Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad
2022-01-30, 10:01 | aktualizacja 2022-01-31, 07:01
Mija tydzień, odkąd w wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W audycji "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk przywołała fragmenty archiwalnego wywiadu, którego artystka udzieliła w Trójce w 2018 roku, na trzy miesiące przed swoimi dziewięćdziesiątymi urodzinami.
Barbara Krafftówna i dywan w ogródku
Rozmowa Katarzyny Stoparczyk i Barbary Krafftówny z 22 września 2018 roku rozpoczęła się od nietypowego pytania prowadzącej: "Na co ma pani widok z okna?".
– Na przedszkole. To genialny widok. Przyznam się, że stałam z zapartym tchem, patrząc jak pracownicy – czterech tęgich, fajnych chłopów, niosą zielony dywan. Myślę sobie: "do czego ten dywan w ogródku?". Okazało się, że ten dywan to trawa. Tym sposobem Alicja w Krainie Czarów, która jest sprzężona w mojej świadomości, oglądała powstający w przedszkolu ogródek. Ogródek, który powstał w trzy kwadranse – odpowiedziała Barbara Krafftówna, odnosząc się do tytułu swojej biografii zatytułowanej "Krafftówna w krainie czarów", będącej zapisem rozmów z Remigiuszem Grzelą.
"Gdzie jest Basia?"
Barbara Krafftówna (właściwie Barbara Krafft-Seidner) urodziła się 5 grudnia 1928 w Warszawie jako najmłodsza z czwórki dzieci w rodzinie Tadeusza Kraffta i Józefy Saryszewskiej, która zajmowała się domem. Jak opowiadała w wywiadzie z Katarzyną Stoparczyk, była nieznośnym dzieckiem.
– Zawsze, gdy panowała cisza, padało nerwowe pytanie: "Gdzie jest Basia?". Mogłam być wtedy np. na strychu, wylewając konewką wodę na dach, żeby ta ściekała do rynny. Gdy w rynnie dzwoniła woda, rodzina i goście uznawali, że nie będzie żadnej przechadzki po obiedzie, bo deszcz pada.
Posłuchaj
Nie do podrobienia
Jedną z opowieści, która znalazła się w biografii "Krafftówna w krainie czarów" i która szczególnie wzruszyła autorkę audycji, jest ta o tacie, który traktował małą Barbarę jak małą damę i w Boże Narodzenie podarował jej puderniczkę. Inna jest o tym, gdy jako dziecko grała w swoich pierwszych domowych spektaklach, a ojciec wcielał się w rolę pazia królowej lub straży przybocznej. – Miał gigantyczna cierpliwość – wspominała aktorka.
W matce Barbara Krafftówna podziwiała przede wszystkim muzykalność (Józefa Saryszewska grała m.in. na skrzypcach i fortepianie) oraz dyscyplinę, która przekazywała swoim dzieciom. – To była dyscyplina wszelakiego rodzaju, dotycząca tego, jak się siedzi, jak się mówi, jak się stoi, jak się idzie. Wszystko to było pod jej okiem. Widziała, nie patrząc – opowiadała w archiwalnym wywiadzie. – Wydawałoby się, że to są pojedyncze egzemplarze na całym świecie, nie do podrobienia – mówiła o rodzicach.
Zapytana o to, jaką cenę zapłaciła za uprawianie tak wymagającego, trudnego i ekspansywnego zawodu, jakim jest aktorstwo, Barbara Krafftówna odpowiedziała: "Nie płaciłam żadnej ceny. Zawsze była to i jest wielka nagroda, wielka satysfakcja".
- "Słynęła z picia coca-coli". Tołoczko o Krafftównie;
- Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki";
- Barbara Krafftówna w słuchowisku "Wszystko w rodzinie" Marcina Trońskiego [POSŁUCHAJ].
Barbara Krafftówna (1928–2022)
W niedzielę 23 stycznia w Domu Artystów w Skolimowie zmarła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. W dorobku artystycznym miała dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych. Widzowie pamiętają ją z roli Honoraty w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies", zdaniem krytyków natomiast jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Leonardem Buczkowskim, Kazimierzem Kutzem oraz Stanisławem Bareją. Grała też wielkie role dramatyczne, jak tytułową w sztuce Witolda Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda" czy Laury w "Indyku" Sławomira Mrożka. Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w "Kabarecie Starszych Panów", a także "Pod Egidą" i "Frascati". Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji. W ubiegłym (2021) roku, podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Barbara Krafftówna obchodziła jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Aktorka zmarła w wieku 93 lat.
Krafftówna: nasz magiczny świat jest zagłuszany (Dwójka)/Polskie Radio
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Barbara Krafftówna (aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka) – nagranie archiwalne
Data emisji: 30.01.2022
Godzina emisji: 9.06
IAR/kr