Pandemia sprzyja czytelnictwu. Książki tradycyjne czy elektroniczne?
2022-01-28, 08:01 | aktualizacja 2022-01-29, 17:01
Trwająca epidemia koronawirusa spowodowała, że Polacy chętniej sięgnęli po książki. Z raportu sporządzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że co najmniej jedną pozycję w 2021 roku przeczytało 42 procent osób. To najlepszy wynik od 2014 roku. Czy Polacy chętniej sięgali po tradycyjne książki, czy jednak wybierają ich cyfrowe odpowiedniki?
Audiobooki i teksty zapisane w formacie PDF cieszą się coraz większą popularnością. Czy możliwe, że wyprą tradycyjne książki? Czy rozwój internetu i szeroko pojętej elektroniki spowoduje wyparcie księgarni?
– Nie wyobrażam sobie czytania książek bez szelestu kartek i zapachu farby drukarskiej. Całe życie czytam i kocham to robić. Mam kontakt z ludźmi, którzy podzielają moje skromne hobby. Książka papierowa zawsze będzie się utrzymywała. Ona jest jak nawyk. Zupełnie innym doznaniem jest wziąć książkę do ręki, usiąść z nią i ją poczuć, a czym innym jest włączyć czytnik e-booków – powiedziała w Trójce pani Krystyna, właścicielka małej księgarni w Zielonej Górze. – Cały czas pojawiają się przewidywania, że forma cyfrowa wyprze tradycyjną. Myślę, że to się nie sprawdzi. Tak samo miało być przecież z internetem i gazetami – dodała.
Co dalej z tradycyjnymi książkami?
– Tradycyjne księgarnie nie znikną z rynku. Najprawdopodobniej jednak będą musiały dopasować się do wymagań współczesnego odbiorcy. Myślę, że będą hity sprzedażowe i tanie wydawnictwa do pociągu i na prezent. Dziś ciężko nam podarować komuś e-book. Musiałby być ładnie opakowany. Być może księgarnie zaczną sprzedawać tego typu produkty – mówił doktor Piotr Kładoczny z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
– Prywatnie chętnie czytam tradycyjne książki. Codziennie pracuję jednak na komputerze i mam do czynienia z publikacjami w formie elektronicznej. Miłością darzę książkę tradycyjną. Lubię obcować empirycznie z papierami. Zwracam uwagę na jego jakość oraz zastosowaną czcionkę. Ważnym elementem jest dla mnie też okładka i ilustracje. Mimo to w pracy i w życiu zawodowym wygodniejsze wydają mi się e-booki i książki w formacie PDF – podsumowała profesor Magdalena Steciąg z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kuśnierz
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 7.50
zch