"Hitlerowcy" kontra "Niemcy". Prawda historyczna w "Klubie Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Hitlerowcy" kontra "Niemcy". Prawda historyczna w "Klubie Trójki"
Tablica Tchorka przy ul. Działdowskiej w WarszawieFoto: Anna Golaszewska/East News

Interaktywna internetowa mapa "Warstwy pamięci", dokumentująca zbrodnie na Polakach w czasie II wojny światowej i w okresie komunizmu, oraz kontrowersyjna akcja zamiany słowa "hitlerowcy" na "Niemcy" na tablicach upamiętniających warszawskie ofiary wojny – o tych tematach była mowa w audycji z gościnnym udziałem Macieja Świrskiego i Andrzeja Gelberga.

Interaktywne "Warstwy pamięci"

Celem fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom jest prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Jej najnowszy projekt – "Warstwy pamięci" jest interaktywną mapą ukazującą miejsca martyrologii obywateli Rzeczpospolitej we wspomnianym okresie. Pomysł powstał już sześć lat temu, a udało się go zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Patriotycznego.

Mapa obejmuje w tej chwili 18 tys. punktów, zaznaczonych czarnym lub czerwonym kolorem, w zależności od tego, czy za zbrodnie odpowiedzialni byli Niemcy czy ZSRR wraz ze wspierającym go reżimem komunistycznym zainstalowanym w Warszawie. Docelowo ma się na niej znaleźć nawet 40 tysięcy punktów, zlokalizowanych również na przedwojennych obszarach Polski. W aktualizowaniu mapy może brać udział każdy, kto wie o zdarzeniu lub miejscu, w którym rozegrały się jakieś dramatyczne wydarzenia. Takie zgłoszenia będą weryfikowane przez pomysłodawców projektu. – Mamy na pokładzie zawodowych historyków. Jesteśmy w stanie zweryfikować, czy dana relacja odpowiada prawdzie – mówił Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia. – Te zbrodnie, wbrew pozorom, nie są anonimowe, pojawiają się w literaturze. Niemcy dosyć skrupulatnie dokumentowali swoje działania, podobnie Sowieci.

"Niemcy" zamiast "hitlerowców"

Drugi gość tego wydania "Klubu Trójki" – Andrzej Gelberg – był koordynatorem akcji, w ramach której nocą 2 października 2021 roku zamieniono słowo "hitlerowcy" na "Niemcy" na ponad stu tablicach pamiątkowych umieszczonych w różnych punktach Warszawy. Tzw. tablice Tchorka (od nazwiska ich projektanta Karola Tchorka) są świadectwem męczeństwa mieszkańców stolicy w czasie II wojny światowej. Oryginalnie zamontowano ich 456, ale do dziś przetrwało jedynie 165. Wiele z nich zostało zniszczonych przez deweloperów burzących stare warszawskie kamienice po nastaniu kapitalizmu w latach 90. – To, że nie ma dwóch trzecich tych tablic, jest po prostu hańbą Trzeciej Rzeczypospolitej – uważa Andrzej Gelberg.

Jego inicjatywę niektórzy uznawali za wandalizm, a stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki domagał się odszkodowania od Klubu "Gazety Polskiej", który miał stać za zorganizowaniem akcji. Sam Gelberg twierdzi, że doklejone tabliczki w żaden sposób nie niszczyły oryginalnych tablic Tchorka. – One były bardzo estetyczne, zrobione przez profesjonalnych inżynierów budowlanych. Niczym się nie różniły, jeżeli chodzi o liternictwo, wielkość czcionki, wyglądały bardzo przyzwoicie. Nie naruszały tych tablic, były swoistą erratą pomnikową i niczym więcej – mówił gość "Klubu Trójki", i dodał, że dewastację wywołały dopiero próby usuwania owych errat.


Posłuchaj

48:58
"Hitlerowcy" kontra "Niemcy" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: prof. Sylwia Galij-Skarbińska oraz prof. Wojciech Polak (historycy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 21.10

kc

Polecane