Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!
Narciarze na stoku Kotelnicy Białczańskiej w Białce TatrzańskiejFoto: PAP/Grzegorz Momot

Minął pierwszy tydzień ferii. Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych bądź z rodzicami chętnie spędzają ten czas w Tatrach. Mimo że trwa piąta fala pandemii w Zakopanem na Krupówkach widać tłumy. Podobnie jest na tatrzańskich szlakach i trasach zjazdowych. Jak jest z bezpieczeństwem na szlakach, stokach? Na co uważać?

  • Kto kiedy ma ferie? 17.01-30.01 – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 24.01-6.02 – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie; 31.01-13.02 – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie; 14.02-27.02 – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • W Zakopanem wciąż można znaleźć noclegi w terminach feryjnych, choć liczba dostępnych miejsc szybko maleje
  • W górach panują prawdziwie zimowe warunki, dlatego ratownicy i TOPR-owcy apelują o zachowanie rozwagi

Sezon się rozpędza

Zakopane, zimowa stolica Polski, zapełniona jest turystami. Nie są to może takie tłumy, jak w latach przed pandemią, jednak mieszkańcy Tatr są zadowoleni i przekonani, że sezon będzie udany. – Pierwsze tygodnia zazwyczaj bywają takie rozruchowe, więc nie tracimy nadziei. Widzimy, że ilość rezerwacji na kolejne tygodnie przyrasta: linearnie i stanowczo – cieszy się Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Oblężenie urazówki

Stoki narciarskie są pełne amatorów białego szaleństwa, co od razu przekłada się na tłok na słynnej urazówce. – Odnotowujemy znaczny wzrost pacjentów z urazami, głównie narciarskimi. W minionych dobach jest to 80 do 100 pacjentów w SOR-ze urazowym – wylicza Małgorzata Czaplińska, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Zakopanem. – Większość pacjentów po zaopatrzeniu, po założeniu gipsu jest wysyłana do domu. Te urazy, które wymagają leczenia operacyjnego, są przyjmowane na oddział ortopedii – wskazuje.

Przeczytaj także


Dramatyczna akcja pod Kopą Kondracką

Niebezpiecznie jest też na szlakach górskich: obowiązuje wysoki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niestety wciąż trafiają się nierozsądni turyści. – Mamy dużo pracy, bo warunki są trudne. Mieliśmy dużą wyprawę ratunkową w rejonie Kopy Kondrackiej. Trzech turystów, kompletnie nieprzygotowanych, zeszło około południa i zadzwonili do nas ok. 18, że nie są w stanie kontynuować. Pierwszej grupie nie udało się do nich w ogóle dotrzeć – opowiada Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR. – W nocy udało się dostarczyć im sprzęt dronem, dzięki czemu przetrwali do rana, bo było bardzo zimno. Dopiero kolejna grupa, która wyruszyła o piątej rano, dotarła do nich około południa. Udało się ich na szczęście sprowadzić.


Posłuchaj

3:56
Ferie w Tatrach: jest fajnie, ale trzeba uważać! (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 17.21

pr

Polecane