olimpijski – w taki sposób Polskie Radio, będące Oficjalnym Nadawcą Radiowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 – obsługuje zmagania na tamtejszych arenach. Transmisje i informacje ze stolicy Chin oprócz Trójki emitują także Jedynka, Czwórka i PR24, a audycje nawiązujące do rywalizacji podczas igrzysk pojawiają się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom.

Do Pekinu Polskie Radio wysłało osiem osób: dziennikarzy oraz jednego inżyniera dźwięku i emisji. Są to reporterzy: Sylwia Urban, Rafał Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik – inżynier i realizator techniczny. Na miejscu wspiera ich Tomasz Sajewicz – oficjalny korespondent Polskiego Radia w Chinach, który ma możliwość nadawania relacji spoza stref zamkniętych. Publiczny nadawca uruchomił w Pekinie własne studio emisyjne, dzięki czemu reporterzy Polskiego Radia relacjonują rywalizację sportowców bezpośrednio z aren i obiektów olimpijskich – m.in. skoczni, tras biegowych, biathlonowych i alpejskich oraz torów do jazdy szybkiej na lodzie itp.

Igrzyska można również śledzić w specjalnym, multimedialnym serwisie internetowym pekin2022.polskieradio24.pl (również: beijing2022.polskieradio24.pl), który wystartował 4 lutego, a więc w dniu rozpoczęcia igrzysk. Znajdują się w nim najnowsze doniesienia ze sportowych aren, tabele wyników, multimedia i sporo ciekawostek o polskich zawodnikach. Ponadto znaleźć tu można relacje dziennikarzy Polskiego Radia. Użytkownicy mogą też posłuchać specjalnych kronik olimpijskich z radiowej Jedynki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia 24. Na bieżąco dodawane są wywiady i relacje przeprowadzone przez wysłanników Polskiego Radia na igrzyskach w Pekinie. Pojawiły się tabela medalowa i terminarz igrzysk (z uwzględnieniem startów Polaków) oraz charakterystyka dyscyplin zilustrowana ciekawymi infografikami. Udostępnione są również archiwalne nagrania Polskiego Radia z poprzednich zawodów olimpijskich.

Pekin 2022: reprezentacja Polski i ekipa Polskiego Radia wyruszyły na igrzyska/Polskie Radio

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbywają się w dniach 420 lutego. Rozdanych zostanie 109 kompletów medali. Polska ekipa liczy 128 osób, w tym 57 zawodników – 30 kobiet i 27 mężczyzn – którzy reprezentują pięć polskich związków sportowych.

mat. prasowe/kr

Polecane