Ostatni świadkowie. Reportaż "To miejsce"
2022-01-27, 11:01 | aktualizacja 2022-01-27, 21:01
Odchodzą ostatni świadkowie. Ważne, że możemy przywołać ich głosy, żeby każdy mógł usłyszeć ich świadectwo, bo coraz częściej o Auschwitz-Birkenau opowiadają ci, którzy pracują w muzeum: przewodnicy, naukowcy, konserwatorzy, dokumentaliści...
Te głosy też warto usłyszeć. To jednak nie same wypowiedzi, bo obóz opowiada także dźwiękiem. O każdej porze roku inaczej słychać tam kroki. W zimowe, mroźne dni w charakterystyczny sposób skrzypi śnieg. Latem słychać kroki na wyschniętym żwirze, po którym w czasie funkcjonowania obozu przechodziły kolumny więźniów z pracy i do pracy.
Teraz słychać kroki tych, którzy zwiedzają Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau. Mija 77. rocznica wyzwolenia tego miejsca. Ludzie ciągle chcą tu przyjeżdżać, żeby zobaczyć je na własne oczy. Podobne motywacje ma rodzina z Ukrainy. Anna i Mikołaj przyjechali do Polski z córką. Postanowili zacząć tu od nowa i powoli, krok za krokiem budują swoje życie. Decyzja o przyjeździe do Oświęcimia zapadła przed laty, jeszcze na Ukrainie. Teraz łatwiej było ją zrealizować. Anna i Mikołaj nie pracują w Polsce w wyuczonych zawodach. Nie mają też własnego mieszkania. Mogli ten wyjazd zostawić na później, jednak uznali, że to ważne, by przyjechać i zobaczyć...
***
Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau należy do zespołu obozów koncentracyjnych, działających w latach 1940-1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach. Nazwany "fabryką śmierci" został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego części znajduje się obecnie Państwowe Muzeum Auschiwtz-Birkenau w Oświęcimiu.
***
Do wysłuchania reportażu zatytułowanego "To miejsce" autorstwa Magdy Skawińskiej zapraszamy w czwartek (27 stycznia) o godz. 18.45.