Nowy projekt zastąpi "lex Hoc". Piecha: chodzi przede wszystkim o testowanie pracowników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To jest pewnego rodzaju lekki "przymus", po to byśmy testowali się na koronawirusa przed przystąpieniem do pracy. Raz na tydzień, w każdy poniedziałek, przychodzimy z negatywnym wynikiem – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bolesław Piecha, wiceszef sejmowej komisji zdrowia (PiS).

 Projekt o szczególnych zasadach ochrony życia obywateli w okresie pandemii, zastępujący "lex Hoc", właśnie wpłynął do Sejmu – poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

O szczegółach ustawy w Programie 3 Polskiego Radia mówił wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, Bolesław Piecha. 

– Ten projekt jest w formie tzw. ustawy epizodycznej, bo dotyczy nie tych ustaw covidowych, które już mamy, ale jest szczególnym rozwiązaniem dotyczącym próby wyjścia z klinczu ws. paszportów szczepionkowych i ich właściwościach dopuszczających nas do udziału w życiu publicznym – zaznaczył.

Poseł PiS podkreślił, że nowy projekt ustawy można traktować jako autonomiczny bądź jako uzupełnienie ustawy Hoca. – W obecnej sytuacji społeczno-politycznej uważam jednak, że lepiej byłoby uchwalić go jako autonomiczny – dodał. 

Projekt nowej ustawy mówi o tym, by zastąpić to, co jest okazywaniem certyfikatów, testem. Będzie go musiał wykonywać pracownik. 

Jak w praktyce będzie realizowane rozporządzenie?

– Jeżeli ktoś tego testu nie wykona, a w zakładzie pracy ma ktoś ujemny jego wynik i zarazi się, to niestety pracodawca i jego pracownicy będą ponosić konsekwencje tego, że inny pracownik się zaraził, będzie musiał zapłacić odszkodowanie – odpowiedział gość audycji. 

Posłuchaj

12:22
Bolesław Piecha o projekcie ustawy dot. ochrony obywateli podczas pandemii (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Bolesław Piecha (wiceszef sejmowej komisji zdrowia)
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 08.45

kmp

Polecane